Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Miért gondolják sokan, hogy a...

Miért gondolják sokan, hogy a CSOK az oka a soha nem látott ingatlanár-növekedésnek?

Figyelt kérdés

A szüleim 8 millióért vették a jelenlegi házunkat a 90-es évek végén, akkor a szocpollal 2,2M Ft támogatáshoz lehetett hozzájutni 3 gyerekkel. Ma egy hasonló kaliberű lepukkant házért a környéken 40-50 milliót el lehet kérni, tehát 5-6-szor annyiba fáj. A CSOK 10 milliós összege a szocpolhoz képest szintén nagyjából ötszörös.


Összehasonlítottam az akkori (bruttó) átlagbért a mostanival, és ugyanúgy kijött az ötszörös különbség. Az infláció pedig:

[link]

(Oké, ez 1994-2015 közötti, de nem lesz nagy különbség, ha 1998-2019 között nézzük)


Szóval ami a kiugró az ingatlanárakban, az nem a mostani, hanem a 2010-es évek eleje (amikor sokkal olcsóbb volt minden), azóta csak a korrekció történt meg. Ehhez nyilván hozzájárult a CSOK is, de legfeljebb akkora mértékben, mint a 90-es években a szocpol (jó kérdés, hogy azt is ennyien utálták-e).


Ami még szerintem hozzájárult: Budapesten és egyéb frekventált területeken a kereslet óriási növekedése. 20 éve a nyolcadik-kilencedik kerület még Budapest gettója volt, most pedig az egyik legfelkapottabb környék. Nyilván nagyobb mértékben nőttek az árak, mint a fent említett példámban.


A fizetőkées keresletet tovább növelik a külföldről hazaköltözők, akik azért kuporgattak a jóval magasabb nyugat-európai bérükből, hogy aztán itthon vehessenek belőle egy olyan ingatlant, amit itthoni fizetésből nem tudtak volna megtenni. Egyre nagyobb a piacon a külföldi befektetők jelenléte, most megéri befektetni az albérletpiacba és az AirBnB-be. Ez pedig jelentősen csökkenti a kínálati oldalt, ami szintén árnövekedést okoz.


Minden normális kommentet szívesen látok, írjátok le a véleményetek a kérdésben.



2019. aug. 20. 12:50
1 2 3
 11/23 anonim válasza:
76%
Korrekció mi, tesa. Ugyanmár, ne röhögtess. Tíz éve a 30-40 éves 53 négyzetes panelt 8-10 millióért dobták utánad. Ma ez 18-20 milla. És semmi nem történt velük, azon kívül hogy tíz évet öregedtek, lettek 40-50 évesek. Ugyanaz a negyven éves metlaki, lift, meg alumínium vezeték, vas vízcső van bennük, a méretlen gáz-fűtéssel együtt, mint amit 1970-80 ba beépítettek. Tényleg semmi köze a csóknak hozzá.
2019. aug. 23. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
Cáfold a hozzászólásomban lévő gondolatmenetet, ha tudod. A teljes elköltött pénzmennyiséghez képest nagyságrendileg kisebb extra pénz nem okozhatott 100%-os (de inkább még nagyobb) árnövekedést.
2019. aug. 23. 23:56
 13/23 anonim ***** válasza:
79%
Mivel ez az igazság. Egyik kezével ad, másikkal elvesz. Viszont ez az áremelkedés kiterjed a csokot nem igénybevevőkre is. Eléggé megnehezíti a helyzetet, mivel szerintem nem éri meg túlárazottan az ingatlan, inkább várok, de szerintem ezzel nem vagyok egyedül. Most az eladóknak kedvez a piac.
2019. aug. 24. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
31%

Azt egy dolog, hogy visszalengett az inga. De az évi 150.000 adásvételnél azt kell megnézni, hogy hányan bonyolították. A befektetési célú vásárlást óhatatlanul alábecsülik, hiszen sokan családtagok nevére vesznek lakást, amit full feketén adnak ki. Ezeket nem mutatja ki semmilyen felmérés.

