Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Orbán tehetetlenül nézi,...

Orbán tehetetlenül nézi, ahogy összeomlik a forint?

Figyelt kérdés

Talán konjuktúra idején nem fociba és térkövezébe, meg szökőkutakba kellett volna fektetni, meg a nevére irattatni a fél országot. És nem kellett volna fedezetlenül pénzt nyomtatni.

Ahogy a fidesz szokta mondani: működik az ország.



2022. júl. 5. 09:48
 111/132 anonim ***** válasza:
90%

A rezsi már tényleg tarthatatlan, ezért ott most már valóban szükség van támogatásra, ahol erre van lehetőség. Ezzel együtt a rezsicsökkentés mindig is egy politikai fogás volt, éveken át drágább volt a rezsiköltség az embereknek, mint amennyi valójában.


Az élelmiszerárstop egyértelműen káros, ugyanis nem lehet így leszabályozni a piaci árat. Az árstopos termékek miatt a többi termék sokszorosan drágult, mert minden kereskedő szétszórja az áremelést, hogy valahol visszahozza a veszteséget.


A benzinárstop is káros, mivel ahelyett, hogy visszafogná a keresletet, épp az ellenkezőjét érte el. A vállalkozásko kezében lévő kutak sorra csődbemennek, miközben a folyó fizetési mérleg is romlik, amiért sokkal több olajat kell importálni, ezen felül hiány alakul ki.


Ahhoz pedig, hogy ekkora lett az infláció a kormány éveken át tartó korábbi hibás intézkedései vezettek. Többek közt a prociklikus gazdaságpolitika, hiszen amikor már tartalékolni kellett volna, a kormány akkor is pörgette az ingatlanpiacot, a hitelezést, amivel már 2019 végére kezdett elszabadulni az infláció. Emellett a korrupció, a túlárazott közbeszerzések, és az, hogy olyan dolgokba tették a pénzt, ami nem hozott vissza semmit, nem voltak megtérülő fejlesztések. Most még tetézték az osztogatással, az szja visszatérítésekkel, sorolhatnám.


A jegybank is éveken át szándékosan gyengítette a forintot.

Most már próbálnék stabilizálni, amit most az MNB csinál alapjában véve jó, de kicsit elkéstek vele már.


Elég sok minden vezetett oda, hogy ennyire romlott a forint az elmúlt években és ennyire elszabadult az infláció. Ez nem most kezdődött.

Erre jött most a háború és az energiaválság, ami nyilván csak tovább emeli az inflációt, de nálunk messze rosszabb a helyzet, mint bárhol az Unióban.

2022. szept. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 112/132 anonim ***** válasza:
100%

Ha a gázra vonatkozó ársapkára gondolsz, akkor az egy teljesen más helyzet jelenleg. Ez egyértelműen a háborúnak köszönhető és leginkább annak, hogy Putyin szopatja Európát. Erre valami megoldást lenne jó találni, de ez nem egyszerű. Próbálkozások vannak most az EU részéről, kényszerhelyzetben van egész Európa. Nem igazán van jó megoldás erre most.


De olyat sehol se látsz, ami Magyarországon van. Élelmiszerárstop csak nálunk van, mégis, egész Európában nálunk drágultak a legjobban az élelmiszerek. Voltak próbálkozások rövidebb ideig és kisebb mértékben a benzin árának szabályozására, de sehol se tartották fent sokáig. Volt, ahol nem az árat szabályozták, hanem áfát csökkentettek vagy támogatást adtak.

2022. szept. 6. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 113/132 anonim ***** válasza:
83%

Az oroszok elmebetegek!

Millió köbméter-szám égetik el értelmetlenül a gázukat, és ezzel iszonyúan szennyezik a levegőt! - de erről senki nem mer beszélni...

2022. szept. 6. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 114/132 anonim ***** válasza:
83%

Minek beszeljenek rola? Tenni ugysem tudnak ellene semmit sem. Ugyhogy ezen legfeljebb morgolodni lehet, de arra meg nem ernek ra, mert habi van.

Esetleg arra fel lehet hasznalni, hogy ezzel hergeljek a nepet az oroszok ellen. De az emberek meg a valsaggal, a gazarakkal meg a kozelgo tellel vannak elfoglalva.

Egyebkent az oroszok sem egetnek tobb gazt, mint amennyit nagyon muszaj. De most muszaj sokat, valoszinuleg mert nincs hova eladni. Eleg nagy gondban lehetnek, ha tenyleg olyan sok gazt egetnek.

2022. szept. 6. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 115/132 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Az viszont meglepő lehet, hogy a magyar infláció miért nem az egyik legalacsonyabb az EU-ban, ha egyszer az üzemanyag és a rezsi ennyire kis mértékben drágult európai összevetésben. Erre az egyik legfontosabb okot érdekes módon a harmadik árstopos termékkörnél, az élelmiszereknél találhatjuk. Hibába szabályozta ugyanis a kormány néhány alapélelmiszer árát, a feldolgozatlan élelmiszereknél még így is az EU második legnagyobb drágulása Magyarországon következett be az utóbbi egy évben.


