Megmagyaráznátok, miért lenne jobb a "gyermekvédelmi" népszavazáson érvénytelenül szavazni, mint igennel? Úgy gondolom, ez tiszta matematika, becslés, meg valószínűségszámítás meg ilyenek, de ezek nekem nem mennek :)
Ha nemmel szavazol, azzal a kormány szekerét tolod, hiszen majd eldicsekedhetnek vele, hogy "megvédték" a gyerekeket.
Ha igennel szavazol, akkor meg majd azt fogják mutogatni a közmédiában, hogy "nézzétek mennyi pedofil LMBTQ szavazott, ugye hogy tényleg átoperálnák a gyerekeinket". Egyik sem jó.
A népszavazásra vonatkozó törvény szerint akkor érvényes a népszavazás, ha a szavazásra jogosultak több, mint fele részt vesz, és érvényes szavazatot ad le.
Tehát ha (a teljes szavazásra jogosult népességből) 45% nemmel szavaz, 10% igennel, 45% pedig el sem megy, akkor a népszavazás érvényes, és az eredménye "nem".
Ellenben ha az igennel szavazni akarók inkább érvénytelenül szavaznak, tehát az eloszlás (a teljes szavazásra jogosult népességből) 45% nem, 10% érvénytelen, 45% pedig el sem megy, akkor a népszavazás érvénytelen.
A 7-es válasz [2022. jan. 17. 13:28 példázata helyes, de az első mondata téves.
Az, hogy mikor érvényes és mikor eredményes az országos népszavazás, azt nem „A népszavazásra vonatkozó törvény” határozza meg. A „2013. évi CCXXXVIII. törvény a népszavazás kezdeményezéséről, az európai polgári kezdeményezésről, valamint a népszavazási eljárásról” törvény hatályos szövegében nem szerepel ilyen megállapítás.
„Magyarország Alaptörvénye (2011. április 25.)” 8. cikk (4) hatályos szövege ez: „Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.”
És, a kérdés és a magyarázat csak az adott népszavazást kezdeményező álláspontjával ellenkező állásponton levők szempontjából ilyen viszonylatú; nem egy tárgyilagos nézet. Mármint, hogy jobb érvénytelenül szavazni, mint igennel.
[ma 15:34]: Köszönöm a pontosítást a jogi forrást illetően. Ezek szerint Alaptörvény, nem a népszavazásról szóló törvény...
"Mármint, hogy jobb érvénytelenül szavazni, mint igennel."
- Ez már helyzetfüggő. Ha lehet tudni, hogy magas az érdeklődés, ráadásul a kérdés(ek) úgy van(nak) feltéve, hogy valódi alternatívák között kell dönteni, és ténylegesen van társadalmi diskurzus, ott nyilván nem éri meg érvénytelenül szavazni, hanem az álláspontot jobb képviselni.
A gyermekvédelminek nevezett népszavazásban feltett kérdésekről nincs valódi társadalmi párbeszéd, nem ütköznek érvek és ellenérvek. A Fidesz lényegében azt a kérdést teszi fel, hogy "Rontsák meg a gyerekeinket, vagy inkább Orbán Viktor jó fej?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!