Orbán Viktor tényleg diktatorikus rendszert hoz létre? Megváltoztatja az alkotmányt úgy, hogy lehetetlen legyen, hogy más kerüljön hatalomra?
Már megtörtént 2010-ben.
Persze elvi lehetőség van, gyakorlati láthatóan nincs.
Az Alkotmány (Alaptörvény) nincs összefüggésben a választási rendszerrel, mivel a részletszabályokat a választásról szóló törvény határozza meg.
Amit "diktatórikusnak" mondanak, az arra a szabályra vonatkozik, miszerint a megszerzett egyéni mandátumhoz szükséges szavazatokon felüli szavazatok (értsd: 50%+1 szavazat kell a mandátumhoz - aki 60% százalékot kap, ott a +10% százalék szavazat ezen felüli) - a töredékszavazatok a pártlistát erősítik.
Magyarul az 50%+1 szavazat a mandátumhoz kell, a maradék 10% szavazat pedig olyan töredék, ami a pártlistát erősíti.
Ezért, ha egyénileg egy képviselő "nagyon" megnyeri a saját kerületét, úgy a rá leadott szavazatok közvetetten erősítik a pártlistát is.
Ezt nevezik (ha jól emlékszem) győztes kompenzációnak - ezt tartják diktatórikusnak.
Azt kell megérteni, hogy a demokrácia célja, hogy minden szavazat "érvényesüljön" - ezért azok a képviselők, akik nem nyernek mandátumot, ott 40% szavazat "felesleges lenne", ezért az szintén a pártlistát erősít.
Egyik nézőpont szerint: a problémás ugye a 10%-nyi szavazat kérdése, mivel a győztes-kompenzáció nélkül ez is elveszne, viszont az összes 60% szavazat már elérte a "célját", mikor a képviselő mandátumot szerzett, ezért nem igazságos, hogy a 10% még a pártlistát erősítse.
A másik nézőpont: a 10%-nyi szavazat is leadott szavazat, amit másképp nem lehetne érvényesíteni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!