Arról megoszlanak a vélemények, hogy az élelmiszer-árstopnak mi a hatása. A jóindulatú értelmezések szerint az élelmiszerdrágulás még nagyobb lenne az árszabályozó lépések nélkül, mások szerint viszont a kiskereskedelmi szegmens az itt ért veszteségekért más termékek áremelésével teljesen kárpótolja magát. Sőt, az extrémebb értelmezések még azt is felvetik, hogy a kiskereskedelmi szektor ért hatások (az árstopok mellett a különadó és egyéb üzenetértékű szabályozó lépések) okozta puskaporos hangulatban az üzleti bizalom olyan mértékben sérülhetett, hogy árstopok nélkül valójában kisebb lenne az élelmiszerek áremelkedése.


Ráadásul a hazai inflációt nem csak az élelmiszerársokk fűti. A gyenge forint az importot drágítja, a választási osztogatás pedig a keresleti oldalról adott támogatást az árak elszaladásának - amivel párhuzamosan a várakozások is elszálltak. Ez pedig oda vezet, hogy ha a hivatalos inflációs mutatóból kiszűrjük a direkt energiadrágulást, illetve a feldolgozatlan élelmiszerek áremelkedését, akkor a magyar pénzromlás a legmagasabb az Európai Unióban.

2022. szept. 6. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 116/132 anonim ***** válasza:
100%
114, Annyit azért hozzátennék, hogy eladni lenne hova, hiszen a gázra nicns szankció. Az a gáz mind Európába jönne, ha nem égetnék. Csak most a céljuk az áraknak a feltolása extrém értékekre. :)
2022. szept. 6. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 117/132 anonim ***** válasza:
100%

#15 "A jóindulatú értelmezések szerint az élelmiszerdrágulás még nagyobb lenne az árszabályozó lépések nélkül, mások szerint viszont a kiskereskedelmi szegmens az itt ért veszteségekért más termékek áremelésével teljesen kárpótolja magát. Sőt, az extrémebb értelmezések még azt is felvetik, hogy a kiskereskedelmi szektor ért hatások (az árstopok mellett a különadó és egyéb üzenetértékű szabályozó lépések) okozta puskaporos hangulatban az üzleti bizalom olyan mértékben sérülhetett, hogy árstopok nélkül valójában kisebb lenne az élelmiszerek áremelkedése."

Ez átgondolandó érvelés de szerintem téves.

Tegyük fel, hogy igaz és az árstopos termékeken elmaradt hasznot hozzák be máshol, más termék árán! Ez akkor is csak azt eredményezhetné, hogy nem lesz alacsonyabb az infláció - hiszen amit egyik oldalon vesztek azt a mérleg másik oldalán próbálom visszanyerni.

Ezzel szemben magasabb az infláció, vagyis sokkal jobban emelik az árakat.

Itt más van a háttérben és nem egy konkrét ok. A termelők korábban nem tudtak akkora áremelést meglépni amit szerettek volna, a magyar vásárlók rendkívül árérzékenyek. Most viszont mivel van rá indok, mindenki emel és sokan az indokoltnál magasabb áremelést lépnek meg. Nagy szívfájdalmam a gyermelyi tészta. Ne próbálja meg senki elmagyarázni, hogy bármiféle költség növekedés indokolja, hogy az amúgy is drága tésztájuk - ami cserébe jó minőségű is volt persze - az most a két és félszeresébe kell kerüljön, miközben más ugyanúgy 4 tojásos, ugyanúgy magyar gyártású száraztészta meg most kerül annyiba csak, mint a gyermelyi volt az előző év végén. Ha tudtam tegnap egy hasonlóan magyar terméket megvenni 525Ft-ért, amennyiért már decemberben sem tudtam gyermelyit venni - akkor mi indokolja, hogy a gyermelyi tészta ára 800-1000Ft között legyen? Kétszer hozza ki a boltba a teherautó?

Nincs benne import árú, nem hat sem a tojásra, sem a lisztre a deviza árfolyama, csak az energia és üzemanyag árának növekedése van mindkét tészta árában. Akkor miért emelték meg az egyiket kétszer annyira, mint a másikat?

2022. szept. 6. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 118/132 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlen, mert nem mindegy, milyen termékekben szórják szét, és persze az is benne van, hogy akkor nagyobb mértékben drágítanak.

A forint romlása a másik hatás, ami miatt ekkora az élelmiszerinfláció, hiszen mindne import termék árában azonnal megjelenik, amint a készleteket fel kell tölteni.


Egyébként, ha az árstopot majd elengedik, akkor a többi termék se lesz olcsóbb, viszont ami korábban árstopos volt, az is sokkal drágább lesz. Kb dupla hatás.

2022. szept. 6. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 119/132 anonim ***** válasza:
76%
Mivel mindenki emel most, igen, az is benne van, hogy most akkor minden kereskedő többet emel, mint kellene. De ez nem csak Magyarországon lehet így, általános jelenség. A mértéke az, ami nem mindegy.
2022. szept. 6. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 120/132 anonim ***** válasza:
100%
Euró kellene, de minél előbb, mert a magyar forint szart sem ér!
2022. szept. 6. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!