Ezt ti is így látjátok, hogy egyre kevesebb a mélyszegénységben élő ember? Beértek a kormányzati intézkedések?
Én nem élek ilyen tróger környezetben szerencsére, úgyhogy magam körül nem látok semmi ilyesmit.
De nézzük meg, mi is a mélyszegénység fogalma, wikipédia:
"A fejlett országokban mélyszegénységen azt a jelenséget értjük, amikor valaki egy relatív szegénységi küszöb alatt, alapvető javakat és közszolgáltatásokat nélkülözve él, és kevés esélye van arra, hogy ebből a helyzetből önerőből kilépjen. A benne élőket jelentős hátrányok sújtják az élet szinte minden (oktatás, foglalkoztatás, lakhatás és egészségügy) területén"
Hát kapásból van 78 ezer közmunkás, ők meg családjuk egészen biztosan mélyszegénységben élnek.
Aztán a rengeteg putriscigó.
Aztán a rengeteg csóró nyugger.
Csak hát ugye a KSH kicsit másképp értelmezi, szerintük az a mélyszegény, aki az alábbi kritériumokból mindháromnak megfelel:
- olyan háztartásban él, ahol a nettó jövedelem nem éri el az országos medián jövedelem 60%-át,
- aki nélkülözi az anyagi javak egy jó részét (pl. nincs kocsija, nem tud nyaralni évente egyszer, nincs elegendő hús az asztalon, nem megfelelően fűtött a lakás, kifizetetlen számlái vannak)
- keveset dolgozik. Vagyis olyan háztartásban él, amelyekben a nyugdíjasok kivételével a lehetséges munkaidejének csak kevesebb mint ötödét tölti munkavégzéssel.
Hangsúlyoznám mégegyszer, hogy mindhárom kritériumnak meg kell felelni.
Tehát ha valaki már a 8 órának több mint az ötödét, azaz legalább 1 óra 37 percet dolgozik naponta, akkor definíció szerint már nem lehet mélyszegény.
Ami nyilvánvalóan nevetséges, aki egy közmunkást nem tekint mélyszegénynek, azt én élete végéig arra ítélném, hogy éljen meg abból a bérből.
Szóval gyakorlatilag az történt, hogy a KSH gyártott egy olyan definíciót a szegénységre, hogy jól mutassanak a számok, oszt' kész.
Igen, én is azt tapasztaltam, hogy a mélyszegénységben élők száma csökkent az elmúlt években.
Ez nem azt jelenti, hogy ne lennének most is nagyon szegények vagy ne lenne sok szegény ember ebben az országban. A mostani áremelkedések pedig rengeteget rontanak a helyzeten, ami csak majd a jövő évben ilyenkor megjelenő statisztikai adatokban fognak látszani. Az elmúlt 10 év azonban valóban segített a mélyszegénységben élők közül sokaknak a javulásra.
"A mélyszegénység újkeletű fogalom, a XX. század második felében jelent meg. Azt a jelenséget értjük alatta, amikor valaki hosszú időn keresztül a relatív szegénységi küszöb alatt él, és nem látszik annak lehetősége, hogy helyzetéből önerővel, külső beavatkozás, segítés nélkül ki tudna törni."
A relatív szegénység a társadalom aktuális gazdasági állapotához viszonyított szegénységet jelenti, mert aki ma szegénynek számít az a középkorban egy jó életet jelentett.
Az uniós statisztikákban a "A szegénységi küszöb ... a rendelkezésre álló ekvivalens jövedelem nemzeti mediánértékének 60%-a.". Vagyis az átlagjövedelemnek közel feléből élő már a szegénységi küszöb alatt van és mélyszegénynek számít.
Ha összetesszük azt, hogy az átlagjövedelem jelentősen nőtt az elmúlt évtizedben, a minimálbér is elérte végre a létminimumot, és még így is a mutatók alapján csökkent a mélyszegények száma, az egy jelentős javulás.
A mélyszegénység fogalmából kell megérteni a helyzetet. Mivel sokkal többen dolgoznak, akár közmunkával is alkalmazva voltak, az a rész szűnt meg sokaknál, hogy segítség nélkül nem tudnak javítani az életükön. Mellé ment az, hogy sok helyen a segély pénzbeni fizetése helyett elmentek vásárolni a családdal a hivatal alkalmazottai, így segítettek nekik megtanulni mire kell költeni azt a kis pénzt, hogyan kell vele gazdálkodni és hogy először az alapvető dolgokra kell költeni, számlákat kell fizetni, nem cigi kell meg kóla. A legfontosabb mégis az, hogy sokan ki tudtak lépni a semmiből mert képesek voltak munkát vállalni. Amivel már minimálbéresként is ki tudnak lépni a mélyszegénységből.
Még sok a tennivaló és sokat kell javítani az emberek életén, amiben a mostani magas infláció visszavet sokakat, de eltagadni, hogy jelentős javulás volt, az épp olyan baromság lenne, mint azt mondani, itt már nincs is semmi probléma.
#10 "Kíváncsi leszek, jövő hónaptól mennyi új rendszámos autó fog majd futkározni az utakon."
Na ez pont nem mutat meg mostanában semmit, mert nagyon nehéz lett új autóhoz jutni úgy is hogy ha ott van a kezedben az ára és csak ki akarnád fizetni.
"Hosszú távon autóhiányra kell berendezkedni Európában, miután a Covid-járványból még magához sem tért piacnak most az ukrán–orosz háború miatt leállított gyártói kapacitások problémájával kell szembenéznie. ...A vásárlók ezt többek között abból érzékelhetik, hogy az autókereskedők telephelyei üresek, raktárkészlet nincs, a szalonokban pedig éppen csak a bemutatóautókat lehet látni. ... Márkától és modelltől függően jelenleg 8 hónaptól másfél évig tart a várakozási idő, ami a 6-7 millió forintos „népautóra” éppúgy vonatkozik, mint a drágább típusokra."
#12 Nem, gyakorlatilag az történt, hogy vannak tények, te látod is azt amit jelentenek, csak nem tetszik az eredménye ezért megpróbálod valahogy magyarázni miért nem úgy van ahogy van.
Egyre kevesebb a mélyszegénységben élő ember - a cikk szerint amit belinkelt a kérdező - 2013 óta. Nem most, amikor 3 hónapja nő az infláció, nem most amikor mennek felfelé az árak, hanem 2013-hoz képest az elmúlt években.
Szerencsére ez akkor is igaz ha neked nem tetszik, hogy igaz. Kevesebb a mélyszegénységben élő ember.
Még így is sokkal több, mint ami jó lenne, van munka bőven, de attól még a javulás eltagadhatatlan.
14
Jövő hónap közepén körülnézek a Balatonnál is. Nem találgatok, nem jósolgatok.
#16 És mit nézel meg a Balatonnál?
Amúgy jó nyaralást!
17
Az újrendszámos autók darabszámát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!