A jobboldaliak miért örülnek az összeszerelő gyáraknak?
-Keveset fizet
-Tönkreteszi az egészséget
Ez csak az államnak jó.
Mindkettő igaz. Lehet kisebbségi komplexus azokban, akik nem jártak egyetemre, bár szerintem inkább azokban, akik amúgy szerettek volna, csak nem jött össze nekik, akár önhibájukból, akár önhibájukon kívül. És elég sok diplomás van, pl. az itt válaszolók egy része is (a válaszaikból ítélve), akik tényleg lenézik a tanulatlanokat.
Azt is vegyük azonban figyelembe (és a fiatal korosztálynak erről fogalma sincs), hogy már régóta sokkal-sokkal magasabb keretszámokkal dolgoznak az egyetemek, mint évtizedekkel ezelőtt, és sokkal több a felsőoktatási intézmény is. (A gyerek viszont kevesebb lett.)
Mindez azt eredményezte, hogy ma azok is bejutnak a felsőoktatásba, akik valójában nem oda valók. Mondhatni, divat lett diplomát szerezni. Sokan egyébként a buli kedvéért mennek egyetemre, vagy, mert így kitolhatják a gyerekkorukat, mielőtt kénytelenek belépni a felnőtt világba, ahol már felelősséget kell vállalni a tetteikért.
Mivel a mai gyerekek nem lettek értelmesebbek, mint a régiek, mégis sokkal többen járnak egyetemre (egyes szakokra akár tízszer annyian!), így aztán elmondható, hogy egy mai diploma nem ér annyit, mint egy 20 évvel ezelőtti. Ez abból is látszik, hány fiatal diplomás nem tud a tanult területen elhelyezkedni! (Meg abból is, hogy létrejött a "büfé szak" kifejezés, ami régen nem létezett, nert nem voltak büfé szakok.)
Közben jól képzett szakmunkásokból kevés van, és nem csak azért, mert külföldre mennek dolgozni! Komoly szerepe van ebben annak is, hogy szinte társadalmi elvárás lett a diploma, és utána persze senki nem akarja "alantasnak" kikiáltott munkával bepiszkolni a kezét, hanem kényelmes irodában akar ücsörögni.
Vannak persze diplomás szakok, amit, ha elvégzel, nem irodista leszel, de viszonylag kevesen olyan elkötelezettek, hogy orvosnak, mezőgazdásznak, építőmérnöknek menjenek (pedig, ha megteszik, valószínűleg nem kell munkanélküliségtől tartaniuk), a többség sajnos nem tudja a gimi alatt eldönteni, mit szeretne, mi érdekli (sokukat semmi), aztán, mikor eljön az idő, beadják a jelentkezésüket valami management, média, turizmus meg hasonló szakokra, amivel aztán kis eséllyel tudnak később elhelyezkedni. Ők azok, akiknek valójában nem kellett volna egyetemre menniük.
Végül kialakul a munkaerőhiány az alacsonyabb végzettséget igénylő területeken, és aztán kénytelenek migrációs hátterű munkavállalókkal megpróbálni pótolni a hiányt.
"#52: Ezek valójában olyan munkák, amikhez semmi szükség diplomára, csak a sok diplomagyárnak van szüksége rá, hogy ott tanuljanak."
a diploma csak minősít, természetesen műszaki rajzot olvasni segédmunkásként is meg lehet tanulni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!