Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor lesznek megváltoztatva...

Mikor lesznek megváltoztatva az egyéni választókerületek határai?

Figyelt kérdés

A legkevesebb népességű Tolna megye 2.: 60069 fő

A legnagyobb népességű Pest megye 5.: 93942 fő

országos átlag: kb 74-75 ezer fő


Választási törvényben az van, hogy ha valamelyik kerület az országos átlagtól több, mint 20%al eltér, újra kell rajzolni a határait.



2019. okt. 24. 19:41
 1/10 anonim ***** válasza:
72%
Abban a pillanatban amikor a FIDESZ érdeke azt kívánja.
2019. okt. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
28%

Az egyes válaszolón láthatod, hogy bármennyire is kellett volna, nem lehetett hozzá nyúlni, hiszen abból rögtön az ilyen óbégatások lennének.

Nem tudom hogy kellett volna-e változtatni rajta. Ha az összes választásra jogosult számát (8.312 millió) elosztjuk a 106 egyéni körzet számával, akkor az átlag 78,5 ezer fő. Ezzel a számmal nézve éppen a határon van a Pest megye 5. körzetének létszáma, hajszállal benne van a 20%-os eltérésben (az 94 ezer fő lenne max). Fogalmam sincsen hogy ez számít-e bármit, csak ez egy országos átlagszám.

2019. okt. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ezek mikori adatok? Szerintem a legközelebbi átszabással megvárják a népszámlálást. Legalábbis ez egy objektív magyarázat lehetne.
2019. okt. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
73%

#3 A 2018-as adatok ezek:

[link]

Nem pontosan azok amiket a kérdező leírt, de majdnem annyi. 59 452 és 91 122 fő volt a két körzet választóinak száma 2018-ban a választáson.

2019. okt. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

[A legkevesebb népességű Tolna megye 2.: 60069 fő

A legnagyobb népességű Pest megye 5.: 93942 fő

országos átlag: kb 74-75 ezer fő

Választási törvényben az van, hogy ha valamelyik kerület az országos átlagtól több, mint 20%al eltér, újra kell rajzolni a határait.]

A kérdéshez fűzött kiegészítésből.


Nem nevezted meg, de gondolom erre a törvényre hivatkoztál: 2011. évi CCIII. törvény az országgyűlési képviselők választásáról. [link]

A törvényben a 4. fejezetcím: Az egyéni választókerületek. Egyetlen szakaszt tartalmaz, a 4. §-t.

Több feltétel is van, nem csak az az egy, amit kiragadtál. Ráadásul, az általad említett feltétel csak adott, más kizárólagos feltételek betartásával valósítható meg; ha azok alapján nem lehet, akkor nem lehet.

• Az egyéni választókerületek esetén a törvény nem a népességszámról ír, hanem a választásra jogosultak számáról.

• A szakasz (2) bekezdésében meghatározott követelmények:

„(2) Az egyéni választókerületeket úgy kell kialakítani, hogy

a) azok ne lépjék át a megyehatárokat, valamint a főváros határát,

b) azok összefüggő területet alkossanak,

c) a választásra jogosultak száma megközelítően azonos legyen.”

• A (6) bekezdésben általad említett 20%-ot meghaladó eltérésnél a (4) bekezdésre történik hivatkozás, a (4) bekezdésben pedig ez áll: „kizárólag a (2) bekezdés a) és b) pontjában foglaltak érvényesülése érdekében térhet el”.

Vagyis, például, tartani kell a megye, illetve fővárosi határokat; ez kötelező.

