Miért cirkuszol az ellenzék azért, hogy a Fidesz csökkentette az államilag támogatott egyetemi férőhelyek számát?
Tisztázzuk: nem, nem csökkentették az államilag támogatott helyek számát. Ugyanannyi államilag támogatott hely volt, csak a ponthatárokat emelték az egekbe. Amikor én felvételiztem (2015) egy átlag gazdaságtudományi szakra a ponthatár 450 pont volt (úgy, hogy többletpontok nélkül, ha "csak" kitűnő tanuló voltál és színötös, hibátlan érettségit tettél, akkor maximum 400 pontot tudtál elérni), miközben az általad büfészakként emlegetett bölcsész szakokon jellemzően 320 pont körül húzták meg a ponthatárokat.
A felvi archívumában a 2015-ös év már nincs fent, a 2016-os viszont igen, tessék, szemezgetek (érdemi változás egyébként nem volt a két év között):
Jogász 460
Gazdaság- és pénzügy matematikai elemzés 465
Pénzügy és számvitel 450
Miközben a "büfészakokon":
Szabad bölcsészet 330
Magyar 310
Szociológia 320
(Forrás: [link] )
Ezek alapján nehezemre esik azt elhinni, hogy az volt a cél, hogy a piacképesebb képzések irányába tereljék a népeket. Amúgy érdekelne, hogy minőségbiztosítás címszóval miért jelent egetrengető változást az, hogy 280-ról 310-re felhúzzák a ponthatárokat.
Egyébként nyugodtan megtehették volna azt is, hogy az általad "büfészakként" defininált képzések számát lecsökkentik. Vagy azt, hogy ne minden mucsaröcsögei főiskola indíthasson ilyen szakokat. Mégse tették, sőt, az elmúlt 12 évben ezen képzések száma, valamint a képzéseket indító egyetemek száma is nőtt (elég megnézni a MAB nyilvántartásait vagy a felvi archívumát ezzel kapcsolatban).
Egy egyszerű poltikai kommunikációs eszköz volt az egész. A szavazóbázisuknak (akik több, mint 50%-a a kevésbé iskolázott (értsd: 8 általános vagy szakmunkásképző) rétegből kerül ki (szintén nem egy kutatás volt ezzel kapcsolatban), és őket lehet hergelni azzal kapcsolatban, hogy tessék, itt vannak olyan emberek, akik teljesen értelmetlen dolgokat tanulnak, de mi eltöröljük ezt, és ők is mennek majd dolgozni. Hiszen csak az dolgozik, aki fizikai munkát végez, vagy legalábbis 3 műszakban szív a gyárban, az, hogy valaki ül egy irodában az köztudottan nem munka (#sarcasmoff). Miközben amit tanulnak nem értelmetlen, a képzéseket nem törölték el, akik ilyen képzésen tanultak, nem mentek el a fenti értelemben véve "dolgozni", cserébe, az a réteg, aki nem tudja, mi a különbség a filozófia és a filológia között (ezáltal viszonylag nehezen lehet komolyan venni a véleményüket, hogy melyikre mekkora szükség is van) boldogan és elismerően tapsikol, hogy milyen jó döntést hoztak, miközben pont ezeket a szakokat sújtotta legkevésbé az intézkedés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!