Tudod, amikor egy összeszerelő állást képesek meghirdetni nettó 125 ezres alapbérrel egy jónak számító régióban, az számomra azt jelzi, hogy a munkavállalók nagy része nem érzi a hatalmas átlagbér növekedést.

Az a helyzet, hogy nagyon kevés embernek lett nagyon sok pénze. Ők engedhetik meg maguknak az ingatlanvásárlást. Ennek töredéke valóban, akik CSOK képesek is.

De az ő vastag bukszájuk hízlalta az ingatlan árakat, nem a valós átlagé! Ők adták a keresletet, nekik lett nagyobb a gyomruk, amikor a tortát szeletelték.

Nem az a kérdés, hogy arányosan mennyivel nagyobbak a torta szeletei, hanem az hogy a torta nem lett nagyobb, így az asztal körül ülők közül a többségnek nem jut.

A CSOK-kal az a baj, hogy az eladók arról álmodoznak, hogy a lerohadt, csatakos falú vidéki kádárkockáját majd egy olyan vevő fogja megkívánni, akinek van valamennyi önrésze, és a banktól felveszi az olcsó hitelt. Ezért nem 14 millió az ilyen ház, hanem 25. Akkor is, ha 110 nm.es bontásérett, rossz elosztású trágyadomb. És a jelek szerint van, aki ennyiért is megveszi, olyanok, akik annak idején nyakra-főre vették a CHF fogyasztói hiteleket.

A többieknek, a NAGY ÁTLAGNAK pedig, akiknek a "korrekcióval" már így is állig ért a sz&r, a CSOK csak meghullámoztatta.

2019. aug. 24. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
57%
Hát igen, az emberek fordítva működnek. Akkor vesznek, amikor drága, de amikor olcsó, akkor meg nem akarnak venni, hanem kivárnak (a válság után milyen olcsók voltak a lakások és alig volt forgalom). Ezért veszít a tőzsdén meg minden hasonló ügyleten az emberek nagyobb része és csak kevés ember nyer (ezek a nyerő kevesek tatják magukat az olcsón vegyél és drágán adj el szabályhoz). Most, ahogy az egyik előző írta, eladni kell (amíg van kinek, pl. ilyen fordítva gondolkozó drágán vevő befektetőknek) és nem venni.
2019. aug. 24. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Tehát akkor egyetérthetünk abban, hogy a CSOK legfeljebb a cseresznye a torta tetején, amit kikiáltottak bűnbaknak, pedig ott van mögötte a valódi ok. Ez pedig az, hogy jelenleg társadalmi szinten sokkal több pénz van ingatlanvásárlásra. Az természetesen elképzelhető, hogy ennek a pénznek az egyenlőtlen eloszlása tovább növeli a frusztrációt. Érdekelne egy olyan statisztika, amelyik az átlag és a mediánbér arányát mutatja az utóbbi X év során. Mert abból lehetne következtetni, hogy mennyivel nőttek a társadalmi szakadékok, ha nőttek egyáltalán.


Egyébként valóban érdekes, hogy mindenki mostanában szeretne költözni, ezt tapasztalom a rokoni/ismeretségi körömben is. Pedig talán pont most lenne érdemes kivárni, persze akinek ez lehetséges és nincs rákényszerítve. De hát pont ez az, ami magasan tartja az árakat, a jelenlegi helyzetben is magasan maradó kereslet.

2019. aug. 24. 12:01
 17/23 anonim ***** válasza:

"sokkal több pénz van ingatlanvásárlásra"

Inkább az, hogy semmi más perspektíva nincs most a megtakarítások elhelyezésére, csak ez az egy.

Lassul a hozam egy fél éve, 6-8% közt van, de nincs jobb. Ezért most a külföldi ingatlanok felé fordul a befektetők figyelme, ahol nagyobb a hozam, mint itthon.

