Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ezen az oldalon miért divatos...

Ezen az oldalon miért divatos a munkáltatókat védeni?

Figyelt kérdés

Gyakran olvasom a karrier rovatot és a munkatársak rovatot.Gyakran látom azt,hogy a munkáltatókat védik.


Nemrég olvastam egy kérdést, ahol nőnek véletlenül úgy jött össze a terhesség,hogy megúszta a leépítést, mert elment anyaságira.A válaszolók ráförmedtek,hogy micsoda gerinctelen, kicseszik a céggel, még majdnem le is r_bancozták.Illetve, azzal jöttek,hogy kizsákmányolja a munkáltatót.


A cégek nem zsákmányolják ki a munkavállalókat?Dehogynem.

Szegény, szerencsétlen fél ország költségvetésével játszadozó multicég, most mi lesz vele?Nem tudott kirúgni egy embert.Úristen.



Nem értem, ezt a mentalitást.

A cégek nem a barátaink, csupán üzleti kapcsolat van a munkáltató és a munkavállaló között.

Nincs helye szemérmességnek.


2021. dec. 22. 09:44
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
82%
Én a különböző szociális pénzek kifizetésének felelősségét nem a cégek felelősségének, hanem az állam felelősségének érzem, tehát adóztassák a céget, s fizesse ki az állam az "anyaságit" pl.. Ne rontsuk a nők piaci értékét a kelleténén is jobban, azzal, hogy a céget terheljük, ha nőt vesz fel, aki elmegy szülni. Idióta kommunista woke felfogás, hogy teremtsünk olyan környezetet, ahol nem éri meg nőket alkalmazni, majd kvótákkal kényszerítsük a nők alkalmazását... Munkáltatókat békén kellene hagyni, nem őket kell ellehetetelníteni, ha az állam valamit nem tud megoldani a tőlük beszedett adóból, akkor egyszerűen alkalmatlan, és ez nem a vállalkozók hibája. Ahogy a kizsákmányolás is leginkább annak a jele, hogy éretlen és fejletlen gazdaságról van szó, normális helyen ha egy cég nem bánik jól az alkalmazottaival, nem maradnak alkalmazottai.
2021. dec. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

#11 A szülési szabadságot NEM a munkaadó kell hogy fizesse a kismamáknak.

A szülési szabadság alatt a CSED az állami költségvetésből, a társadalombiztosításból van fizetve. Csak a munkahely adja a szabadságot - vagyis hogy munkaviszonyban marad a nő a munkahelyén és azon keresztül megy a CSED és utána a GYED, GYES folyósítása a szülési szabadság, GYED alatt. Nem kell a munkaadónak fizetnie a bérét olyan munkavállalónak aki éppen nem dolgozik a cégnek mert otthon vagy a gyermekével. A munkaadónak egyedül a 15 napnyi betegszabadságot kell fizetnie a munkavállalójának és az évi rendes szabadságát.

"A szülési szabadság okán a CSED igénylést a munkáltatónál kell benyújtani, ő is lesz az összeg kifizetője.

Ezt az összeget a foglalkoztató azonban visszaigényli az egészségbiztosítási pénztártól, tehát ő csak egy kifizető helyként működik közre, illetve adminisztrációs kötelezettségek illetik."

[link]

2021. dec. 22. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
Az emberek nagyobbik része a munka világát csak munkavállalói oldalról ismeri, és azt hiszi, a munkáltatók kényük-kedvük szerint csinálhatnak, amit akarnak, tele vannak pénzzel, és szándékosan szívatják a munkásaikat. Én valamennyire belelátok a dolog munkáltatói oldalába, és az a helyzet, hogy bizony az sem egy leányálom. Szóval úgy a jogos, hogy mindkét oldal véleménye és érvei elhangozzanak egy vitában.
2021. dec. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
20%

Mert van pár fideszes propagandista, és pár ingyen fideszes is.

Ők pedig ugye tekintélyelvűek, szolga"lelkek", így nekik mindig az az igaz és az a helyes, amit az aktuális szinten a "tekintetes úr" mond.

2021. dec. 22. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Mindkét félnek vannak kötelezettségei.

A törvényeknek, jogszabályoknak bármelyik felet el kell marasztalniuk, ha az rosszhiszeműen (rossz hátsó szándékkal), vagy a szabályokat nem betartva cselekedik.

Ugyanakkor a szabálykövető, korrekt felet a törvényeknek védeiük kell.


Ne haragudj meg 1-es válasz írója, de a munkaadó nem egy gazdi, aki enni ad a munkavállaló kutyának.

A munkavállaló nem kutya, hanem megdolgozik azért a pénzért, amit a munkaadó ad neki. Ideális esetben mindkét félnek kölcsönösen hasznos partneri viszony.

Felénk a munkavállalót kollégának hívjuk, a beosztottjaimat mindig megkértem a feladatokra és nem parancsoltam. Ha valami gond van, azt kedélyesen megbeszéljük. Ha rosszul érzi magát a munkahelyen, vagy alul van fizetve, akkor el fog menni máshová dolgozni és az nem jó. Keresni kell új munkaerőt, ami idő, pénz, ha nem válik be, újra keresni, össze kell szokni egy új emberrel.

2021. dec. 23. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Linket!
2021. dec. 23. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
2021. dec. 23. 11:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!