Támogatnátok egy "Dark Academia" programot, ami változtatna az oktatási rendszeren, hogy felértékelődjenek a humán tudományok és a lexikális tudás, a pénzközpontú felfogás helyett vagy nem? Miért?
Az utóbbi évtizedekben egyre jobban azt nézik a diákok, hofy mivel lehet a legjobban pénzt keresni, ezért azt tanulják. Ez leggyakrabban valamilyen IT vagy mérnöki szak, miközben a bölcsészkarok haldoklanak, a lexikális tudást lenézik.
Ennek hatására pár éve elindult az interneten egy "Dark Academia" nevű ellenkultúra, ami ezzel szemben a humán tudományok szeretét tanítja, azt hogy tanulj mondjuk 19. századi irodalmat, vagy akár ógörög nyelvet, nem azért mert mennyit lehet vele majd keresni, hanem mert az érdekel, és kulturáltabb leszel tőle.
Úgy gondolom nálunk, mivel még nem annyira pénzközpontú az oktatás, megfelelő állami programokkal lehetne növelni a műveltséget, és elsősegíteni a diákokat abban, hogy tényleg azt tanulják, ami érdekli őket.
Több fizetős humán szakot pl. visszatehetnének államilag támogatottra, általánosan emelni kéne a tanári fizetéseket, és általános, középiskolában is be lehetne vezetni latin órákat.
"középiskolában is be lehetne vezetni latin órákat."
Abban a formában, amelyben a 19. század második felétől a Horthy-korszakig tanították a latint és az ógörögöt, semmi értelme nincsen.
Szerintem ezeket a dolgokat/tárgyakat (latin, ógörög) csak lehetőségként kellene felajánlani, mert kötelező tárgyként semmi értelme nem lenne
esetleg kedvelné 1-2 ember, a többi meg csak túlélne, pont mint most
az embereket sokkal inkább az életre kellene tanítani, nem pedig sok lexikális tudást a fejekbe tuszkolni feleslegesen
aki akarja, legyen lehetősége akár antik dolgokat megtanulni, akár bármit, ami nem "hétköznapi" tantárgy / átlag műveltség része, de ennyi, ne pedig full "megreformálva" az oktatást kényszerítsünk mindenkit erre
Kérdező
Abban a pillanatban, hogy lehet sok pénzt keresni azzal ha valaki latint tanul meg középkori irodalmat, lesznek is tömegével ilyen diákok is meg tanárok is.
csakhogy nem lehet.
Ha megszavaztatod itt mindenkivel akkor sem lehet. Kb. olyan mintha megszavaztatnád hogy jobb lenne ha holnaptól legyen 2 órával tovább világos. Megszavaznánk mind, és? Attól meg nem lesz este 6-kor is világos decemberben.
1. válaszoló vagyok.
Amúgy lenne értelme latinul valóban tudó szakembereknek. Latinul az újkorban közel 1.000.000 könyv íródott Európában osztrák kutatók szerint, amellyel egyszerűen senki nem foglalkozik ma.
Euler német fizikus latin nyelvű műveit máig nem fordították le teljesen, és már nagyon kevesen ismerik a neolatint.
De a klasszika filológia által diktált teljesen elavult latinoktatás módszertana, ami korábban létezett, nem vezet el sem az aktív, sem a passzív latin nyelvtudásig.
#5 Most is tanulhatsz latint. Gyerekem is tanult 1 évig és utána is választhatta volna a gimiben. Akik gyógyszerésznek vagy orvosnak mennek azoknak amúgy is kell a latin.
Miért kell kitalálni valamit ami már létezik?
A lexikális tudásnak mégis mi ételme van?
Feltéve persze, hogy nem akarsz ilyen Géniusz, meg hasonló kvíz műsorokban szerepelni.
#6 "Miért kell kitalálni valamit ami már létezik?"
Azért, mert a gyógyszerész / jogász 'szaknyelvtől' nem fogod megérteni Thomas Hobbes/Newton/Rákóczi Ferenc/Erasmus/Paracelsus/Janus Pannonius stb. latin nyelvű műveit.
A papok a II. Vatikáni zsinatig latinul tanultak egyes tárgyakat a szemináriumokban, aktívan használták/értették a nyelvet a legelvontabb filozófiai témákban is.
A 'létező' latinoktatás közelében sincs a korábbi latinoktatásnak, amikor tényleg használták a nyelvet.
A lexikális tudás nem az, amiről írsz.
Az IT és a mérnöki szakhoz is kell lexikális tudás.Elméleteket, módszereket megtanulni.
Amiről írsz, az humán és nem humán területek szembenállása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!