Szerintetek igaza van Sorosnak? Jobb lenne a világ Putyin és Hszi nélkül?
Nem bírom Sorost, de most kivételesen nem beszél hülyeséget. Mindkettő veszélyes.
Egy kis kiegészítéssel igaza van.
Jobb lenne a világ, Putyin, Hszi és Soros nélkül.
Talán. Putyinról bebizonyosodott, hogy veszélyt jelent a békére, irracionális döntéseket hoz, Hszi inkább folytat reálisabb, megfontoltabb politikát.
Egyébként meg ha eltávolítanák őket a hatalomból, valószínűleg lenne helyettük más. Ha felelős, demokratikus vezetőik, kormányaik lennének, az csökkenthetné a konfliktusokat a Nyugattal, szomszédaikkal, de nem szűnnének meg. Valahol természetes, hogy a feltörekvő nagyhatalmak erejüknél fogva megpróbálják kikezdeni a megszokott rendet, saját érdekeiket érvényesíteni akár a gyenge szomszédok, gyengülő más nagyhatalmak kárára is. Az USA demokratikus ország volt hagyományosan, de ott is ahogy erősödött, úgy nőtt az étvágya, a Mexikó elleni háborúban hatalmas területeket foglalt el szomszédjától, majd a meggyengült Spanyolország elleni háborúval vette el annak gyarmatait és Hawaiit is megszállta a haditengerészet.
A demokratikusabb nagyhatalmak politikájához is hozzátartozik, hogy védik érdekszférájukat, befolyási övezetüket, nem tűrik a velük ellenségek kormányokat és/vagy rivális nagyhatalmak potenciális odanyomulását. Az utóbbi 60 évben így Amerika is indított ilyen okból inváziókat, katonai intervenciókat (Dominika lerohanása, Kuba elleni fedett hadművelet, Gueatemalai intervenció, Grenada elleni invázió). Franciaország Nyugat-Afrikában hajtott végre számos katonai intervenciót az utóbbi évtizedekben és most is aktív több országban. Oroszország is még ebben él, Putyin ragaszkodik Ukrajnához, a posztszovjet térség feletti befolyáshoz, nem tudta elfogadni az ukrajnai politikai változásokat.
Kína feltörekvő nagyhatalomként növekvő kihívást jelent, várhatóan egyre jobban szeretné majd érvényesíteni saját érdekeit. Amerika fő riválisa lehet, aki meghatározta a második világháború vége óta a világrendet saját érdekei szerint. Kína diktatórikus ország, viszont eddig még úgy tűnik a világ egyik legbékésebb nagyhatalma. Erejét fitogtatja, de békés külpolitikát folytat. Kína már 1979 óta nem háborúzott, ebből a szempontból nála már csak Japán volt békésebb az utóbbi 50 évben. Az USA, Egyesült Királyság, Franciaország, Oroszország esetében gyakran előfordul, hogy katonai erővel, háborúval törekednek érvényt szerezni akaratuknak.
Mintha amerikai elnök tökéletes választás lenne. Tényleg ő legalkalmasabb ember erre a posztra ?
Eltéved a fehér ház kertjében, elalszik egy megbeszélésen, összekeveri ukrajnát és oroszországot.
Jobb lenne a világ diktátorok nélkül. Ilyen emberekkel nem nevezhető egy ország demokratikusnak. Orbán ezt utánozza le oroszországról.
Az Eu nem tudja, hogy a magyarok döntése nem egyenlő orbán döntésével.
Csak orbán akarata érvényesül, és hogyha ez nem változik, nyugatról kell segítséget kérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!