Az igaz, hogy 2x akkora az államadósság mint 2010-ben?
Azért van egy-két dolog, ami sántít.
Pl. a rejtett államadósság kérdése. A Fidesz úgy csökkentette többek között az államadósságot, hogy a MANYUP-megtakarításainkat, amikben állampapír is volt jelentős részben államosította, és ezzel gyakorlatilag magának tartozott az állam, vagyis "széttépték" az adósságot.
Bravó, Fidesz, nagy mutatvány volt!
Ráadásul mivel az állampapír csak a lejárat idejében ad hozamot, márpedig ezek hosszúlejáratú állampapírok voltak, az embereket rövídítették meg, sőt! Mivel ha azt korábban értékesítik, akkor egy százalékot még a tőkéből is veszítenek. Így jött a nagy csalódás, amikor a legrosszabb időben volt ez az egész, és hitették el a néppel, hogy a MANYUP elkótyavetyélte az emberek pénzét. Bizony a Fidesz volt az.
Cserébe az állam felelőssége lesz hosszútávon a nyugdíj megoldása, pedig pont erre a krízist akarták vele megelőzni. Tehát hosszútávon hatalmas adóssága lett az államnak.
Másik elgondolkoztató dolog, hogy egy dolog, hogy a KSH-ban hatalmas adósságnak számított az IMF hitel, de ennek jelentős része alacsony kamatú készenléti hitelkeretben volt, vagyis köznapian fogalmazva kérték a hitelt, de nem vették le a számláról. A forintot stabilizálták ezzel. A Fidesz volt az, amelyik az IMF készenléti hitelkeretből csontig mindent kivett és eltapsolt. Ez a megjelenő összeg a statisztikában bevételként jelent meg.
Ha olyan nagy IMF-hitel szabadságharcosok lettek volna, mondhatták volna azt is, hogy köszönjük, már nem kérjük a készenléti hitelkeretben lévő pénzt, de inkább kivették, és stadionokat meg hasonló fontos dolgokat építettek, és panaszkodtak, hogy az MSZP mennyire eladósította az országot.
Papíron igen, de a valóság az, hogy a Fidesz az IMF eladósításban is keményen odatette magát.
"Szeptember végén a magyar állam bruttó konszolidált adóssága 42 106 milliárd forint volt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021 utolsó napján közzétett adataiból.
A 42 ezer milliárd forint történelmi csúcs, még soha nem volt ilyen magas az adósság. Az év eleje óta a tartozásállomány 3688 milliárd forinttal nőtt, 2010 decembere óta pedig 20 116 milliárd forint a növekmény."
Nem volt időm magyarázatot írni, hogy miért GDP arányos grafikont nézünk, hát most pótolom.
Tegyük fel, hogy Neked van 100 ezer forint személyi hitel tartozásod, nekem pedig 200 ezer forint.
Melyikünk van első blikkre rosszabb helyzetben?
No, ehhez hasonló az, amikor forintban nézzük az államadósságot.
Ugyanakkor, a te fizetésed 200 ezer forint, az enyém pedig 400 ezer forint.
Ergo neked, miután kifizetted a te fele akkora tartozásod, 100 ezer forintod marad.
Nekem a dupla akkora tartozásom után viszont 200 ezer forintom marad.
Így már hogy látod, melyikünk van rosszabb helyzetben?
Ehhez hasonló az, amikor GDP arányosan nézzük az államadósságot.
Kétszer annyi pénzből jobb kifizetni 2x akkora adósságot.
Tehát a valóság az, hogy gyakorlatilag a rendszerváltástól 2010-ig nőtt, 2010-től 2019-ig csökkent, majd pedig 2020-ban ugrásszerűen visszatért a 10 évvel azelőtti szintre az államadósság.
És még egyszer mondom, kár politikai indíttatásból lepontozni, mert nem vagyok fideszes, csak közgazdász.
Egyáltalán nem politkai célzattal védem őket, csak ez most egy olyan vád, ami szakmai szempontból nézve hülyeség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!