Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lehet olyan arcátlanul...

Hogy lehet olyan arcátlanul hazudni, mint ahogy Orbán Viktor: „az emelkedő árak miatt (...) a biztosítók, a kereskedelmi üzletláncok (...) extraprofitra tesznek szert”?

Figyelt kérdés

Ha emelkednek az árak, akkor a kereskedelmi üzletláncok beszerzési-, működési-, szállítási költségei is emelkednek, tehát egyáltalán nem biztos (sőt), hogy a profitjuk több lesz, mint a korábbi időszakokban.

Ha emelkednek az árak, akkor a biztosítótársaságok működése is költségesebb lesz, tehát egyáltalán nem biztos, hogy a profitjuk több lesz, mint a korábbi időszakokban.

De Orbánnak és gazdaságfejlesztési miniszterré avanzsált gazdasági főtanácsadójának van bőr a képén „extraprofitról” hadoválni (amely fogalom nem is létezik a közgazdaságtanban, ezt ők csak úgy önkényesen elkezdték használni).

Nagyon furcsa viszont, hogy pl. a kaszinókat üzemeltető cégekre vagy a nagyobb építőipari vállalatokra nem vetik ki az „extraprofit”-adót. Vajon miért nem?



2022. máj. 27. 06:28
1 2 3 4 5
 21/44 anonim ***** válasza:
85%

" Extraprofitot a monopóliumok és a kartellező cégek tudnak elérni."


Ami ellen kötelessége lenne fellépni a kormánynak, de nem tüsténkedik, sőt a haveri cégeknél egyenesen bátorítja ezt.

2022. máj. 27. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 anonim ***** válasza:
83%

"Nyilván Orbán hazudott és nem az van, hogy egyes cégeknek ott van fehéren-feketén az elért nyeresége, haszna az asztalán a pénzügyminiszternek, és látható belőle, hogy mennyivel több haszonra tettek szert ezek a cégek a korábbi időkhöz képest."


Az OTP Bank (értsd: legnagyobb és egyben legdrágább bank, amely a pénzügyi szolgáltatások összes területén jelen van) 2017-ről '18-ra 41 milliárddal növelte adózás előtti eredményét. 2018-ról '19-re 103 milliárddal növelte. '19-ről '20-ra 114 milliárddal csökkent adózás előtti eredménye. '20-ról '21-re pedig 236 milliárddal növelte. Amit most extraprofitnak írnak le a politikusok, az igazából csak egy jóval rosszabb év (2020) utáni kipattanás, ami az egész gazdaságra, minden iparágra és vállalkozásra igaz. A pénz értékvesztéséről nem is beszélve, mert oké, hogy nőtt valakinek a profitja, de az infláció miatt kapásból 10%-kal kevesebbet is ér az egész. Az áremelkedés pedig különösen igaz a bankszektorra, de nemcsak az általános infláció miatt, hanem egyrészt a kormány által behozott kamatstop végetérte okán, továbbá a jegybanki alapkamat emelése miatt is. Értsd: ha akarnák se adhatnák olyan olcsón a hiteleket, mint 2020 előtt.


Egyszerűen ez az extraprofit kifejezés nem létezik, egy politikai lúzong. Most azt neveznek extraprofitnak, amennyivel többet keresnek a vállalatok 2020-hoz képest, csakhogy 2020 egy kudarcos év volt mindenkinek, naná, hogy ahhoz képest "extraprofitja" van mindenkinek.

2022. máj. 27. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 anonim ***** válasza:
46%

#22 Csakhogy nem 2020-hoz hasonlítják, hanem a hasonló inflációs környezeti hosszabb több éves időszakhoz még 2010 előttről, ahogy a bankoknak is több éves időszakban hasonlítják a jegybanki alapkamat és banki kamatok különbségét a mostanihoz.

Épp ellenkezőleg mint ahogy gondolod.

2022. máj. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
76%

#23-as


Nem tudom elképzelni, hogy egy +12 éves állapothoz hasonlítva határoznák meg ezt az "extraprofit" adót, pláne, hogy a két válság egészen más jellegű is gazdaságilag. Kijött erről már a törvény, vagy valamilyen kormányrendelet? Vagy mi a forrásod?

