Miért gondolják sokan, hogy a CSOK az oka a soha nem látott ingatlanár-növekedésnek?
A szüleim 8 millióért vették a jelenlegi házunkat a 90-es évek végén, akkor a szocpollal 2,2M Ft támogatáshoz lehetett hozzájutni 3 gyerekkel. Ma egy hasonló kaliberű lepukkant házért a környéken 40-50 milliót el lehet kérni, tehát 5-6-szor annyiba fáj. A CSOK 10 milliós összege a szocpolhoz képest szintén nagyjából ötszörös.
Összehasonlítottam az akkori (bruttó) átlagbért a mostanival, és ugyanúgy kijött az ötszörös különbség. Az infláció pedig:
(Oké, ez 1994-2015 közötti, de nem lesz nagy különbség, ha 1998-2019 között nézzük)
Szóval ami a kiugró az ingatlanárakban, az nem a mostani, hanem a 2010-es évek eleje (amikor sokkal olcsóbb volt minden), azóta csak a korrekció történt meg. Ehhez nyilván hozzájárult a CSOK is, de legfeljebb akkora mértékben, mint a 90-es években a szocpol (jó kérdés, hogy azt is ennyien utálták-e).
Ami még szerintem hozzájárult: Budapesten és egyéb frekventált területeken a kereslet óriási növekedése. 20 éve a nyolcadik-kilencedik kerület még Budapest gettója volt, most pedig az egyik legfelkapottabb környék. Nyilván nagyobb mértékben nőttek az árak, mint a fent említett példámban.
A fizetőkées keresletet tovább növelik a külföldről hazaköltözők, akik azért kuporgattak a jóval magasabb nyugat-európai bérükből, hogy aztán itthon vehessenek belőle egy olyan ingatlant, amit itthoni fizetésből nem tudtak volna megtenni. Egyre nagyobb a piacon a külföldi befektetők jelenléte, most megéri befektetni az albérletpiacba és az AirBnB-be. Ez pedig jelentősen csökkenti a kínálati oldalt, ami szintén árnövekedést okoz.
Minden normális kommentet szívesen látok, írjátok le a véleményetek a kérdésben.
Mert a CsOK nagy anyagi lökést adott azoknak,akik különben nem tudnának évekig még ingatlanhoz jutni .
A másik oldal meg árat emelt .
Részben te magad válaszoltad meg a kérdésedet. "Ehhez nyilván hozzájárult a CSOK is", viszont ma sokkal nagyobb a CSOK támogatás mértéke, mint a korábbi szocpolé: [link]
"Budapesten és egyéb frekventált területeken a kereslet óriási növekedése.", ez is igaz Budapestre, sokan befektették a pénzüket és később, amikor már a befektetőknek is túl drágák lettek a BP-i lakások, akkor vidéken is elkezdték venni a lakásokat befektetési céllal. Az utóbbi években úgy is megérte, hogy a befektető hitelre vette meg (bár ezek a hitelből befektetők lesznek, akik eladják amikor úgy adódik, hogy már nem éri meg).
"A fizetőképes keresletet tovább növelik a külföldről hazaköltözők", akik azért elenyésző számban vannak (pl. kimentek 1-2 évre hűtőházi munkára stb.), de akik már kitelepültek, azok már inkább külföldön igyekeznek ingatlant venni. Esetleg az idősebbek (50-60-) települnek vissza, de az a tapasztalat, hohgy egy fiatalabb nem tér vissza azért, hogy ismét kevesebbet keressen. Velük nem annyira számolnék.
Benne van az okok listájában még az átlagbér növekedése is, bár jóval többen keresnek alatta, mint felette, ezért szokták emlegetni a medián értéket, mert korrektebb. Ez látszik is abból, hogy azért az átlagnak már túl drágák az ingatlanok és nem vigasztalja őket az, hogy külföldön is (vagy esetleg hogy külföldön még drágábbak).
Hozzájárult még az infláció, a forint romlás és még biztosan néhány dolog.
Viszont ami érdekes, spekuláció szempontjából, hogy nagyon gyorsan nőttek az árak, 2014-ig stagnáltak és utána rakétaként kilőttek (nem csak Magyarországon), a válság előtti időkben azért szépen fokozatosan emelkedtek a mostani katapult hatással szemben, ami azért ad okot az aggodalomra.
Mondhatjuk úgy is, hogy a válságtól K.O.-t kapott bokszoló (a világgazdaság) fura módon nagyon gyorsan felpattant, nemhogy felpattant, egyenesen felugrott három métert a ring fölé.
Viszont a rakéta az utóbbi kb. 1-2 évben már lassult és most már úgy tűnik, hogy elérkezünk a stagnáláshoz, utána pedig az eddigi tapasztalatok szerint mindig jön egy újabb korrekció.
Közben a világgazdaságban is érdekes folyamatok kezdődnek, ezeknek az eredményét pedig majd meglátjuk. Németország gazdasága lassul, az USA is most lett borúlátó, Magyarországon is megmondták már vagy egy éve (nem más, mint a kormány), hogy azért nem árt felkészülni. Bocs, ha hosszú lett, de minderről egy sör mellett délutánokat lehetne beszélni.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Utolsó: Pont ezt fejtegettem, hogy a támogatás értéke a jelenlegi árak és fizetések mellett nagyjából ugyanakkora, mint a 20 évvel ezelőttié, ha azt átszámoljuk a jelenlegi árfolyamra.
#6 Időben egybeesik, de ez még önmagában nem jelent semmit. Mint írtam is, csak simán visszalengett az inga, 6-7 év lakáspiaci stagnálás és visszaesés után az emberek elkezdtek költekezni.
A CSOK-ra három év alatt kiadott 300 milliárd forint az ingatlanpiacon mozgó pénzeknek csak töredéke. Ez százezer ingatlanra vonatkozó, családonként átlagosan háromillió forint. Ha évi 150 000, három év alatt 450 000 adásvétellel számolunk átlagosan harmincmilliós értékkel, akkor kijön, hogy ebben az időszakban az emberek több, mint 13 ezer milliárdot költöttek ingatlanra, ez 45-szöröse az állami támogatásoknak. Vagyis, ha ezt a támogatást egy az egyben lenyelték az ingatlantulajdonosok, akkor nagyjából 2%-kal kellett volna nőnie átlagosan az ingatlanárnak.
Vendégem egy sörre, aki ebben a gondolatmenetben megtalál egy olyan hibát, ami két nagyságrenddel megváltoztatja az eredményt.
Források a számoláshoz:
Kifejezettem tapasztalatbol tudom, nálunk a faluba a kocka házak a falusi csokig 7-8 millió között mentek, amik kb úgy nézte ki mint mikor épültek. 10-12 ert olyant adtak amit csak ki kellett festeni.
Aztán jött a 2019 és gyakorlatilag megduplázodtak az árak. Most 15ert olyant adnak ami összeborül, 25 körül megy amit csak festeni kell, de ezeket min10 éve ujitották fel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!