Érdemes lenne Magyarországon bevezetni az eurót ? Mik az előnyei,hátrányai ?
Kérdező
1. az uniós csatlakozáskor vállaltuk, hogy euró lesz forint helyett. MAJD. az időpont nem volt eldöntve, ezért az a mi döntésünk marad hoyg MIKOR tesszük meg. Célszerű akkor megtenni, ha rövid ÉS hosszútávon is jobban jár vele az ország.
2. az euró sajnos már nem olyan, mint volt 2004-ben, ahogy az eurozóna sem és az unió sem. valami oka csak van annak, hogy Dánia és Svédország (két bezzegállam) még mindig nem váltott euróra, holott Dánia már 50 éve tagja, Svédország meg lassan 30 éve.
3. Jelenleg azt látni, hogy a hozzánk hasonlóbb szerkezetű országoknak nem jó az euró sem hosszútávon, sem rövidtávon. Természetesen meg lehet oldani euróval is hogy jól menjen a gazdaság és nyilvánvalóan vannak sikeres országok is mint a csehek, akinek sikerül euró nélkül is működtetniük a gazdaságukat, meg olyanok akiknek euróval sikerül, mint a szlovákok. Az euró egy eszköz amivel az adott gazdasági vezetés dolgozhat jól is meg rosszul is.
4. Jelenleg nincsenek meg az euró bevezetésének gazdasági kritériumai. 3-4 év alatt meg lehetne csinálni, ez nem a gazdaságunk állapota miatt nincsen teljesítve, hanem mert nem volt rá szándék. Azonban ezen kritériumok teljesítésének következményei vannak és azokat már nem akarnák bevállalni az emberek. Ilyen pl. a nagyon alacsony infláció. Az pedig akkor tartható a bérek nem nőnek jelentős mértékben - és ez ellentétes azzal az igényünkkel, hogy magasabbak legyenek a bérek. Vagyis ELŐBB el kellene érnünk euró nélkül olyan bérszintet, olyan életszínvonalat, amit már nem bánnánk, ha egy időre konzerválna az euróra való átállás. Az euró stabilitása nem csak azt jelenti, hogy nem változik a pénzünk értéke, hanem azt is hogy a gazdasági változások sem lehetnek nagyon mások, mint a többi euróval rendelkező országban.
Az elmúlt éveken láthattuk, hogy amit nem tudtak megtenni az euró miatt a portugálok, görögök, olaszok, azt meg tudta tenni a forint miatt a magyar kormány a gazdaságban. Ennyire más típusú és szerkezetű gazdaságoknál nem lehet egységesen kijelenteni, hogy mindenkinek jó az euró. Az pl. hogy tőlünk nagy az export és kisebb az import, kifejezetten a forintnak kedvez ennél az árfolyamnál - vagy megfordítva, a forint miatt járnak jobban az exportra termelők most - és ha tthon fizetnek adót meg járulékokat, akkor ezzel az ország egésze is. Azonban a behozatalnál, az import termékeknél ez drágulást okoz, aki kintről akar vásárolni annak többe kerül.
Azonban ez sem egyértelműen jó vagy rossz, hiszen így több az esélye annak, hogy hazai terméket vásároljuk, mert az pont a magas árfolyam miatt olcsóbb lesz az import terméknél, ez meg erősíti a magyar termelést, itt ad munkahelyet, itt lesz belőle adó és járulék a költségvetésbe.
5. Amikor csatlakoztunk az unióhoz és vállaltuk az euró bevezetését, az unió a világ egyik legsikeresebb gazdasági közössége volt és folyamatosan bővült. erősödött. Az elmúlt 15 évben sajnos ez megváltozott, az unió szerepe a világgazdaságban folyamatosan csökken. A hülyénél hülyébb döntéseik miatt fontosabb az uborka görbületének szabályozása meg hogy az lmbtq jogok hogyan állnak - miközben ez egy GAZDASÁGI közösség, és az oroszok elleni embargók, mint az, hogy gazdaságilag tartsa az unió a versenyt a kínai, brazil vagy más hatalmas versenytársakkal.
A belső összetűzések is azt mutatják, - főképpen a britek kilépése - hogy semmi garancia nincsen az unió egyben maradására. Lehet, hogy mire bevezetnénk az eurót már nem is lenne Európai Unió.
Nem, s nem csak nekünk, de a dánoknak, svédeknek, cseheknek, lengyeleknek sem. Persze nagyon szép az az egységes Európáról szóló eszme, amit az euró sokak szemében képvisel, de monetáris értelemben zsákutca - nem tud működni egy olyan térségben, ahol akkorák a gazdasági különbségek, mint Európában. Az USA-ban nagy területen pl. azért működik jól a dollár, mert mobil a gazdaság és egyébként is nemzetközi fizetőeszköz, de Európán belül mondjuk ott van Németország, ahol tartósan 3-4% a munkanélküliség meg ott van Spanyolország, ahol 10% fölötti: a két gazdaságban két teljesen különböző pénzügyi politikát kéne folytatni, de mivel csak egy Európai Központi Bank van így folyamatosan megy a marakodás, hogy a németeknek kedvezzenek a pénznyomtatással vagy az olyan államoknak, mint Spanyolország (spoiler alert: általában a német-francia érdekérvényesítés ebben a kérdésben is kigolyóz minden más tagállamot).
Arról nem is beszélve, hogy az EKB transzparenciát és személyi kérdéseket tekintve még tán az MNB-nél is egy fokkal gázosabb. Matolcsy György az igazmondás és erélyesség megtestesítője Christine Lagardehoz képest, de az előző francia elnök (Trichet) is inkább a pénzügyi bűnöző kategóriába sorolandó, mint sokan mások ebből az ECB-IMF körforgásból. Ez a jegybankári elit egy elég zárt kör, a hozzánk hasonló tagállamoknak nem lenne esélye arra, hogy érdemi pozícióba delegáljanak valakit és így befolyásolhassák a döntéshozatalt, gyakorlatilag feladnánk a monetáris politikai függetlenséget anélkül, hogy bármiféle előnyhöz jutnánk (az, hogy nem kell a határon pénzt váltani nyaraláskor nem érdemi előny...). Ha nagy cégeket kérdezel talán ők tudnának lefaragni 0,1-1%-os finanszírozási költségeket az euróval, de mondjuk ez sem olyan előny, ami miatt megéri kockáztatni azt, hogy egy esetleges válságban úgy elbánjanak velünk, mint Görögországgal: láthattuk, hogy itt még a földön fekvőbe is rúgnak, nem segítenek rajta.
Pengő lesz majd bevezetve !
Lesz majd Egymilliárd-Csigabilliárd-Mega-Gigiárd Pengős bankó,,amiből kapsz majd egy kiló farhátot,meg max két kiló krumplit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!