A kormány miért nem hajt végre részleges privatizációt a köznevelési intézményekben?
A hatályos EU-s jogszabályok szerint, magánvállalatok is végezhetnek közszolgáltatást.Viszont nekik is jár közszolgáltatási támogatás az államtól.
Például több vidéki városban is van magáncég, ami helyi buszközlekedésben tevékenykedik, közszolgáltatást végez.
Ezt a modellt átlehetne ültetni a köznevelési intézményekbe.Egyfajta alapítványi modellt kellene létrehozni.
A felsőoktatásban jól működik.Csökkentette a munkaerőhiányt, rugalmasabbá tette az egyetemeket és fejlődtek a bérek is, sokkal jobban, mint az állami területeken.
1#
Különböztessük meg az elitiskolákat, ahol félévente Ciprusra mennek osztálykirándulásra a gyerekek és különböztessük meg a "nem luxus" alapítványi intézményeket, amilyenné alakítani kellene a köznevelési intézményeket.
Igen, ez tandíjat jelentene, de nem milliósat, mint a luxus iskolákban, ahova a milliomosok csemetéi járnak.
Szerinted ha megkérdeznék az embereket akarnak-e tandíjat fizetni akkor mit válaszolnának? :)
Most is van lehetőséged magániskolát nyitni. Ha a követelményeknek megfelel akkor a normatívát is megkapod. A többit meg - ki akar fizetni és ki nem - meg eldönti a piac. Annak nincs túl sok értelme (és nem is lenne népszerű) hogy az eddigi ingyenes intézmények privatizálásával belekényszeríted a szülőket abba hogy mindenképpen fizessenek.
Finanszírozási modellváltásra ettől még szükség lenne. Szinte teljesen hiányzik a valós teljesítménykövetelmény az oktatásból. Az más kérdés, hogy a pedagógusok mit szólnának hozzá ha a fizujuk a valós teljesítményüktől függene 😅
3.
Előbb utóbb szükség lesz ilyen irányú reformokra, különben összeomlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!