106 országos egyéni választókörzetből 88-at megnyert a Fidesz, pedig országosan mindössze csak 54% szavazott rájuk, mégis a körzetek 83%-át megszerezték. Szerintetek demokratikus ez így?
Győztes kompenzáció.
A magyar választási rendszert 2010 után az angolszász országokéhoz hasonlóvá tették, azaz a győztes (szinte) mindent visz.
Fel kellene számolni a pártokat, ez mindenképpen igazságtalan rendszer így.
Vegyük pl. a legnépesebb választókerületet, ahol nyert X képviselő a szavazatok 46%-ával, 34 ezer szavazattal, míg a többi 40 ezer szavazót innentől kezdve senki nem fogja képviselni, hiszen X nem fog szembemenni a pártja akaratával akkor sem, ha a kerülete többsége azt szeretné.
Az USA berendezkedésével kampányolt az ellenzék. Ha az ottani választási rendszer lenne, több mint 4/5 lenne a Fidesznek. Most akkor az USA nem demokratikus? Az ellenzék egy nem demokratikus állammal kampányolt?
Gondolkodj már mielőtt megszólalsz. 🙄
Nem értem a kérdésed.
Magad írod, hogy a 106 OEVK-ból 88-ban a Fidesz, KDNP közös jelölje kapta a legtöbb szavazatot. (Igaz, tévedsz, mert 87-ben. És abban is tévedsz, hogy a Fidesz, mert a 87-ből 8-ban KDNP-s politikus lett a megválasztott képviselő; ők, és a Fidesz, KDNP közös pártlistáról bejutott további KDNP-s képviselők már hivatalosan is megalapították a KDNP frakciót, amely a második legnagyobb létszámú frakció lesz a holnap alakuló új országgyűlésben.)
Ha 87 egyéni választókerületben ennek a 2 pártnak a közös jelöltje kapta a legtöbb szavazatot, akkor ők közvetlenül megválasztott képviselők lettek. Akárhány százalékát is kapták a szavazatoknak, vagy akárhány százaléka is ez a választókerületeknek. (Egyébként, a másik adatod is rossz: a 2 párt közös jelöltjei országosan, vagyis összesen, az egyéni jelöltekre adott szavazatok 52,52%-át kapták.)
Mit kellett volna tenni? Sorsolás alapján, adott választókerületekben a 2. legtöbb szavazatot kapót, adott választókerületekben a 3. legtöbb szavazatot kapót stb. kéne megválasztott képviselőnek tekinteni, hogy ne legyen 87 ez a szám?
2018-ban dr. Mellár Tamás független képvelő, Baranya megye 1. számú egyéni választókerületében, a listán szereplő 9 jelölt közül a legtöbb szavazatot kapta, így megválasztott országgyűlési képviselő lett.
Szerinted kétszeresen is megkérdőjelezhető, hogy demokratikus volt- ez így?
1.) A pártja országosan 0%-ot kapott, mert nem volt pártja, mégis megkapta az egyéniben szerezhető képviselőhelyek 0,94%-át.
2.) A 9 jelöltre adott szavazatszám 39,26%-át kapta. Hú de messze volt ez akár 50%-tól is. Akkor megkérdőjelezhető a demokratikusság? És kinek kellett volna kapnia a helyét? Olyannak, aki a szavazatok tőle is kisebb hányadát kapta?
Elég komoly gondok vannak a szövegértéssel. A kérdező csak az egyéni választókerületekről beszélt ahol minden választókerületben 1 képviselő lehet. Ha egy választókerületben a fideszes jelölt több szavazatot kap mint a versenytársai akkor kit kellene kihirdetni győztesenek ? Mutassatok egyetlen választási rendszert ahol nem az nyer aki a legtöbb szavazatot kapja.
Kérdező szerinted mi lenne a demokratikus ?
Legyen csak listás választás ? Azzal a független jelölteket zárnánk ki a versenyből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!