Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az ételfutárok miért tüntetnek...

Az ételfutárok miért tüntetnek a KATA módosítás ellen?

Figyelt kérdés

Az egyik tüntetős videóban egy futár azt mondta, hogy ha átmegy ez a módosítás, akkor nem fog tudni tovább dolgozni. De miért? A Woltról nem tudom biztosan, de a Foodpanda úgy működik, hogy minden vásárlás után kapok automatikusan egy (szamlazz.hu-s) számlát a futár, mint vállalkozó nevében a szállítási költségről és borravalóról a saját nevemre. Vagyis nem cégnek számláznak, hanem közvetlenül nekem, magánszemélynek, tehát maradhatnak szeptembertől is KATÁban, nem? Legfeljebb csak annyi változik, hogy 25e helyett 50e-t kell fizetni ha mellékállásban csinálják. Ha eddig is főállásban voltak, akkor még ennyi sem. Ha pedig a Wolt eddig esetleg nem így működött, hát akkor szeptemberig van idejük megoldani, hogy így legyen.


Szóval ha ez az egész változtatás őket szinte nem is érinti, akkor miért voltak tüntetni olyan sokan?



2022. júl. 12. 22:24
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
83%
Lényeget már leírták. Még annyit, hogy ezentúl (szeptembertől) már csak főállásban lehet KATÁ-s egyéni vállalkozást folytatni.
2022. júl. 12. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 A kérdező kommentje:
Ha a futár a Pandának számláz, akkor miért van tele a mailboxom a nevemre szóló számlákkal a futároktól, akik az ételeket kihozták?
2022. júl. 12. 23:33
 13/38 anonim ***** válasza:
82%
Mert a futárnak el kell számolnia. Egyszer feléd, hogy mi az anyádra fizetsz egyszer faxompanda felé is
2022. júl. 12. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 A kérdező kommentje:

Mit kell "elszámolnia" a panda felé? Van még ezen felül bevétele tőlük? Mert ha nincs, az szerintem már nem számít, hogy a pénzt végül ők utalják ki, a számla az én nevemre szól, tehát magánszemélynek állította ki, tehát maradhat KATÁban.


Az igaz, hogy cégre nem lehet majd rendelni így, de vajon az összes rendelés hány százaléka megy cégnek? Tehát cég nevére, nem csak fizikailag egy irodába?

2022. júl. 12. 23:44
 15/38 A kérdező kommentje:

Példaként egy alaposan kicenzúrázott számla, amit én kaptam: [link]


A vevő helyén az én adataim szerepeltek, a számlakibocsátó helyén pedig egy egyéni vállalkozóé. A foodpanda nem szerepel az egyenletben sehol.

2022. júl. 12. 23:47
 16/38 anonim ***** válasza:
26%

"Össze fog omlani mindkét cég"

"mi lesz, ha jön a maradj otthon és nem lesznek futárok"


Ugyanmár. És ha ezek tönkremennek? Majd lesznek mások, ha továbbra is lesz igény az ételrendelésre. Biztos, hogy lesznek, akik meglátják majd benne az üzleti lehetőséget és ki is használják - az adott keretek között is.

2022. júl. 13. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 tobas ***** válasza:
84%
Hol van az a lépés, amikor te, mint vevő megbízod Kis János egyéni vállalkozót az étel kiszállításáért.
2022. júl. 13. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 A kérdező kommentje:

#17: ott, amikor megnyomom a rendelés gombot az appban. Idézet a foodpanda ÁSZF-ből:


"Foodpanda szállítás Szolgáltatás választása esetén a Fogyasztó kifejezetten megrendeli kiszállítási szolgáltatás nyújtását, és kifejezetten felhatalmazza a Szolgáltatót, hogy részére Futárt keressen és válasszon, illetve kifejezetten felhatalmazza a Szolgáltatót, hogy a nevében közte és a Futár között a kiszállítás vonatkozásában szerződést kössön a Fogyasztó által elfogadott feltételek szerint, a Futár pedig a kiszállítási felhívás elfogadásával hozzájárul ahhoz, hogy a Fogyasztó részére a köztük lévő szerződés alapján kiszállítási szolgáltatást nyújtson. A Futár részére a jelen szerződés szerint fizetett online borravaló a kiszállításhoz kapcsolódó járulékos szolgáltatásnak minősül."


Vagyis amikor megrendelek valamit szerződést kötök a futárral, aki a szolgáltatásért közvetlen nekem állít ki számlát:


"A Fogyasztó a kiszállítási díjat – beleértve az extra kiszállítási díjat is – közvetlenül a Szolgáltató által közvetített Futárnaknak köteles megfizetni Szolgáltató azonban a kiszállítási díjat a Futár nevében és megbízásából szedi be.. A kiszállítási díjról a Szolgáltató a Szolgáltató Futár nevében és megbízásából állít ki számlátnyugtát, vagy a Fogyasztónak a Platformon jelzett kérésére számlát, melyet a Kiszállítás teljesítését követően emailen megküld a Fogyasztó részére."


Szerintem egészen egyértelmű a helyzet. A futár a pandának nem számláz közvetlenül, szóval annyit kell csak megoldani, hogy a céges ügyfeleket külön kezeljék, a magánszemélyeknek kiszállító futárok maradhatnak KATÁban.


Egyébként már abból is logikus, hogy a futár nem a pandának/woltnak számlázott eddig sem, hogy éves 3 millió bevétel felett fizetniük kellett volna a 40%-os büntetőadót (pontosabban a szolgáltatónak, de részletkérdés), amit gondolom nem tettek.

2022. júl. 13. 07:41
 19/38 tobas ***** válasza:
100%

"A Feleknek az Egyedi Szerződési Feltételekben foglalt vonatkozó megállapodása esetén, a Szolgáltató által a Fogyasztó részére nyújtott szolgáltatás, amely a Fogyasztó által a Platformon rendelt Termékeknek – a Szolgáltatóval szerződéses viszonyban álló futárok segítségével – a Partnertől a Fogyasztóhoz történő kiszállítását foglalja magában"


Emiatt lesz alvállalkozó, van egy köztes fél, aki a cég.

2022. júl. 13. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 A kérdező kommentje:
#19 ez szerintem nem változat semmit a #18-ban leírtakon, és a lényegen, hogy a futár nem cégnek számláz.
2022. júl. 13. 13:56
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!