Orbán tehetetlenül nézi, ahogy összeomlik a forint?
Talán konjuktúra idején nem fociba és térkövezébe, meg szökőkutakba kellett volna fektetni, meg a nevére irattatni a fél országot. És nem kellett volna fedezetlenül pénzt nyomtatni.
Ahogy a fidesz szokta mondani: működik az ország.
nem a nyaralása alatt lett jobb (én nem a 90es vagyok csak minden évben megyek ki erdélybe) hanem az utóbbi 6-8-10 évben.
ez a fidesz (aktuálisan épp) legnagyobb, legalábbis legbicskanyitogatóbb hazugsága hogy "háborús infláció". bárki aki néz egy grafikont a környező országok saját valutái és a miénk közt (tehát most nem euróról vagy dollárról beszélek) láthatja hogy az inflálódásunk nagyon rég kezdődött, bőven bőven a háború előtt.
hogy ha már románia volt a téma, nézzük meg 5 éve mennyi volt a román lei: 66 ft. idén nyáron majd 90ért váltottam. legnagyobb bullshit hogy ez az infláció nálunk csak a háború miatt van mert minden környező valutához képest is gyengülünk legyen az cseh korona, bolgár leva vagy horvát kuna és nem a háború óta, még csak nem is a koronavírus óta hanem kisebb kilengésekkel, de (sok)éves viszonylatban stabil a lejtmenet mindegy melyik környező országhoz nézzük - ha dollárhoz vagy euróhoz, akkor meg főleg.
nem a nyaralása alatt lett jobb (én nem a 90es vagyok csak minden évben megyek ki erdélybe) hanem az utóbbi 6-8-10 évben.
ez a fidesz (aktuálisan épp) legnagyobb, legalábbis legbicskanyitogatóbb hazugsága hogy "háborús infláció". bárki aki néz egy grafikont a környező országok saját valutái és a miénk közt (tehát most nem euróról vagy dollárról beszélek) láthatja hogy az inflálódásunk nagyon rég kezdődött, bőven bőven a háború előtt.
hogy ha már románia volt a téma, nézzük meg 5 éve mennyi volt a román lei: 66 ft. idén nyáron majd 90ért váltottam. legnagyobb bullshit hogy ez az infláció nálunk csak a háború miatt van mert minden környező valutához képest is gyengülünk legyen az cseh korona, bolgár leva vagy horvát kuna és nem a háború óta, még csak nem is a koronavírus óta hanem már vagy 8-10 éve stabil a lejtmenet mindegy melyik környező országhoz nézzük - ha dollárhoz vagy euróhoz, akkor meg főleg.
Magyarország bennt se volt az idei első félévbe,az inflációtol leginkábbb sújtott 8 EU-s országba.
Forrás: [link]
94: nem keverem össze, de annyira szorosan összefügg pláne hogy rengeteg mindent exportálunk külföldről hogy nem lehet elválasztani egyiket a másiktól.
95: persze, de itt a hivatalos adatok vannak értelemszerűen. a ksh azt is kimutatta hogy bruttó 450-500ezer a fizetés nálunk és az inflációra szintén nevetséges számokat matekoznak ki. persze úgy ki lehet hogy ha olyan dolgokat teszel a vásárlói kosaradba mint műanyag furulya (nem vicc, ez is szerepel benne aminek az ára 1 év alatt nem emelkedett így leviszi az átlagos inflációt. hurrá). azt viszont tudom, hogy amiket gyakran veszek legyen az tojás, vaj vagy kenyér egy év alatt (közel) megduplázódtak úgyhogy nem érdekel túlzottan a hivatalos 10-20%os infláció, mindenki tudja hogy a valós - ami érint - az sokkal több ennél
Az infláció elég erős összefüggésben van a forint árfolyammal.
Nem egyenes arányosságban következik egyik a másikból, mert van hazai termék és import.
Ami biztos, hogy minden import termékbe 100%-ban beépül idővel. Nem mindig egyből, van, hogy igen, de van, hogy pár hónap csúszásssal (pl. ameddig tartanak a korábbi készletek, nem feltétlen, de az új beszerzésnél már igen). Az import aránya 50% feletti Magyarországon.
Mivel a gázt és az olajat is euróban, dollárban számolják, itt is erős az összefüggés. Ezeknél azonnali a hatás, hiszen nem forintban fizetünk értük, hanem dollárban, euróban (nem te közvetlen, hanem az állam).
Azt se felejtsük el, hogy decemberben a gázár piaci részét a kormány újraszámolja az aktuális árakkal, ami a gázár emelkedése miatt ígyis nagyon fájó lesz, de elég belegondolni, mi lesz, ha a forint 500-ig vagy akár 450-ig gyengül. Ezt már mind mi fogjuk kifizetni, hiszen itt a foringyengülés egyből érvényesülni fog az árakban.
És, ha már gáz, akkor továbbmegyek. A cégeknek, vállalkozásoknak is ezt ki kell gazdálkodni, így egyből beépítik az árakba, különben nem tudnak fennmaradni. Ha pedig nem gázról van szó, és még maradunk a hazai termékeknél: akik azokat termelik, az eszközeiknek, és egyéb költségeiknek jó része szintén import, aminek árát befolyásolja a forint.
Így gyűrűzik tovább a forint gyengülése mindenre, arra is, ami egyébként nem import termék, hanem hazai.
Szóval ez alapján, aki azt mondja, hogy a forint árfolyamának nincs, vagy minimális hatása van az inflációra, nagyon el van tévedve. Ha nem is 1:1 a hatás, de nagyon magas, nincs nagyon messze attól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!