Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A kelet-európai országok ott...

A kelet-európai országok ott rontották el a rendszerváltást,hogy az állam nem kért tulajdonrészt a multiknál?

Figyelt kérdés

Kínában évtizedekig csak úgy lehetett leányvállaktot létrehozni, hogy az állam résztulajdonosa a cégnek.Azaz van bent képviselőjük az igazgatótanácsban, ahol képviseli a nemzeti érdekeiket, illetve hozzáférésük volt a szellemi tulajdonhoz is.

Rendszerváltásuk nem volt, mégis olyan komoly tőkemozgások voltak, hogy pár év alatt létrejöttek világszinten is jelentős, versenyképes kínai multicégek.

Viszont, pár éve már lehet teljesen külföldi tulajdonú leányvállalatot is létrehozni.



Kelet-Európában ott hibáztak, hogy a rendszerváltást kvázi gazdasági önfeladásnak képzelték.Mindent eladtak külföldi vállalatoknak, persze ott volt sok-sok korrupció, lefizetések is.


2021. aug. 26. 12:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez pontosan így van. Konkrét példa: amikor a Volkswagen céget hozott létre Kínában, annak 40%-os társadalmi részesedés volt a feltétele. A kínaiak gyakorlatilag a saját terepükön verték meg a kapitalistákat. Beengedték a tőkét, de társadalmi részesedést szereztek benne. Így az állam jelen van ezeknek a vállalatoknak a döntéshozatalában, a társadalmi érdekeknek részesedése, képviselete van ezeknek a vállalatoknak az irányításában. Az állam résztulajdonosa ezeknek a cégeknek, az állam képviselői ott vannak ezeknek a cégeknek a vezetésében, és minden olyan döntést meg tudnak vétózni, ami szembe menne a társadalom érdekeivel. Emellett olyan döntéseket is ki tudnak eszközölni, ami viszont a társadalom érdekeit szolgálja. Meg tudják gátolni az elbocsátásokat, leépítéseket, ezeket a cégeket gyakorlatilag el sem lehet mozdítani Kínából, ezért engedhetnek meg maguknak több mint kétszer akkora társasági nyereségadót, mint ami Magyarországon van, mert nekik nem kell rettegniük attól, hogy ezek a cégek összecsomagolnak és lelépnek. Beengedték a tőkét, de társadalmi részesedést szereztek benne, így a társadalomnak jelenléte, képviselete van a döntések meghozatalában, így a döntéseknek is olyan irányt tudnak szabni, ami a társadalom érdekeit érvényesíti. Mára valóban lazítottak ezen, de ez volt Kína felemelkedésének a kulcsa.


Kelet-Európa ezzel szemben nagyon könnyen megadta magát a rendszerváltáskor. Itt az volt a mantra, hogy akkor lesz majd itt jó világ, ha teljesen kiszolgáltatjuk magunkat a multiknak. Feltétel nélkül beengedtük őket, és azon rettegünk, mikor lépnek le. Gyakorlatilag túszul ejtették az egész társadalmat, és vagy azt csináljuk, amit ők akarnak, vagy lelépnek. Ennek a függésnek, ennek a kiszolgáltatottságnak pontosan úgy lehetett volna elejét venni, ahogy Kína csinálta. Beengedni a tőkét, de társadalmi részesedéshez kötni azt. Így a magyar társadalomnak is lett volna részesedése, jelenléte, képviselete ezeknek a cégeknek a döntéshozatalában. De annyira elharapóztak a liberális nézetek ebben a régióban, hogy ez fel sem merült.


Kelet-Európának egységesen kellett volna fellépnie, egységes feltételekkel. Ehelyett mindenkit csak az érdekelt, hogy több működőtőkét vonzzon az országba, mint a többiek, és minél inkább bepucsítson a multiknak. Ahelyett, hogy a régió együttesen lépett volna fel - hogy senki se kerüljön versenyhátrányba, ellenben mindenki jól járjon -, mindenki igyekezett a másik alá licitálni, és egy ostoba, lefelé tartó szolgasági spirálba lovaltuk bele magunkat, és egymást. Ha a V4 nem merült volna ki a buta nacionalista melldöngetésben, és a melldöngetés mögötti szolgalelkűségben, az sokat lendített volna az egész régió helyzetén. De itt csak a neolib dogmák tomboltak, és persze a melldöngetés, amivel a szolgalelkűséget kellett palástolni.

2021. aug. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
No meg a privatizációval, lsd első MSZP SZDSZ bűnbanda!!!
2021. aug. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A privatizáció első hullámáért és a fent említett történelmi lehetőség elmulasztásáért az MDF-vezette jobboldali kormány a felelős. Érdemes viszont megnézni a Partizán Andor Lászlóval készített interjúját (anti-kapitalista rendszerváltás).
2021. aug. 26. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Kína hatalmas piac, ezért megtehette, hogy feltételeket szab a multiknak, a kisebb országok ezt nem tehetik meg, mert kijátszák őket egymás ellen, hacsak egységesen nem lépnek fel.
2021. aug. 26. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!