Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem meggondolatlan gazdasági...

Nem meggondolatlan gazdasági intézkedés a rezsicsökkentés?

Figyelt kérdés

Apósom olvasott egy cikket mér korábban, miszerint2010-ben 2ezer milliárd forintból Magyarország összes lakóházát le lehetett volna szigetelni.


Ez a 2ezer, ez mai áron 2.8ezermilliárd lenne.

Ha beleszámoljuk az építőiparban bekövetkezett elképesztő drágulást, akkor ez a szám 4.2. És mondjuk azt, hogy laábcseültük, van az 5 is.


5ezer milliárd állami ráfordítás ma, és a rezsink drasztikusan csökkenne.

Ehelyett az állam egyszerűen átvállalja a lakosság fogyasztásának egy részét és kifizeti és annyi. Jövőre ugyanúgy magas lesz a rezsi. Ha jól tudom, az idei költségvetésben 2ezermilliárdot akartak ráfordítani.


MENNYIT Ér A SZIGETELÉS?

Nagymamám és én szomszédos, ugyanolyan lakótelepi lakásokban lakunk. A mi épületünk átesett a panelprogramon, le van szigetelve, az övé nem.

A mi havi fűtésköltségünk 4400 forint körül szokott alakulni. Az övé 9600 forint körül.

Azaz pusztán a sizgetelés gyakorlatilag megfelezi a rezsiköltségeket.


Miért nem erre fordítja a kormány az erre szánt összeget?

Ez csökkentené a fogyasztást, ezáltal a külföldi energiafüggőséget is, szóval nem csak anyagilag járna jobban a lakosság és az állam, hanem az ország szuverenitását is növelné.



2022. ápr. 4. 15:34
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
96%

Az a baj hogy nem a kormány fizeti ki, hanem a vállalati fogyasztók. Érdekes módon erről senki nem beszél, hogy 2021-ben 27 forint volt egy kilowatt ipari áram, ma 117 forint. Gáz ugyanez, Euróról ne is beszéljünk. A vállalat pedig mit tud csinálni? Megnöveli a szolgáltatások, termékek árát, hogy kompenzálja a rezsi és alapanyag költségek növekedését. A szolgáltatásért, termékért pedig ki fizet? Pár kivételtől eltekintve bizony a lakossági fogyasztó. Ezt kellene már megérteni, hogy tök mindegy mennyi van a csekken, a nap végén ugyanúgy mi fizetjük ki a rezsicsökkentés árát, csak máshol.


És ez a válasz a kérdésedre is egyébként: mert amit mondasz az a kormánynak kerülne pénzébe, a rezsicsökkentés pedig nekünk kerül, csak sok az olyan hülye akivel sikerült elhitetni, hogy igazából nem. Aki veri a seggét a földhöz örömében hogy milyen olcsó a villanyszámla, közben meg nem veszi észre hogy a boltban a croissant amit reggelire szokott venni a tavaly decemberben még 390 forint volt, februárban már 490, most meg 590.


Ezzel egyidőben 5 éve egy 2 eurós kávé külföldön került 500 forintomba, ma meg kerül 800-ba...


Úgyhogy de rohadt jó, hogy ez még mehet 4 évig...Gratulálok mindenkinek hozzá. Győztünk! Hát igen, csak ki...?

2022. ápr. 4. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

8as, jogos felvetés, ugyanakkor a kettő nem zárja ki egymást. Ezzel a programmal lecsökkentjük a gázt (vagy a villanyt, aki azzal fűt) és ennyivel beljebb vagyunk.

A vízre is ki lehet találni egy fejlesztést, ami többől áll annál, mint kifizetik a nép helyett a költség egy részét. Igazából nekem azzal van bajom, hogy egy fejlesztés a jövőbeli kiadást csökkentheti, ami bőven jobb megoldás, mint csakúgy fizetni.


9es

KSH szerint közel 3.8 millió háztartás van most az országban. Erre leosztva az ötezermilliárd az háztartásonként közel 1.4 millió forint.

15ezer/m2 árral számolva ez kb 90 m2 falfelületre elég. Egy 60 m2-es alapterületű négyzet alakú lakásnak a falfelülete 80 m2 körül van. Azaz belefér a keretbe. Nyilván nagyobb lakásoknál nem férne már bele. De én pl panelban lakom, itt lakásonként egyetlen külső fal van, ez kb 6x2.5=15 m2, szóval a paneleken kb spórol a program.

És igne, 15ezerrel számoltam, nyilván ez a piacon 20 körül lenne, de állami beruházásról van szó, nem versenypiaciról, ami eeeelvileg olcsóbb.

De persze sok esetben a nyílászárók a problémásak amiknek a cseréje még drágább mint a fal szigetleése.

De igazából már azzal is előrébb lennénk, ha a lakóházak felét szigetelnék... Érted, most költünk valamire és jövőre is ugyanígy költeni fogunk. Ehelyett egy befektetéssel a jövő költségeit cöskkentjük. Mivel az emberek előreláthatóan jövőre is fognak lakni és fűteni, így idővel egyértelműen megtérül, ráadásul egy államnak nem 12 éven belül megtérülő befektetésben kell gondolkodnia.

2022. ápr. 4. 16:24
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Előbb vagy utóbb úgyis minden panelt le fognak szigetelni. Ennek több oka van:

- olcsó, jól megtérülő felújítási forma (igen, még így is, hogy ezermilliárdokról beszélünk)

- sok választóval tudnak jót tenni (1,7 millió ember)

- meg is KELL csinálni, az épületek állagromlása miatt, melyeket ha elhagyagolnak, az lakhatási és gazdasági katasztrófa lenne (gettósodás, elszegényedés - az első panelprogram is még épp ezért indult)

2022. ápr. 7. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
75%
És ki végezné el azt a rettentő sok szigetelést? Mennyi ideig tartana? Csak mert szerintem a szigeteléshez értő munkások folyamatosan dolgoznak.
2022. ápr. 9. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
14, kétlem, hogy egy állami beruházásra nem jelentkezne senki. Építkezni is sok munka, mégis mindig akad rá kivitelező.
2022. ápr. 9. 20:59
 16/16 anonim ***** válasza:

#15 aha, rokonék 3 kivitelezőt cseréltek le, most ők intézik a munkásokat. Nagyon nehéz kivitelezőt találni (ez most az építkezés)


Nővéremnek van egy lakása, a ház szigetelésére (panel, tudod, amin spórolni lehet) olyan árajánlatot kaptak hogy 20 évre 10.000 ft-al növelte volna meg a közös költséget.


Nálunk le van szigetelve a ház, de mivel a csőrendszer struktúrája miatt nem lehetett egyedi mérős rendszert kialakítani, négyzetmétetarányosan fizetünk és mindenki pazarol mint állat. A szomszéd házban ahol mérnek, viszont átalány a gáz, ott volt aki sütővel fűtötte a lakást. :)

2022. ápr. 10. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!