A kormány mi alapján határozza meg, hogy mennyit emeli a béreket?
Ha jól tudom, nem lehet egyszerre sokat emelni, mert az inflációhoz vezetne. De miért vezetne ahhoz?
És hogyan kell ezt az egészet csinálni, hogy döntenek a fizetésemelésről? Nem igazán értek a pénzügyekhez.
A bérekről nem a kormány határoz, hanem a munkáltató.
A kormány csak a minimálbért illetve a bért terhelő adókról dönt.
"A kormány csak a minimálbért illetve a bért terhelő adókról dönt."
És ezt mi alapján dönti el?
Illetve hallottam arról, hogy garantált bérminimum, ez mi?
A kormánynak csak az állami szektor béreibe meg a minimálbérbe van hatásköre beleavatkozni.
Ha nő a minimálbér, nőnie kell a szakmunkás, a diplomás dolgozók bérének is, mert nem annyiért dolgozni a villanyszerelő, mint a betanított munkás, és nem fog annyiért dolgozni a mérnök, mint a villanyszerelő. A foglalkoztató cég pedig vagy tönkremegy, vagy árat emel.
Meg kell találni a béremelésnek azt az ésszerű mértékét, ami még nem jár a munkáltatók tönkremenetelével vagy az árak túlzott elszabadulásával.
Ahogy a 4es leírta.
Én ezért tartom hülyeségnek a minimálbér növelését alapvetően.
Igazából több bajt csinálnak vele mint hasznot.
Mivel többet kell adni a dolgozóknak, többért kell eladni a terméket amit majd a megemelt minimálbérű munkás is megvesz. Csak hogy sokkal több lesz az áremelések miatti kiesés, mint a minimálbér növekedése...
Nem a minimálbért kellene növelni azzal csak a baj van (szerintem).
Adókat kellene csökkenteni,mind az áfát, mind a munkáltató által a munkavállaló után fizetett adókat. Ha a munkavállaló után nem kellene annyit adózni, akkor többet tudna fizetni a munkásnak, anélkül hogy kiesése lenne. Így már többet keres a munkavállaló, és ha az áfát is lentebb vinnék, az lenne a siker.
Normális hangnemben szívesen meghallgatom más véleményét
Ezt a Pénzügyminisztériumban közgazdászok dolgozzák ki, jó esetben hatástanulmányokkal alátámasztva, mármint a minimálbért. Alapvetően a gazdaság teljesítőképességéhez mérik a mértékét. Minden évben van tárgyalás a munkáltatók és a munkavállalók érdekképviselete között, az állam ilyenkor ajánlást tesz, de ők döntik el. Ha nem tudnak megegyezni, akkor az lesz, amit a minisztérium javasolt.
Megjegyzem ezért lenne jó növelni a magyar gazdaság hatékonyságát, teljesítőképességét, mert, akkor magasabb béreket is elbírna. A másik érdekellentét, az a sok multi, amelyik itt dolgoztat, nekik nagyon nem érdekük, hogy a minimálbér jelentősen nőjön. Amíg az ország összeszerelőüzemként működik, addig ugyan lesz munkahely, de bebetonozzuk a saját szegénységünket. Valódi innováció, hozzáadott érték, fejlesztés dobna sokat a gazdaságunkon.
magyarországon kívül a világon mindenhol a szakszervezetek harcolják ki a fizetésemelést és a jobb munkakörülményeket és az emberi bánásmódot a munkavállalóknak.
nem pedig a kormány "jótékonykodik".
am úgy szokott menni, hogy a dolgozó belép a szakszervezetbe majd ott idővel rengetegen jelzik, hogy adott cégnél gáz a fizu, okoskodnak a bejelentéssel, elvárják a túlórát, ocsmány az étkező stb.
és akkor a szakszervezet leül a cég vezetésével megbeszélni ezeket és ha nem hajlandó változtatni a cég, akkor jöhet a sztrájk, munkaügyi perek indítása, plusz más munkahelyekről is odacsődítenek 5-10 ezer embert szakszervezeti tagokat az adott cég elé, hogy komoly hírértéke legyen annak, hogy milyen cég is ez.
persze mo n ilyesmi nincs, mert a fidesz nem engedi a szakszervezeti munkát, a sztrájkot.
az audis sztrájk is egy vicc volt.
az audi a fizikai állományának a 10% jelenti csak be, ők sztrájkoltak.
a 90% meg munkerőkölcsönzős- minimálra bejelentve a többi borítékba fizu-akik közben melóztak tovább.
“ Adókat kellene csökkenteni,mind az áfát, mind a munkáltató által a munkavállaló után fizetett adókat. Ha a munkavállaló után nem kellene annyit adózni, akkor többet tudna fizetni a munkásnak, anélkül hogy kiesése lenne. Így már többet keres a munkavállaló, és ha az áfát is lentebb vinnék, az lenne a siker.”
A munkáltató nem fog többet fizetni a dolgozónak, ha kevesebb lesz az adó.. Ehelyett inkább zsebre rakja. A munkáltató nem jótékonysági intézmény, csak a saját hasznát nézi az összes. Nem az a céljuk, hogy szegény munkavállalónak több fizetést tudjanak adni..
Ha kevesebb lenne pl az áfa, akkor se adnák olcsóbban. Max annyival több hasznot húznának be. Ennek is az lenne az eredménye, hogy a gazdagok tovább gazdagodnak, a munkavállalók helyzeze stagnál.
Persze lehet jóhiszemûen gondolkodni, hogy kevesebb adóval majd többet ad a dolgozónak a jóságos munkáktató, de nem hiszem, hogy így lenne
A minimálbért az Érdekegyeztető Tanács alakítja ki: munkaadók, munkavállalók, és az állam.
Utóbbinak az a jó a magasabb szint, mert több adóbevételt hoz.
Azért rossz, mert egy csomó állami költés is ehhez van kötve.
Azért veszélyes, mert, ha a munkaadók nem bírják, akkor nőni fog a munkanélküliség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!