A nyugdíjasok és alacsony keresetűek a rezsicsökkentést élvezik jobban vagy napelemet szerelnek milliókért a házaikra MZP ötlete szerint?
9-re:
Mi négyen lakunk egy kisebb családi házban. Házfalakon 10 cm hungarocell van + padlószigetelés + padlásszigetelés.
A fűtés: a két szobában és az étkező+konyhában gázkonvektor, a fürdőszobában és a WC-ben elektromos padlófűtés. Ezen kívül cserépkályha van a két szoba között, amit kb. nov. elejétől márc. elejéig rendszeresen használunk.
Ezek után lássuk, az elmúlt hónapi fogyasztásunkban mennyi megtakarítást köszönhetünk Németh Szilárd pacalpörkölt és lecsófőző, valamint rezsicsökkentő élharcosunknak.
Az adatokat a számlákból idézem:
Áram: 2725 Ft
Gáz: 1437 Ft
Víz: 905 Ft
Ez így alig több, mint ötezer forint október hónapra. Az összjövedelmünknek kevesebb, mint 1%-a.
Szóval nekem ez nem lesz szempont választáskor.
Nyilván az lenne a legjobb,ha minden ház passzívház lenne, de ez nyilván sokszor nem megoldható. Az idősek nem feltétlenül fognak tudni beruházni ilyen fejlesztésre, ahogy egy szegény család sem,így nekik a rezsicsökkentés az egyetlen lehetőség ilyen szempontból.
Panelben, társasházban élőknek is nehezebb a dolguk ilyen téren.
Nem fizet ki semmi senki helyett.
A kormány nem a napi tőzsdén vesz gázt.
Kérdező
12 éve építkeztünk és 8 évvel ezelőtt lett napkollektorunk az akkori nagy pályázati program keretében, pont a rezsicsökkentés előtt. Vagyis egy vadonatúj házra, aminek eleve olyan erős a tetőszerkezete és olyan kialakítású volt, a fűtési rendszerünket eleve úgy csináltattuk meg alig pár évvel korábban, hogy a kazánunk képes legyen egy napkollektor működtetésére is (ezért jóval drágább is volt). Szigetelt ház vastag téglafalakkal, jó nyílászárókkal, stb. stb. A napkollektorral jelentősen csökkent a gázfogyasztásunk, mert amíg nem hűl a levegő 5°C alá, addig a melegvizünket majdnem teljesen abból kapjuk és addig a fűtéshez is jelentős alásegítés.
Az alig 4 évvel későbbi pályázatnál azonban már olyan napkollektor rendszerek voltak amiket már saját vezérlőrendszerrel készítettek - sokkal többe került volna ha a saját kazánunk vezérléséhez alakíttatjuk ki - így feleslegesen költöttünk egy halom pénzt korábban a kazánunkra. Ezt is a napkollektor költségéhez csaphatnám de nem teszem. Maradjunk annál, hogy a napkollektor és a felszerelésének majdnem felét fizette az állam a pályázat során. Így került nekünk annyi pénzbe, hogy az akkori magas gázárakat tekintve 10 év alatt fizettük volna ki azt a pénzt gázra. Mivel volt rezsicsökkentés és azóta se ment feljebb a gáz ára, így a napkollektor ára - állami támogatás nélkül - 15 év alatt jön csak vissza a megspórolt gáz árával.
A napkollektor tervezett élettartama 25 év.
Vagyis ha az állami támogatást nem kapjuk meg hozzá, hamarabb tönkremegy a napkollektor, mint hogy megtakaríthattunk volna annyi gázt amennyibe került felszereltetni. És akkor ebben nincs benne a rendszeres karbantartásának, szervizelésének költsége.
Jelenleg sem a napelemek, sem a napkollektorok nem azért léteznek a magánembereknél, mert azzal hú de megtakarítanának pénzt, hanem mert akik felszereltetik azok vagy kapnak hozzá állami támogatást és így éri meg nekik, vagy elkötelezettek amellett, hogy megpróbálnak ilyen módon energiát előállítani és használni.
A nyugdíjasoknak és alacsony keresetűeknek már az is szinte elviselhetetlen teher ha a nyílászárókat szeretnék kicserélni vagy rendbe akarnák hozatni a tetőt, netán vennének egy olyan mosógépet ami kevesebbet fogyaszt. Nem tudnak ilyen beruházásokat megcsinálni, mint a napelem vagy napkollektor. De ha meg is csinálnák, pénzt akkor se takarítanának meg vele, csak amit 10-15 év alatt kellene kifizetniük havonta azt egyszerre kellene kifizetniük egy összegben és emiatt hitelt kell felvenniük, aminek a kamatait fizethetik majd a banknak. És ami el is viszi azt a kicsit is amit megtakaríthatnának majd esetleg 15 évvel később már.
Rezsi csökkentés:
Ha valósak a számok amiket a számlák elején közölnek akkor olyan évi 200e marad a családomnak ennek köszönhetően.
Az azért nem kevés. Ők, mondjuk nekünk talán átlagnál enyhén több a villany és gáz fogyasztás is: évi 500e felett van a kettő együtt.
És akkor ezek szerint rezsi csökkentés nélkül több mint 700e lenne évente.
Ha elszabadulna a rezsi ár akkor mondjuk nekiállnánk szigetelni, korszerűsíteni. Bár lehet így is megérné, nem tudom. Pénz hiába volna rá, szakember állítólag semmire sincs, saját magamnak meg nem tákolok, nem értek hozzá.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!