Országgyűlési választásokon mit jelent a mandátumszerzés egy adott pártnak? Mi kell ahhoz, hogy valaki kétharmados többségét szerezzen? Nem úgy van, hogy egyéni választókerületekbe hány jelöltet szerzett egy párt? Vagy hogy?
Két része van.
199 képviselő van a parlamentben. Ebből 106-t egyéni körzetben választunk meg. Az ország területét 106 részre osztották és ott az emberek azokra a jelöltekre szavazhatnak akik abban a körzetben indultak. Lehet párt jelöltje, egy szervezeté, mint a Kendermagos Egyesület vagy a Szép Városunkért Egyesület, de indulhat független jelöltként is egyedül. Viszont csak 1 körzetben indulhat, tehát ha Tót Béla indult a 2. számú egyéni választókerületben jelöltként, nem indulhat a 3. számú választókerületben is.
A másik a listás szavazás. Itt azok a pártok jelenhetnek meg, akiknek az egyéni körzetek meghatározott darabjában van saját jelöltjük. Ez most azt hiszem minimum 72-t jelent, vagyis ha a Kis Pitypang pártnak csak 43 körzetben sikerül jelöltet indítania, akkor nem állíthat országos választási listát, de ha 72 körzetben van jelölte (nem kell hogy nyerjen, csak induljon a választáson) akkor már igen. Ilyenkor a párt csinál egy listát, legelöl azt akit biztosan be akar juttatni a parlamentbe, a végére teszik azt akinek semmi esélye csak ott lesz a neve.
Amikor mész szavazni, akkor 2 lapot kapsz. Az egyiken azoknak a neve van akik egyéni jelöltként abban a körzetben indultak - kiválasztasz közülük egyet. A másik lapon meg csak pártok nevei vannak, azoké akiknek van országos listájuk. Itt a pártok közül választasz egyet.
Az egyéni jelöltekre leadott szavazatok szerint abban a körzetben eldől hogy ki nyeri azt a körzetet. Aki a legtöbb szavazatot kapta. Övé egy parlamenti mandátum.
A listás szavazólapokat is összeszámolják, hogy melyik pártra hányan szavaztak és ezt viszont összeadják az ország többi egyéni körzetében leadott listás szavazatokkal. Így ha a te körzetedben egyedül te szavazol a Kis Pitypang pártra, a szomszéd körzetben már százan, viszont az országban összejön nekik annyi szavazatuk, amennyi az összes szavazat 5%-a legalább, akkor a Kis Pitypang párt nyer listás mandátumot. A 93 listás helyet, mandátumot utána úgy osztják el amilyen arányban a szavazatokat megkapták a pártok akik bejuthattak a parlamentbe.
Itt még variálnak kicsit olyasmikkel, hogy akikre szavaztak egyéni jelöltként de nem nyert a jelöltjük, azoknak is figyelembe veszik a szavazatait, meg azokét is ahol sokkal többen szavaztak a jelöltre mint ami a győzelemhez kellett volna. Így egy kicsit változnak az arányok. Amelyik párt nagyon sok egyéni körzetben szerez mandátumot = nyert a jelöltje, az a párt kevesebb listás helyet, mandátumot kap utána. A fidesz listán 2018-ban szerzett 49% szavazatot, de mivel az egyéni helyeknek megnyerte a többségét, így a listás helyekből ennél kevesebbet kaphatott csak, a jobbik pedig többet mint amennyi %-a volt listás szavazatból.
A parlamenti helyeket tehát így szerzik meg a pártok, a 106 egyéni körzetből és a 93 listás helyből.
Utána az alakíthat kormányt akinek több mandátuma lesz 50%-nál, vagyis legalább 100 képviselője = 100 mandátuma lett. Ennél jobb ha több van, de ez a minimum ami kell. Ezért szoktak pártok összeállni kormányra, mert együtt lesz meg az elegendő mandátumuk a kormányalakításhoz, ez a koalíció.
Feles többsége kell legyen egy kormánynak amikor megalakul, de most kétharmados többség van. A szavazók úgy szavaztak, hogy a kormánypárti jelölt győzött 91 egyéni körzetben és a listán is 49%-t szereztek a szavazatokból. A kettőből együtt lett 133 fideszes és kdnp-s képviselő a parlamentben, a 199 képviselő kétharmada.
