Támogatnátok, hogy havonta legyenek népszavazások valóban fontos kérdésekről?
NEM nemzeti konzultáció álkérdésekkel!!! Rendesen kormánypárti és ellenzéki szavazóbiztosokkal, mint ahogy most volt.
NEM értelmetlen hülye kérdésekkel, mint ez a nemváltós istenf.sza álnépszavazás, hanem NORMÁLIS KÉRDÉSEK!!! Ellenőrzött körülmények között!
Nem. Szükség szerint viszont lehetnének.
Svájc gyakorlatát kellene tanulmányozni. Náluk 1848 óta működik. Jól működik.
#6
Itt nem az a lényeg, hogy ki fideszes, ki nem. A lényeg az, hogy a nép többsége nem jogász, közgazdász, nincs akkora tudása, hogy olyan kérdésekben helyesen döntsön, amit csak szakemberek tudnának megoldani. Hogy egy példával éljek, ha sérvet kapsz, nem a hegesztővel műteted meg magad. Az átlagpolgár nem tudna objektíven ítélni egy törvénynél, vagy egy gazdasági döntésnél, esetleg geopolitikai kérdésnél.
14.
Nyilvan nem a jogi kérdésekről beszéltem amikhez doktori kell.
Az egyszerű kérdések.
-tàmogatnà hogy kötelezővél tegyük a vakcinàt?
-támogatja hogy legyenek a covid ellen intézkedések,vagy kezeljük nàthakén ami valójàban az is?
-csökkentsük az élelmiszerek áfàjàt,ahogy a lengyel barátaink tették?
-csökkentsük az üzemanyag jövedéki adójàt,vagy a kutaktól vegyük el a pénzt?
-vegyünk fel kínai hiteleket?
-legyen kínai egyetem budapesten?
És fontos, hogy NE nemzeti konzultációk legyenek, aminek hitelessége megkérdőjelezhető.
Szavazatszámlálók pedig legyenek mindkét oldalról, akik biztosítják a szavazás hitelességét.
#14
Miért, szerinted a képviselők nem átlagpolgárok?
Egy jogász mit ért a közgazdasághoz, vagy az orvosláshoz? Egy orvos a mezőgazdasághoz, vagy a pénzügyekhez?
Sokszor elég a józan paraszti ész is.
Svájcban így csinálják:
"Svájcban a népszavazás a politikai rendszer szerves része és gyakran alkalmazott eszköze. Svájc szövetségi állam, ám Németországgal ellentétben a népszavazás az alpesi országban szövetségi szinten is nagyobb szerepet kap. 1848. és 2006. év között szövetségi szinten összesen 543 népszavazás volt. A nagy gyakorisággal bekövetkező voksolások, parlament által hozott bármilyet törvényt felülbírálatának a lehetősége, valamint felesleges részvételi küszöbök és más hatalmi eszközök hiánya, amellyel a népszavazást a politikai hatalom megakadályozhatná, élénkítik a pártok és a közvélemény kapcsolatát. Ugyanakkor arra készteti a parlamenti erőket, hogy a reformokat közösen, mindenki által elfogadható kompromisszumokkal dolgozzák ki. A népszavazás erős mivolta teszi Svájcot az ún. kompromisszumos (konszenzusos) demokrácia mintaországává. A népszavazások több mint fele az utolsó 35 évben valósult meg és egyre népszerűbbek. A népszavazás lebonyolítása előtt az ügyet széles körű társadalmi vitára bocsátják, majd minden szavazópolgárt kellő időben, írásban tájékoztatnak a mellette és az ellene szóló érvekről. A népszavazás mindig érvényes és az eredménye kötelező. Némelyik kantonban a népszavazás intézménye kiterjed például a költségvetés kérdéseire, beleértve az adókat és a kiadásokat. Svájcban a népszavazások kezdeményezésének három útja ismert:
Kötelező népszavazás: Az alkotmány legcsekélyebb változását a parlament mellett a polgároknak és a kantonok többségének is jóvá kell hagynia. Ugyanez vonatkozik a nemzetközi szervezetekbe való belépésre és az egy évnél hosszabb időre tervezett és az alkotmányból nem levezethető szövetségi törvényekre.[5]
Kezdeményezhető (fakultatív) népszavazás esetén a törvényalkotók és a kérelmezők képviselői kötelesek megtárgyalni az érvényesen beadott folyamodványt, mely tartalmazza a polgárok szükséges számú aláírását. Eredményes tárgyalás esetén a beadványt beépítik a jogszabályokba. Ha nincs köztük egyetértés a témával kapcsolatban, akkor kötelesek népszavazást kiírni.
Határidőhöz kötött felülbíráló népszavazás kezdeményezése a nem végrehajtott politikai döntésekre. A polgárok képviseleti szerveinek (pártok, egyesületek) lehetőségük van bármely még nem hatályos szövetségi vagy kantonális törvény népszavazás útján történő megerősítésére vagy elvetésére. Legalább nyolc kanton által kezdeményezhető a szövetségi parlament által már elfogadott törvényekről. Ehhez legalább 50 000 támogató aláírásra van szükség.[5] Ez a választópolgárok kb. 1%-ának felel meg. Eddig egyetlen alkalommal, 2003-ban alkalmazták, akkor egy adótörvény változása váltotta ki 11 kanton ellenállását.
Kezdeményező félig közvetlen népszavazás esetében a helyi, kantonális vagy a szövetségi kormányzat és/vagy a törvényhozás még a népszavazás kiírása előtt tárgyalja a javaslatot. A politikai döntéshozók javaslatát és a kezdeményezés szövegét bocsátják népszavazásra. Szövetségi szinten legalább 100 ezer a kezdeményezést támogató aláírás kell. Ez a választópolgárok kb. 2%-ának felel meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!