A Rákosi korszakban miért volt ennyire jó/erős a magyar sport?
Az olimpiákon fantasztikusan szerepeltünk:
1948: 4. legtöbb arany,
1952: 3. legtöbb arany,
1956: 4. legtöbb arany.
Szinte csak a szuperhatalmak előztek meg minket (USA, Szovjetunió) Pedig csak egy 9 milliós ország voltunk.
A magyar fociválogatott a világ legerősebb csapatának számított, világbajnoki döntőt játszottunk, tele voltunk világklasszisokkal: Puskás, Kocsis, Hidegkuti, Bozsik stb.
A sport egy kitörési lehetőség volt azok számára, akkbe az ambíción kívül némi tehetség is szorult.
A rendszer pedig minden lehetőséget megragadott, hogy a saját felsőbbrendűségét bizonyítsa a jobb sportteljesítménnyel, ezért a sportolók az akkori viszonyokhoz képest minden támogatást megkaptak.
Az NDK-ban még kokszot is.
Nyilván nem mindegy, hogy milliókat kapsz a semmittevésért is, vagy hogy elvisznek a gulágra, ha nem teljesítesz.
Egyébként mondjuk már évtizedek óta, hogy a fociban olyan bérezés kellene, hogy minimálbér + teljesítménybér, és rögtön lenne teljesítmény is. Amíg fizetnek a semmittevésért is, addig meg nem is lesz.
1986 előtt az Olimpián hivatalosan csak amatőr sportolók vehettek részt. Ezt a Keleti Blokk országai gyakorlatilag kitrükközték, úgy, ahogy 3-as is írja: a sportolóink gyakorlatilag profik voltak, hiszen a mindennapjaikat a különböző sporteseményekre való felkészüléssel és edzéssel töltötték, nem kellett dolgozniuk, míg a Nyugati Blokk országainak sportolói nagyrészt tényleg amatőrök voltak. Példának okáért az Aranycsapat az 1952-es Olimpián az elődöntőben úgy játszott a svédek ellen, hogy a svéd csapat kizárólag amatőrökből állt (a kapus például tűzoltó volt, a középcsatár ács, a balbekk hegesztő), míg az Aranycsapat nagyrészt "katonákból" (Puskás, Grosics), "textilmunkásokból" (Lantos, Zakariás), és "acélmunkásokból" (Czibor) állt.
A későbbiekben a nyugati országok, elsősorban az amerikaiak is kidolgoztak különböző rendszereket, hogy a sportolóik amatőröknek számítsanak, és így részt vehessenek az olimpián. Az amerikaiaknál például az egyetemi sportösztöndíjak rendszere is így kezdődött: papíron ezek a sportolók csupán ösztöndíjas egyetemisták voltak, akik mellékesen sportoltak is, de persze a valóságban nem kellett nekik bejárni előadásokra, a vizsgákon is csak úgy átrúgdosták őket, elsősorban azért jártak az egyetemre, hogy az egyetem csapataiban, illetve az amerikai olimpia csapatában játsszanak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!