Például, Tolna megyében jelenleg annyi választópolgár van, amennyi. A törvény melléklete szerint 3 egyéni országgyűlési választókerület van. Megyén belül lehet csak változtatni, választókerület nem lépheti át a megyehatárt. 2, vagy 4 kerület esetén jóval nagyobb lenne az eltérés az átlagtól. 3 a legjobb, de a választókerületek kiegyenlítését célzó módosításnál kötelezően figyelembe veendő, hogy egy választókerületet csak összefüggő területek alkothatnak. Nem biztos, hogy van a kerületi határnál olyan település, vannak olyan települések, amelyek jó megoldást jelentenek: kellően feltöltik a másik választókerületet, és nem okoznak 20%-ot meghaladó hiányt a jelenlegi kerületükben.

Ugyanez van Budapesten is.


Amúgy meg, nem mindegy most? 2020-ban lesz országgyűlési választás. Te tudod az akkori választópolgár számot, választókerületenként? Ha kell, ráérnek előtte módosítani, az akkori választásra jogosultak száma alapján; persze, ha lesz is megfelelő megoldás, a kötelezően figyelembe veendő szempontokat betartva.


És, egyáltalán, honnan vetted a jelenlegi adatokat?

2019. okt. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Majd ha megint megfelezik a parlamenti képviselők számát.
2019. okt. 24. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Az egyéni választókörzetek határai soha nem emiatt módosulnak. Ez a méretkülönbség egyébként semmit nem jelent. Elfelejtetted megnézni a többi adatot.

Tolna megye: 15 fős testület.

Pest megye: 44 fős testület.

A határok átrajzolása sunyi érdekek miatt történik. Megvizsgálják a választók pártirányultságát. Erre kell a Kubatov lista. Ezután megnézik, egy adott körzetben ki nyer potenciálisan. Például kiderül, az egyes körzetben legalább 70%-kal nyernek, a 2. körzetben azonban az eredmény kétséges. Ekkor az egyesből átcsapnak a kettesbe akkora területet, hogy mindkettőben biztos legyen az eredmény, mondjuk mindkettőben 60%. Ez persze egy egyszerű példa a könnyebb értés kedvéért, a valóságban ez bonyolultabban történik. Például az én körzetemben elég egy fél utcát áttenni, és változik a eredmény.

2019. okt. 24. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
60%
#2! Csak az igazat mondja ki az #1!. Ezt mindenki így látja, aki nem fideszimádó.
2019. okt. 24. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

7-es válaszoló 21:22-kor!

Nagyon megtévedtél. Te a megyei közgyűlési választásról írsz.

Annak semmi köze sincs Budapest 5. számú országgyűlési egyéni választókerületéhez. Budapestiek nem is szavaztak megyei közgyűlésre.

Tolna megyei 2-es egyéni országgyűlési választókerületéhez sincs köze. A 10-ezer lakos feletti településeken voltak ugyan az önkormányzati választáson is egyéni választókerületek (Tolna megyében is több településen is volt 2-es választókerület), de azokban csak helyi önkormányzati képviselőt választottak. Ezek közül a települések közül a nem megyei jogú városokban szavaztak megyei közgyűlési tagokra is (pontosabban, jelölő-szervezetek listáira), de teljesen mindegy, hogy egy-egy választókerületben mennyi szavazatot kapott egy-egy lista, mert megyére összesítették. És abban jócskán benne voltak a 10-ezer lakosú, illetve az alatti települések szavazati is, azokban nem is voltak egyéni választókerületek.

Országgyűlési egyéni választókerületekben az egyéni listás választás miatt nem mindegy, hogy mennyire kiegyensúlyozott a választói létszám, mert nem mindegy, hogy 146-ezer választópolgár, vagy 32-ezer választópolgár szavazhatja meg ugyanolyan értékű egy országgyűlési képviselőnek, hogy ő mennyit képvisel. Erről szól a kérdés.

2019. okt. 24. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

7-es, bocsánat! Felületes voltam. Pest megyei országgyűlési egyéni választókerület van a kérdésben, de ettől még áll a válasz, ugyanaz a helyzet, mint Tolna megyében.

A lényeg a lényeg: nem önkormányzati választási egyéni választási kerületről szól a kérdés.

2019. okt. 24. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!