Tulajdonképpen miért is olyan rossz a magas euro/huf árfolyam?
Én anyámnak (gazdasági vonatkozású szakon végzett) diplomásként se tudtam jól megmagyarázni miért rossz az országnak.
Annyit mondtam neki, hogy euroban történik az import szóval drágább lesz a cégek behozatala, de pl. azt már nem tudtam megcáfolni amiket mondott:
* A szomszédos országokból átjáró emberek számára vonzóbb itt vásárolni, mert többet tudnak vásárolni ft-ban egy euróért (így élénkül a fogyasztás).
* A kinti magyarok hazautalt pénze többet ér. Ha itthon költik el/hazaköltöznek jobbat tesznek az országgal és maguk is jól járnak (nyugaton drágábbak az ingatlanok)
* Az exportnak jót tesz, mert euro-ban történik a számla kiállítása így a cég bevétele több lesz forintban.
* Nyilván a netes vásárlások (ebay, steam) nem jók a magyar fogyasztónak, de ez csak kicsi szelete az egésznek és így lehet támogatni a hazai alternatívákat (emag, konzolvilág).
Megtudnátok nekem érthetően, de részletesen magyarázni?
7: Nem tudom, hol vásárolsz, de kb. 2 évtizede messze túlsúlyban van a külföldi áru. Zöldség, gyümölcs brazil, spanyol, német, sajtra is rá van írva, import sajt, magyar sajt. A magyar drágább. Gondolom, az alapanyagot veszik külföldről.
Fokhagyma kínai.
kb 2 évtizede tette tönkre a balliberális kormányzat a magyar mezőgazdaságot
úgy vonultak utcára a traktorokkal a gazdák, mint most a franciák
a dobrev közgázon nevelkedett SZDSZ-es értelmiség meg csak vihogott
aztán most meg az a probléma, hogy óóórbán nem csinálta azonnal vissza?
#11 "2010 óta 33%-al ér kevesebbet egy forint az euróhoz képest (nominálisan) a fizetésed meg nominálisan 300%-al lett több"
Nettó átlagkereset 2010-ben 132600 Ft (KSH közlemény Hivatalos Értesítő 2011/13.)
Nettó átlagkereset 2021-ben 291800 Ft (KSH közlemény Hivatalos Értesítő 2022/9.)
EUR árfolyam 2010-ben 275,41 Ft
EUR árfolyam 2021-ben 358,52 Ft
Átlagkereset 2010-ben EUR-ban 132600 / 275,41 = 481,46
Átlagkereset 2021-ben EUR-ban 291800 / 358,52 = 813,9
Ha ehhez még figyelembe vesszük, hogy a 2010-es 481,46 EUR mai árfolyamon legalább 590 EUR-t őr, akkor tényleg elképesztő a fejlődés (összesen 38% a 11 év alatt). És akkor ezt az utolsó katasztrofális évet még bele sem számoltuk...
2010ben pedig inkább 300 vagy inkább 330 a reálisabb piacon árazott euró
nem ilyen IMF hitellel tönkrevágott ország árfolyama
1 millió munkanélkülivel ugye
"* A szomszédos országokból átjáró emberek számára vonzóbb itt vásárolni, mert többet tudnak vásárolni ft-ban egy euróért (így élénkül a fogyasztás)."
Ha Franciaország és Németország közé lennénk beékelődve, még lenne is ebben valami, de a románok, szlovákok, horvátok stb. is mind ugyanolyan árszínvonalon mozognak, mint mi. Ugyanígy sajnos Ausztria is. Jelentéktelen azoknak az átjáróknak a száma, akik itt tartanak hétvégi nagybevásárlást.
"* A kinti magyarok hazautalt pénze többet ér. Ha itthon költik el/hazaköltöznek jobbat tesznek az országgal és maguk is jól járnak (nyugaton drágábbak az ingatlanok)"
Többnek többet ér, de ha itt is dolgoznának, itt is adóznának, ahhoz képest még mindig rosszabbul járt az össztársadalom azzal, hogy kimentek. Az, hogy hazautalnak, inkább olyan öröm az ürömben szituáció.
"* Az exportnak jót tesz, mert euro-ban történik a számla kiállítása így a cég bevétele több lesz forintban."
Tény és való, ezzel nem érdemes vitatkozni. Itt két dolgot kell megnézni: milyen a külkereskedelmi mérlegünk (többet importálunk e, mint exportálunk), és hogy amit exportálunk, azt magyar vállalkozások csinálják e, vagy mondjuk a BMW gyár, aki úgyse ide fogja visszaforgatni az árfolyamnyereségét.
"* Nyilván a netes vásárlások (ebay, steam) nem jók a magyar fogyasztónak, de ez csak kicsi szelete az egésznek és így lehet támogatni a hazai alternatívákat (emag, konzolvilág)."
Azért ez is egy többszáz milliárdos piac, szóval annyira nem becsülném le.
"2010ben pedig inkább 300 vagy inkább 330 a reálisabb piacon árazott euró"
Tessék pubi, MNB középárfolyamok a 2010-es választás előtti hetekből:
262-264 lesz az a 330 :D
Ez picit komplexebb mint ahogy te elgondolod
Hiába van forint Magyarországon mindent euróból áraznak át beleszámolva legalább 10% valutaváltasi díjat.
Igy mindennek megy fel az ára legyen az élelmiszer, kozmetikum, ruha, építőipari termék stb. Magyarország nem gyárt semmit, a német összeszerelő gyárak nem termelnek magyar piacra csak munkát adnak de azoknak is megéri a gyenge forint mert nem emelik a béreket olyan módon mint ahogy az árfolyam zuhan.
Ennek az egésznek a vesztesei az emberek akik bérből élnek és a nyertesei a multik akik akármilyen módon nyomhatják fel az árakat az euróra hivatkozva. Ha megnézed minden a német árak alapján van beárazva legyen az a Lidl, Aldi, Dm, Müller, Douglas, Peek&Cloppenburg, Van Graff, Tschibo kávézó. Semmivel nem olcsőbb itt semmi mint Németországban ha a multikat veszünk figyelemben. Ami olcsóbb lehet az a szolgáltatás aminek az ára nem ennyire kötött. Általanosagban elmondhatő hogy Budapesten magasabb szintű szolgálatát kapsz ugyanannyi eurónyi forinért mint nyugaton. 35€-nyi forintért tudsz tortát vásárolni a Gerbeaud cukrászdában ami az ország az egyik vagy talán legelegánsabb cukrászdaja, nem is kell mondanom hogy Bécsben ennyiért azonos színvonalú cukrászdában nem kapsz tortát és akkor Münchenről, Párizsról ne is beszéljünk.
De a női fodrász/kozmetikus is olcsóbban dolgozik Budapesten mint más európai nagyvárosokban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!