Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyarok miért nézik le a...

A magyarok miért nézik le a csángókat?

Figyelt kérdés

Először is kérem nem letagadni, hogy a magyarok (valószínűleg ti is) lenézik a csángókat. Ha ezt nem írtam volna le, akkor rögtön jöttek volna azok a válaszok, hogy egy átlagos magyar nem foglalkozik a csángókkal, azaz le se nézi őket. Pedig nagyon is lenézi. Ha egy magyar elolvassa egy csángó internetes hozzászólását valahol, akkor gyakran tapasztalhatja, hogy tele van helyesírási hibákkal. Egy átlag magyarnak ebből annyi jön le, hogy tanulatlanok. Pedig egyáltalán nem tanulatlanok, csak nem tanultak magyarul írni, olvasni az iskolában. Ők olyan jól beszélnek két nyelvet, mint innen valószínűleg senki.


Aztán ott van a magyaroknak egy jelentős része, aki azt se tudja hol élnek a csángók (szintén igaz, hogy valószínűleg te is ilyen vagy). Szerintem nagyon is lenézés, hogy valaki nem tudja, hol él magyarság egy része. Ez olyan, mintha valaki nem tudná vaktérképen megmutatni Győrt.


2021. nov. 22. 22:18
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:
És még annyi, hogy szerintem aki ezeket ne tudja, az legyen szíves meg se szólalni a csángók szavazati jogáról semelyik oldalon se. Mert valószínűleg az is butaság lesz, amit mond.
2021. nov. 22. 22:22
 2/28 Molyember ***** válasza:
92%

Tévedsz. Én tiszta szívemből, őszintén leszarom a csángókat. Ez azt jelenti, hogy se pozitív, se negatív érzelmem nem kapcsolódik hozzájuk, a legkevésbé sem érdekelnek. Annyira nem, hogy ide sem írtam volna, csak egyrészt most nagyon ráérek, másrészt meg meggyanúsítottál, hogy lenézem őket.

A helyesírás más kérdés. Szerintem minden nyelvben előfordul, hogy elküldik a francba azt, akinek az írásától szemrákot kap az ember. Ha nem tanították az iskolában, akkor tanulja utólag, vagy ne írjon, vagy fogadja el, hogy a feltűnően rossz helyesírás olyan, mint a beszédben a fogyatékos dünnyögés, ezért hülyének fogják nézni, esetleg elküldik a francba a véleményével együtt (ami egyébként akár még érdekes is lehet, de az emberek ilyenek).

Ha én nem tudom, hogy hol élnek a csángók, az legfeljebb engem minősít. Ezt lenézésnek venni a nagybetűs hisztéria, egy nevettséges, drámakirálynős póz.

2021. nov. 22. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

"hogy a feltűnően rossz helyesírás olyan, mint a beszédben a fogyatékos dünnyögés, ezért hülyének fogják nézni"


Eszedbe se jutott, hogy a feltűnően rossz helyesírás olyan, mint beszédben a helytelen magyarság pl. egy japán embertől?


De legalább elismerted, hogy olyan vagy, amilyen. Mások ezt is letagadnák.

2021. nov. 22. 22:33
 4/28 anonim ***** válasza:
100%

Most a történet szempontjából miben más a csángók helyzete, mint a székelyeké, erdélyi magyaroké, felvidéki magyaroké stb. stb.?


Én mondjuk személy szerint tudom, hol élnek, de tény, hogy sokan nem. Bár szerintem sokan ugyanúgy nem tudják, hogy hol élnek a palócok vagy a szászok.


Az meg, hogy ha valaki rossz helyesírással ír azt sokan lenézik az jogos. Az is, hogy ha nem tanult magyar iskolában, akkor nem jogos ezért lenézni. De ez ugyanúgy jellemző minden határon túl felnövő magyarra.


Részemről teljesen semlegesek az érzelmeim, lévén egyet sem ismerek, de ez nem jelenti azt, hogy lenézném őket.


Én az írásodban egy nagy adag frusztrációt érzek.

2021. nov. 22. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Molyember ***** válasza:
100%

Nem, nem olyan. Ha megszólal valaki, akkor a kiejtéséből már be tudom lőni, hogy honnan jött (jó, ez így elég nagyképű, de annyit talán, hogy a határ melyik oldaláról). Csángó ismerősöm nincs, erdélyi több is. Van, akiről sose mondanám meg, hogy nem budapesti, de olyan is, akire néha rá kell szólnom, hogy lassítson, mert már nem értem. De az utóbbi embert se jutott még eszembe lenézni emiatt. Ő így beszél, ez van, nincs jelentősége.

De amikor valaki írásban válik érthetetlenné, akkor előbb feltételezem, hogy ő is csak egy igénytelen, félfogyatékos hülye, mert nincsenek kiejtésbeli jellegzetességek, amik alapján feltételeznem kéne, hogy külhoni magyar. Érted? Egyébként is valószínűbb, hogy akit olvasok (vagy legalábbis próbálok), az a belföldi szégyenemberek közé tartozik, valamiért nem az az első gondolatom, hogy biztosan csángó. (A Facebook legalább annyiban segít, hogy esetleg látom, ki ír.)

Egyébként miért akadt ez be neked ennyire?

2021. nov. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
100%
Én bírom a csángókat, van külön moldvai csángó népdalgyűjteményem (meg vannak hanti és manysi népdalaim is, nekem ez az egyik hobbim). A helyesírás más téma. Nyilván alapértelmezetten azt feltételezem, hogy aki magyar ír, az magyar, és ha borzasztó a helyesírása, akkor megesik, hogy szólok miatta. De ha tudom, hogy nem magyar anyalnyelvű az illető, akkor nyilván más megítélés alá esik a dolog.
2021. nov. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
12%
Kik azok a csángók? Román népviseletbe öltözött, román iskolában tanult, románul és egy kicsit valami ősi nyelven beszélők? Már nem sokan vannak, asszimilálódnak. Két-háromszáz éve elmenekültek Erdélyből. Ennyit tud róla az átlag magyar.
2021. nov. 22. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 Molyember ***** válasza:
25%
Hetes, ne túlozz. Szerintem a többség simán elhinné, hogy dunántúli svábok. Ez a népcsoportos kérdés kevés embert érdekel, de az érdeklődés hiányán kár lenne megsértődni. Szerintem a kérdezőt bántották, és így vezeti le a feszültséget.
2021. nov. 22. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
81%
Az értelmesebbjéről beszéltem, nem a faluvégiekről. És azokról, akiket érdekel a határontúliak sorsa.
2021. nov. 22. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

"Szerintem a kérdezőt bántották, és így vezeti le a feszültséget."


Igen, sajnálatos módon bántottak. Nem vagyok csángó, de roppantul bánt, amikor az utca embere szerint

1) a történelemkutatás felesleges pénzkidobás, nem lesz olcsóbb tőle a kenyér

2) a tájszólás valamiféle falusi életmódra utal

3) a külhoni magyarok szavazati jogát attól függően támogatják, hogy a külhoniak kire szavaznak.

2021. nov. 22. 23:07
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!