Miért hiszik sokan hogy a csok+babaváró miatt drágák az ingatlanok?
Orvos ismerős,dolgozik államiban,hálapénz,magánrendelést is államiban ezenkivül oktat is egyetemenen,csak az elmúlt pár évben vett több lakást. Vagy a méhész ismerösöm is újpesten 2-őt.
Egyre többen tartják minden vagyonukat ingatlanban támogatás nélkül sem lenne jelentősen olcsóbb. Gazdagok vásároljak fel spekulációs céllal illetve kiadásra ha nem kap elég pénzt akkor inkább üresen áll. Az orvosnak van több ilyene is hogy csakúgy áll üresen megyeszékhelyen belvárosban üresen
Romániában is hasonlóan drágák (lásd. Kolozsvár, Temesvár, Bukarest). Szlovák fővárosban is hasonkóak az árak de cseheknél és lengyeleknél sem különb a helyzet.
Biztos ott is a CSOK 🙄.
Azért drágák, mert túlkereslet van. Ennek egy része valóban a kedvezmény, hiszen növeli a keresletet.
Ezért kéne az a bizonyos állami bérlakásprogram. Ha nőne a kínálat és jobbak lennének az arányok, akkor reálisabbak lennének az árak is.
Mert a CSOK és a babaváró miatt ilyen mocskosul drágák az ingatlanok.
Emlékszünk 2015-re? Behozták a CSOK-ot, a lakásárak rögtön kilőttek, mint az ágyúgolyó.
Mit nem a CSOK miatt drágák? :D Abban a pillanatban, hogy bejelentették mindenki emelte fel az ingatlan árakat. Mivel a CSOK + babaváróval még több pénzt tudnak kapni az emberek így nem restek még több pénzt is elkérni érte.
Megszűnne egyből kevesebb lenne a kereslet rá, egyből kevesebbért kezdenék el árulni az ingatlanokat.
#5
Egész Európában ugyanúgy emelkednek a lakásárak, csak ti úgy vélitek, hogy ugyanarra a tendenciára nálunk más a magyarázat, mint mindenütt máshol. S ha nem lenne CSOK, akkor nálunk még mindig fele lenne a lakásár a szomszédokhoz képest 😂.
#4" de hiába is lenne rá igény, valahogy nem trendi. Kb. Mindeki boldoguljon úgy, ahogy tud szemlélet kezdett elterjedni ebben az országban kb. 2006 óta, ami gáz."
Mivel éppen a CSOK és babaváró az amiről a kérdés szól, nevetséges azt írnod hogy mindenki magára lenne hagyva. Éppen az a gond egyesek szerint - a kérdés erről szól - hogy túlzottan is besegít az állam és ez okozhat problémát.
A bérlakásokkal megpróbálkoztak már nem is egyszer. A rendszerváltáskor a városi lakásállomány nagy része bérlakás volt. Azért adták el az önkormányzatok és váltak magántulajdonná, mert az önkormányzatoknak nem volt pénze a fenntartásukra, karbantartásukra, pont az eladásból befolyt pénzt kellett más fontos teendőikre költeniük. Aztán az első Orbán kormány alatt megindult egy önkormányzati bérlakás program. Sok településen - a miénkben is - ennek a programnak a keretében épültek bérlakások állami támogatással, csak önkormányzati tulajdonba. A cél az volt pont, hogy egy pár évig a fiatalok, kezdő családok minimális bérleti díj mellett lakhassanak ezekben a lakásokban és mellette megtakarítsanak annyi pénzt amivel majd nekiindulhatnak saját lakás vásárlásának vagy az anyagi helyzetük javuljon annyit hogy ne legyen gond piaci bérlakásba költözniük. Azt hiszem akkor kb. ötödét kellett fizetni egy ilyen lakás bérleti díjának, mint az akkori városi bérlakások havi bérleti díja volt. Sajnos a program nálunk sem vált be és az ország többi településén sem. A bérlőknek csak egy kis része volt az aki a pénzt nem elköltötte hanem megtakarította és az 5. év végén amikor ki kellett volna költözniük, akkor lett volna hová menniük. Van ismerős család, akinek sikerült, még egy második gyerekük is született és mégis tudtak saját lakásba menni onnan - de ez már 2010 után, éppen a családi kedvezményeknek volt köszönhető. Más ismerős család viszont onnan másik bérlakásba ment, amit már nem tudtak fizetni és végül egy vöröskeresztes lakásban kötöttek ki. Ahogyan sok bérlőt nem is tudott az önkormányzat onnan kitenni mert semmi pénze nem volt, maradt éppen olyan rászoruló. Ahogy sok lakást teljesen lelaktak, tönkretettek a szociális bérlők és nem fizették a rezsit sem, így az önkormányzatnak nőtt meg a kiadása. Ez nálunk kevésbé volt gond, jól áll a településünk, de nagyon sok önkormányzatnál hatalmas teher volt az a tartozás amit a bérlőik helyett kellett kifizetniük a szolgáltatóknak, miközben bérleti díjat is minimálisat vártak el és még azt sem fizették be nekik. Nagyon sok önkormányzat ezért inkább megszabadult ezektől a bérlakásoktól és eladták. A magyar törvények jelenleg nem segítik a bérbeadókat - sem magán, sem állami szinten - a bérlőkkel szemben, akkor sem lehet kitenni ha semmit nem fizet. Így ha nem akar egy szegényebb önkormányzat felvállalni olyan extra költséget ami egy tönkretett bérlakásból ered, akkor nincsenek inkább bérlakásai csak a leginkább rászorultak számára. Az meg nem okoz semmiféle előnyt a bérlakás piacon. Sajnos a tapasztalat az ami az állami bérlakásokat visszaszorította.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!