Mik a magyar egészségügy legfontosabb problémái?
#8, köszönöm, hogy ilyen gyönyörűen demonstráltad, hogy egy totális közgazdasági analfabéta vagy😂😂
Az a sok hülye többi régiós ország meg, akit a cikkben lévő táblázatban látsz meg mind idióta, mert folyamatosan emelte a költést, mi? 😂😂
ma 07:12
Az a vicces, hogy amikor államadósságról van szó, akkor mindjárt képesek vagytok különbséget tenni GDP-arányos és nominális érték között. Döntsétek el, melyik legyen :)
A) Ha nőtt az eü. kiadás nominálisan, akkor nőtt az államadósság is.
B) Ha csökkent az államadósság GDP-arányosan (bár 2020-tól már ez sem igaz), akkor csökkent az eü-re fordított összeg is.
Melyik legyen?
#18 Pontosan ugyanaz a fontos - hogy ÉRTELME legyen annak amiről beszélünk.
Az, hogy mennyit költünk az egészségügyre az ott lényeges, hogy mi az amit kezdeni tudunk a kerettel. Mivel többet, majdnem kétszer annyi pénzt költünk az egészségügyre, mint 10 évvel ezelőtt, ennél fogva sokkal többet is tudunk ezzel kezdeni. Magasabbak a bérek, több jut eszközökre, ellátásra stb. Ha csökkenne a GDP akkor nőne a ráfordított % értéke akkor is ha amúgy elvennének a költségvetésből. EZÉRT itt az számít hogy konkrétan mennyit költünk az egészségügyre, nem az hogy mennyiből költünk ennyit. A magasabb GDP azt teszi lehetővé, hogy most MÁSRA IS többet költhessen az ország ÉS akár egy magasabb államadóssággal se legyen gond.
Az államadósságnál viszont, mint minden adósságnál az számít, hogy a bevétel arányában mennyire vagyunk eladósodva. Ha 10-szer annyit keresel és duplájára nő az adósságod az egy sokkal jobb helyzet a korábbihoz képest úgy is ha valóban nőtt az adósságod. Mert nem okoz gondot fizetni és még mellette is többet költeni minden fontos dologra. Ahogyan nem az a valódi kérdés hogy mekkora az adósság, hanem hogy ez milyen adósság, kinek tartozunk és mire ment el az amiből az adósság keletkezett - vagyis az adósság szerkezete.
Pontosan emiatt tudja megoldani Japán, a hatalmas államadósságát, ami a GDP-jük többszörösét teszi ki, míg nem tudja megoldani rendesen Görögország, aminek az adóssága a GDP-jének százalékban kisebb része. Nem mindegy hogy feléltük a pénzt és devizahitelben vagyunk eladósodva külföldi befektetőknek, vagy fejlesztésekre lett felvéve hitel ami a GDP növekedéséhez járul hozzá és belföldre, forintba tartozik az állam a magyar állampolgároknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!