Miért szidják ezért a kormányt?
"Gyurcsány felhígította a felsőoktatás egy jelentékeny részét, "...
A felsőoktatás felhígítása Antall-Horn idején kezdődött, amikor a feleslegessé váló szakképzésből az egyetemekre kezdték terelni a sok birkát.
Én aztán el nem tudom dönteni, ki hígitott fel mit, meg hogy Gyurcsány, meg Orbán, szóval én nem foglalnék állást egyik oldalon sem. Nem politikai szempontból szólnék hozzá a témához.
Van az a megközelítés, hogy a mérnökszak hasznos, mert azzal el lehet helyezkedni, míg a bölcsész csak egy művelt munkanélküli, mert a mekiben állhatna nyolc általánossal is, azért nem fizessen az állam. Huszonévesen én is ezt vallottam - főleg mivel mérnök hallgató voltam -, azóta viszont a hideg is kiráz ettől. Szerintem ez egy munkásosztálybeli gondolkodásmód maradéka az első-, másodgenerációs diplomásoknál, mert továbbra is abból indulnak ki, hogy "kell, hogy legyen egy szakmád fiam". A mérnöknek van, a bölcsésznek nincs.
Csakhogy egy társadalom és egy felsőoktatási rendszer szerepe nem a munkásképzés, hanem annál sokkal több. A társadalom általános műveltségi szintje a kutató tudományokban gyökerezik. A mérnök a gyárban dolgozik, ami direktben jó a gazdaságnak, de a társadalom szerveződése, az oktatás, a társadalomelemzés, a múlt elemzése, és még sok minden a BÖLCS-észetben kezdődik. Ha elsorvasztjuk a bölcsészetet, akkor szép lassan kapunk egy jól képzett, de buta, önállótlan társadalmat, ami idővel már nem lesz jól képzett sem.
Ezzel együtt az egy valóban elcseszett irány, amikor a fodrász anyuka rögeszmésen diplomást akar faragni a kislányából, ezért beíratja államilag finanszírozott, nappali andragógia szakra, aztán amikor elvégezte, megy haza a faluba a fagyizóba fagyit mérni. Ennek semmi értelme nincsen, még úgy sem, ha amúgy a fagyizós lány így kétszer olyan művelt lesz, mint egyébként lenne.
Nyilván nem erről a bölcsészetről beszélek, hanem arról a bölcsészetről, amelyik filozófusokat, szociológusokat, történészeket, pszichológusokat, (és minden egyéb egzotikmut) termel ki, akik gondolkodni tanítják a társadalmat, benne a mérnököt is. Nem véletlenül hívják ezt humán tudománynak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!