Az ellenzéki összefogás csökkentené, megtartaná vagy növelné a minimálbért? Várható jelentős változás?
A minimálbér gyakran előkerül a politikában, fontosnak tűnik a téma a pártoknak és a választóknak.
A DK, baloldal már régóta hangoztatja, hogy támogatják az európai minimálbér bevezetését. Azonban elmondásuk szerint ez nem azt jelentené, hogy egész Európában egységes minimálbér kellene -nem lesz Magyarországon annyi, mint Németországban- csak annyi a cél, hogy az EU minden tagállamában meg lehessen élni a minimélbérből, érje az el a helyi árszinvonalhoz igazodó létminimum értékét.
Ez jelenleg Magyarországon 122 ezer forint havonta, így a nettó minimálbér 133 ezer forinttal már túlságosan nagyra nőtt ezek alapján.
Márki-Zay Péter is gyakran kritizálja a minimálbéremelést, mivel az bekorlátozza a munkaerőpiac, gazdaság szabadságát, rugalmasságát. Ebben igaza is van, viszont népszerű intézkedés, a lakosság 90%-a támogatja az emeléseket, ezért politikailag nem éri meg támadni a rendszert.
Baloldali szövetségesei ezért nem is állnak ki mindig Márki-Zay mellett. Az ellenzéki program kampánykiadványba is inkább emelésre utaló szlogenek kerültek, hogy rálicitáljanak a Fideszre, legyen esély a győzelemre. Azt írják a magyarországi minimálbérnek el kell majd érni az európai átlagos minimálbért és a cél, hogy a legmagasabb legyen a régiónkban, igaz kiemelve, hogy "hosszabb távon". Ez lehet akár 20-40-60-100 év is, így ha kormányra kerülnek, nehezen számon kérhető rajtuk ennek a tervnek a végrehajtása. Ha hosszú távon nő is a minimálbér, elképzelhető, hogy rövid távon megáll az emelkedés, stagnálás jön. Vagy akár csökkentés bizonyos területeken?
Például szakértők szerint helytelen, hogy a minimálbér nem tesz különbséget a területi fejlettségbeli eltérések alapján. Budán, Érden, Győrben, Sopronban is annyi a minimálbér, mint a Bodrogközben, Ormánságban, Dél-Somogyban, pedig nem csak Európában, de még ezen az országon belül is nagyok a különbségek a gazdasági fejlettségben.
EU-s minimálbér sosem ezt jelentette. Egy ajánlás, ami a gazdaság teljesítményéhez köti, mely országonként eltér.
Amúgy van már egy másik ilyen ajánlás, hogy a minimálbér az átlagkereset 60%-a legyen (nálunk 40% körül szokott alakulni).
nem lenne értelme tovább növelni, mert vannak ágazatok amik egyértelműen nem tudják kitermelni.
de nem ez a főprobléma, hanem az, hogy magyarországon nincsenek szakszervezetek-5%ban tagok a magyarok, míg a többi eu s országban 90-95%os a tagság-és az állam egyezkedik a külföldi multikkal a fizetésekről, nem pedig egy munkavállalókat képviselő jogászokból álló független szervezet.
lényegében ezért alacsonyak a fizetések, mert a fidesz ilyet nem enged meg, mert akkor nőne az életszínvonal.
az ellenzéki pártok meg miért is szabnának gátat a fejlődésnek?
de ott van kezdésnek a jobbik 10% törvénye kezdésnek ezügyben.
ez azért lényeges mert mára eljutottunk oda, hogy nemcsak nem vesznek fel már magyar embereket adott munkakörökre, hanem kirúgják a magyarokat.
rengeteg cégnél már 80%ban csak ukránok dolgoznak.
a 10% törvény tervezet értelmében a munkáltató nem alkalmazhat 10%nál több eu n kívüli munkavállalót magyarország területén a cégénél.
tehát akár bértárgyalások és szakszervezetek nélkül is ugrásszerűen nőhetnének a fizetések, mert a törvény hatályban lépésének esetén vége lenne annak, hogy az ukránok elvállalják 160-180ért tetlörve a fizetéseket, míg a magyar 230-260 alatt nem.
azon kívül idővel lennének munkavállóli jogok.
hogy ne rúgjanak ki táppénz alatt, ne rúgjanak ki mert teherbe esel, ne rúgjanak ki, mert a beteg gyerekeddel kell otthon maradnod és lecserélnek egy olyanra akinek nincsen gyereke.
ne kötelezhessenek kötelező túlórára.
ne kelljen jóban lenni a főnökkel, hogy ne rúgjanak ki.
ne lehessen betiltani a sztrájkot.
magyarul emberi egyenlő bánásmód jönne el a munkavállalóknak, ami ma nincsen a legtöbb helyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!