#2 Összesen kell 100 mandátum legalább a 199-ből, az egyéni ÉS listás képviselőkből.
A fidesz-kdnp egyéni mandátumot nyert el a 106-ból 91-t ÉS még mellé szerzett listán 42 mandátumot, összesen 133-t. Ez a 199-nek a kétharmada.
#3 A listás lapra is rákerülhet, ha a pártja úgy gondolta. Sok esetben csinálják azt hogy elindul egyéniben is és rajta van a listán is befutó helyen egy jelölt mert biztosan be akarják juttatni a parlamentbe. Ilyenkor ha nyer egyéniben akkor kiesik a listáról és az utána következő kerül a helyébe. De nincs rajta a szavazólapon, ott csak a párt fog szerepelni. Személyre csak egyéni jelöltként szavazhatsz.
Olyan nincs hogy támogatja egy párt de egyéni jelöltként indul - vagy független jelölt vagy pártnak a jelöltje.
Ha független akkor csak egyéniben tud indulni, ha pártnak a jelöltje akkor indulhat egyéniben is és fenn lehet a párt listáján is, de az a szavazáskor nem látod, azt előtte ismerheted meg.
Független jelölt támogatója is lehet párt, de z csak annyi lehet, hogy a párt segít neki szórólapozni vagy arra buzdítja a szavazóit, hogy szavazzanak rá. Parlamenti választáson ilyen nem szokott történni a nagy pártoknál. Önkormányzati választáson gyakori, amikor a jelölt nem akar egy párthoz sem csatlakozni, de a párt úgy gondolja hogy jobb lenne ha inkább ő nyerne mint egy másik párt jelöltje és neki meg nem indul ott saját pártjából embere. Ilyenkor pont amiatt független a jelölt mert nem párttag, nem kap tőlük fizetést, és nem kell majd utána elfogadnia amit mondanának neki. Kisebb településeken ritkán állnak be az emberek egy pártba és mégis szeretnének benne lenni az önkormányzatban.
(Míg írtam, megjelent a 4-es válasz. Azért elküldöm, mert van olyan is, ami abban nem ilyen részletezett.)
✎ De hogy lett kormányuk, ha 91 egyéni választókerületben lett fideszes képviselő, miközben azt írtad, hogy 100 kell [20:58]
• Félre is érthetően írta. Nem kell, hogy „100 mandátuma” legyen. A miniszterelnök személyére a köztársasági elnök tesz javaslatot. Akkor válik megválasztott miniszterelnökké, ha a megválasztott képviselők (azaz megbízást=mandátumot kapott képviselők) több mint fele megszavazza ezt. Nem csak az ő pártjának, pártszövetségének megválasztott képviselői szavazhatnak rá. Az sem kell, hogy bármelyik párt tagja legyen, sőt, az sem, hogy megválasztott országgyűlési képviselő legyen. Számszerűen a legalább 100 képviselői szavazat akkor áll, ha mind a 199 hely betöltött, sehol sincs érvénytelen választás, az eskütételig pl. nem hal meg választott egyéni képviselő stb. A megválasztott miniszterelnöknek 1 mandátuma, azaz 1 megbízatása lesz: a miniszterelnöki.
• Ha elolvastad, akkor azt is írta, hogy a további helyekre a pártlistás szavazatok arányában kerülnek képviselők. Őket sem a húsvéti nyuszi tojja oda, pártlistára adott szavazatok alapján mandátumot kapott, azaz megválasztott képviselők. Ugyanolyan jogállásúak, mint az egyéni listán megválasztottak, megbízottak. Velük együtt jóval több mint 100 képviselője lett a kormányt alakító pártszövetségnek.
• Rosszul tudod, nem lett 91 választókerületben fideszes képviselő megválasztva.
Csak a fidesz által jelölt és a jelölést elfogadó egyéni képviselő nem volt, csak a FIDESZ-KDNP pártszövetség által jelölt, és a pártszövetség jelölését elfogadó képviselőjelöltek voltak.
Nem lehetett külön fideszes képviselőjelöltre szavazni, ahogyan a fidesz pártlistájára sem. A választókerületekben 91 FIDESZ-KDNP képviselőjelölt lett megválasztva.