2022. máj. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 anonim ***** válasza:
46%
#24 bevétel/haszon arányát nézik meg, nem a konkrét forint különbséget. Az akkori árszintjükkel, olyan inflációs környezetben, sok éven keresztül milyen aránya volt a haszon az árnak, a bevételnek. Ezt az arányt vetik össze a mostani aránnyal. Ha akkor pl. egy átlagos hitel kamata 3-4%-kal volt magasabb az akkori jegybanki alapkamatnál, most meg 6-7%-kal magasabb, akkor ez a különbség az extraprofit. Hiszen azzal a 3-4%-kos különbséggel is jelentős haszonra tettek szert. Vagy ha akkor egy terméken a termék árának 11%-ka volt a hasznuk, most meg 30%-a, akkor ennek a különbsége az extraprofit.
2022. máj. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 anonim ***** válasza:
83%

"bevétel/haszon arányát nézik meg, nem a konkrét forint különbséget."


Oké, de ehhez is túl nagy szakadékot jelent a +12 éves összehasonlítás. Kivételesen könnyű feltételezés az, hogy a 2002-2007-es bevétel/haszon arány is kisebb, mint a 2014-2019-es időszaké, csakhogy egy-egy fixen válsággal nem érintett időszakot mondjak.


Arról nem is beszélve, hogy az állam nem rendelkezik olyan kontrolling adatokkal, hogy termékre lebontva ismerje a fajlagos profitot, költséget és hasonlókat. És ha azért van most 5-10-15%-kal több haszna valakinek a termékén, mert új technológiát és/vagy munkaszervezést alkalmaz, azaz a költségoldalon sikerült spórolnia? Vagy soft oldalról megközelítve, mert kiesett egy versenytárs és egyszerűen be lett kebelezve a piaci részesedése?


Nem véletlen, hogy nincs olyan közgazdasági kifejezés, hogy "extraprofit". Ezért kérdeztem, hogy mi a forrásod, mert a végén úgy is az fog kisülni, hogy valami egyszerűbb közelítőleges képletet fognak alkalmazni, mint pl. amit te is mondtál, de az módszertani szempontból garantáltan hibás lesz az előző bekezdésem tényezői (azok figyelmenkívül hagyása) okán.


Észre kellene venni, hogy az "extraprofit" egy politikai kifejezés, nem gazdasági. És azért találták ki, hogy az adózást és megszorítást más nevekkel illethessék és más morális értékekkel párosíthassák. Ergo ez az új adó, amit bevezetünk nem "megszorítás", hanem "jogos követelésünk". Aztán elhiszi, aki elhiszi.

2022. máj. 27. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 anonim ***** válasza:
4%

[ma 14:16]: "És ha azért van most 5-10-15%-kal több haszna valakinek a termékén, mert új technológiát és/vagy munkaszervezést alkalmaz, azaz a költségoldalon sikerült spórolnia?"

- Ha valakinek új technológiával és/vagy munkaszervezéssel 5-10-15%-ot sikerül spórolnia, akkor annak kutya kötelessége annyival olcsóbban adni a termékét, különben kulák és áruló. Előre a lenini úton!

2022. máj. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:
83%

"Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar, ő a közelmúltban elnyert autópálya-koncesszió nélkül is (vagyis a tavalyi zárszámadás alapján) 480 milliárd forinttal rendelkezik, ez 60 milliárddal több, mint egy évvel ezelőtt."


Szóval Lölőnek 12 év alatt 480 milliárdot hordtak össze a legyek, de az nem extra profit. A 420 milliárdja meg fialt 60 milliárdot, de az sem extra profit.

2022. máj. 27. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 anonim ***** válasza:
83%

"Szóval Lölőnek 12 év alatt 480 milliárdot hordtak össze a legyek, de az nem extra profit. A 420 milliárdja meg fialt 60 milliárdot, de az sem extra profit."


Szerintem ez nagyon jó meglátás. Ugyan lehet azt mondani, hogy nem egy cégéből származik ez a többlet, hanem többszáznak a kollektív eredményéből, de felvetődik a kérdés, hogy miért ne adóztathatnánk meg ezeket a cégeket egy kollektívként, azaz Mészáros Lőrincet ÉS/VAGY akár minden más nagytőkést, akiknek a céghálózata ugyanolyan extraporifot termelt? Függetlenül attól, hogy nem bankok, biztosítók vagy bármi mások, akikről most szó van.

2022. máj. 27. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 anonim ***** válasza:
36%

Aki nem ért a közgazdasághoz és a politikához, azt könnyű befolyásolni.


Annyira szánalmas ez az egész, hogy egyesek még a magyar értelmező kéziszótárat sem hajlandó fellapozni, hogy mit jelent az a szó, hogy extraprofit.


Egy közgazdásznak nem fogok hinni. Odáig nem süllyedek, hogy egy ember véleményére is adjak, inkább utána nézek a dolgoknak, mielőtt valamit is ide kiírjak.


Tessék itt van mit jelent az extraprofit kifejezése:


[link]

2022. máj. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!