Szükség van ideológiai alapú politizálásra?
Az egyik libsi, a másik komcsi, a harmadik náci.
Akármelyik ideológiát követed, a jó dolgai mellett hozod vele a rosszakat is. Egy kategória, egy doboz, ami elveszi a rugalmasságot az életből, pedig ma leginkább rugalmasságra lenne szükség.
Mégis, nekem úgy tűnik az emberek foggal körömmel ragaszkodnak az ideológiájukhoz, vagy a pártjuk ideológiájához.
Nem lenne jobb egy ideológia nélküli párt? Ami végre szakít a skatyulyákkal és nem valami utópisztikus álmot kerget, hanem csak az alapján kormányoz, ami az országnak és a népének a legjobb?
Sok esetben az ideológiai különbségek nem áthidalhatóak. Nálunk példa, a család egyik fele támogatja a testvéemet a doktorija készítésébem, a másik meg folyamatosan szídja hogy 25 évesen már rég szülnie kellett volna, mert nőként az a feladata. Ideológia máshogy látják a volágot, nem lesz olyan válasz mire mindenki azt mondja hogy az a helyes.
Nyilván ez csak egy véletlenszerűen kivett példa de az elérő gondolkdás mimndig megfigyelhető. Valamit kell mondani, hogy mi az elképzelésed, családokról, oktatásról, kisebbségekről, világpolitikában betöltött helyrő, külföldiekről, társadalmi szakadékokról stb...
Nem lehet ideológia nélkül kormányozni.
Azt mondod, kormányozzunk úgy, hogy a népnek a legjobb legyen. Na de mi a legjobb a népnek? Az egyik szerint a sok adó, a másik szerint a kevés adó, és mindkettőre vannak sikeres példák.
2, tök jogos, de az ideológia hiánya nem is azt jelenti, hogy nem hoz döntéseket, hanem csak azt, hogy nem egy gondolatmenet köré építi a döntéseit. A centrista ügyek mentén kormányoz.
Ugye ha megnézzük pl a Fideszt, ők a "konzervatív keresztény álmot" hajkurásszák, eköré építik sok intézkedésüket és a kommunikációjukat is.
Mondjuk eleve, ahol a vallás jelen van az állami ideológiában, szerintem ott gondok vannak, azt hittem ezt már sikerült levetkőzni párszáz éve, de mindegy, hagjyuk ezt most.
És valóban, az ügyek mentén való kormányzás megkövetel egy bizonyos mértékű hosszúpórázt a népnek, azaz az állam nem köthet bele, hogy mi a "helyes" szexuális orientáció, gyerekek száma, életpálya stb... mert ideológia híján nincs hiányában nem moralizálhat, nincs "jó" és "rossz", pusztán "az állampolgár / állam javát szolgálja" vagy "nem szolgálja az állam/állampolgár javát".
De őszintén én már kiborulok a sok "ez így jó, ezt így kell" gondolkodástól. Ki szerint? KInek?
Magas vagy alacsony adó ugyan kapcsolódhat gazdasági ideológiához, de itt most elsősorban kultúrideológiáról beszélek, a kettő nem összemosandó, hiszen a konzervatív demokrata kormány is hoz szocialistákra vagy liberálisokra jellemző gazdasági döntéseket, ettől még nem lesz se szoci, se libsi.
A gazdaság is a kultúra része, de ebbe most ne menjünk bele :)
Akkor nézzünk egy másik példát: az állam / állampolgár javát szolgálja az etnikai sokszínűség?
Ez jogos, valóban szakembereknek kellene egy-egy cél előnyeit és hátrányait alaposan feltárni, hogy aztán a vezetők megalapozott döntést hozhassanak róla. De most ezzel leírtad, hogy hogyan működik (ideális esetben) a törvényhozás jelenleg is.
A kitűzött cél, az előnyök és hátrányok pedig újfent ideológiai alapúak, szóval visszatértünk a kérdés elejéhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!