De ha már így külön megnevezed a fideszt, akkor nem lett 91 kimondottan fideszes, a FIDESZ frakcióba beülő egyéni képviselő megválasztva, csak 82. Ugyanis, pl. dr. Aradszki András, dr. Hargitai János, dr. Rétvári Bence vagy dr. Seszták Miklós – bár a 91 megválasztott egyéni képviselő közt vannak – egyáltalán nem fideszesek, hanem KDNP-sek; a KDNP frakciójába is ültek be. 9 KDNP-s egyéni képviselő van a 91 megválasztottban. (Megismételve, így párt szerint különválasztva nem lehetett rájuk szavazni, így megválaszthatók sem voltak külön fideszes képviselők.)
• Összeszámolva:
- 91 FIDESZ-KDNP egyéni jelölt lett megválasztva, közülük 82 FIDESZ képviselő, 9 KDNP képviselő lett.
- a pártlistás szavazatok, továbbá a hozzászámított töredékszavazatok arányítása révén a FIDESZ-KDNP pártlistáról 42-en kaptak mandátumot, közülük 34 FIDESZ képviselő, 8 pedig KDNP képviselő lett.
- Így (82+34=) 116 FIDESZ és (9+8=) 17 KDNP képviselő van.
Ez összesen 133 képviselő, akik együtt nem csak egyszerű többséget (50%+1fő), hanem 2/3-os többséget jelentenek.
Itt név szerint meg is nézheted
a FIDESZ frakció képviselőit: [link]
a KDNP frakció képviselőit: [link]
Sorszámozás is van, láthatod, hogy 116-an, illetve 17-en vannak.
A nevekre kattintva – többek közt – azt is láthatod, hogy ki jutott be egyéni képviselőként és ki országos pártlistáról.
#6 1990 óta folyamatosan ment a szöveg a közéletben, hogy túl sok a parlamenti képviselő ahhoz képest hányan lakunk ebben az országban, hiszen a németeknél, akik nyolcszor annyian vannak, csak másfélszer akkora a parlamenti létszám.
Én elleneztem a csökkentést, mert minél kevesebb az egyéni körzet annál távolabb kerül a szavazójától a képviselője és annál nehezebb a kisebb pártoknak bejutni, de tényleg minden választás előtt ment a hergelés, hogy túl sokba kerül a parlament és kevesebb képviselő kell. Ezt valósították meg 2010 után amikor megvolt a szükséges többség egy változtatáshoz a választási rendszerben. Felezték a képviselői létszámot és ezért lett 199 fős a parlamentünk.
Jelenleg nagy az esély a kormányváltásra, ahogy az előző választáson is volt. Most csak a legtöbb szavazatot kell megszerezni a körzetben a győzelemhez, korábban az első fordulóban 50% felett kellett szavazat a győztesnek és a második fordulóban lehetett csak így szimplán a legtöbb szavazattal nyerni. Vagyis ha az ellenzéki összefogás csak 1 szavazattal többet tud szerezni a körzetben máris vitte. De persze fordítva is így igaz.
Az esélye nagy, 2018-ban is azért hitték Karácsonyék, hogy győztek, mert könnyedén győzhettek volna. A szavazókon múlik hogyan döntenek. Remélem, hogy értelemmel döntenek majd, ahogy tették 2018-ban is.
#8 Én meg Orbánt.
Márky-Zay alapvetően hazug ember aki sok rosszat okozott már a saját városában is, akkor is ha van elég támogatója ahhoz hogy polgármester lehessen. Szélsőséges ember, nem kompromisszum kész, és különösen negatív oldalát mutatja meg azzal, hogy magát jobboldalinak állítja be, miközben egy csettintésre kész lenne a baloldali és liberális pártok képviseletében kormányalakításra, azaz hajlandó lenne szembe fordulni és a szöges ellentétét csinálni kormányon annak, amit a saját elmondása szerint ő maga amúgy értéknek, fontosnak tartana.
Szerintem óvakodj az olyan embertől aki lazán képes az ideológiailag tőle nagyon távol állókkal is összefogni a hatalom kedvéért, főleg az olyanoktól akik szerint a bíróságok helyett a politikusoknak lenne joga emberek felett ítélkezni, másokat bebörtönözni! Az ilyen ember az aki ha hatalomra kerül akkor bármire képes hogy meg is tartsa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!