2019. aug. 24. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

10es vagyok, talán amiatt akarnak minél hamarabb ingatlant az emberek, mert elszabadultak az árak, és nem szeretnének a túlárazott jelenlegi árakhoz képest 2x annyiért vásárolni 2-3 év múlva esetleg. A gazdasági válságot meg nem lehet előre megjósolni, akinek ez sikerült 2008-ban az dollár milliárdos lett, az átlag ember meg belerokkant a hiteleibe.


Munkatársam kerek 2 éve Győr Ménfőcsanakon vett egy 60 m2-es modern stílusú 2 szoba + nappalis 1 emeleti 1 szintes lakást beépített bútorokkal. Gyakorlatilag csak nappali bútorokat és étkező asztal garnitúrát kellett vennie + festés. Ez így neki 16,4 millióba került plusz az adó. Átlag áruk 14-18 között volt akkor.

két évvel később a pillanatnyi állapot:

[link]

Ebből látszik 25-34,5 millió között vannak a 60 m2-es lakások, új építést kivettem, mert azok csak fűtés készek. Mivel munkatársam közép áron vette most valószínűleg 30 ért eladhatná.

Ezzel szemben az én fizetésem 19%-al lett több 2 év alatt, pedig ha a kérdező logikáját nézem min 70-80% kellene többet keresnem. Ebben az esetben nem izgatna nagyon, ha a 100000-es törlesztő részlet helyett 180000-et kéne fizetnem lakáshitelre. Így ugye megmaradna az eddigi megszokott élet színvonalam, viszont a jelenleg állapot inkább azt tükrözné, hogy havi 70-80000-el kevesebb pénzem lenne, azaz valószínűleg valamiről le kellene mondanom, és eléggé nehezen tudnék félre rakni.


A másik probléma pedig az, hogy a jelenlegi jogszabályok teljesen felszámolták az új építésű házaknál a kaláka munkát. pl: haverom csokból vett új építésű lakást és most 800000-et kell neki kifizetnie a festésért, pedig amióta elbírja a festő hengert azóta ő festi és gletteli a jelenlegi otthonát.

Vagy az én esetemben meg tudnám csinálni a festés, glettelés, külső belső szigetelést, gipszkartonozást, nyílászáró beépítést, mert sok haveromnál már ezeket megcsináltuk közösen, és senki nem mondta meg hogy nem szaki csinálta. Ezek itt több milliós munkadíjak.

Továbbá szinte csak kivitelezővel tudnak építkezni mert a csok csak erre elegendő, mert a kivitelező előre megfinanszírozza a dolgokat és 20-30% önerővel már el is kezdik az építkezést.

Ezzel szemben én ki szeretném kerülni a kivitelező profitját azt a 8-15 milliót, de ehhez nekem tető alá kell raknom a házamat mert ez a 40%-os készültségi fok, a bank csak ezután ad hitelt, majd az utolsó 10%-ot csak utólag fizeti ki... szóval miután minden pénzed elfogyott még legyen 3-4 milliód befejezni. Ez arányosítva min 50% önerőt + telket jelent.


A legújabb hirtelen áremelkedés meg akkor következett be, mikor a csok 30-ról 35 millióra emelkedett... hirtelen minden arányosan drágább lett, pedig az építőanyag az utóbbi 5-6 évben átlag 5-10%al drágult évente! Na akkor hova megy a pénz? A kivitelező zsebébe!

2019. aug. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

"Ezzel szemben az én fizetésem 19%-al lett több 2 év alatt, pedig ha a kérdező logikáját nézem min 70-80% kellene többet keresnem."

Kedves #18, hol állítottam olyat, hogy az ingatlanárakkal arányosan növekednek a fizetések? Pont azt írtam, hogy a válság időszakához képest, amikor jóval áron alatt mentek az ingatlanok, most már bőven visszaállt a válság előtti árszínvonal (a fizetések arányában), sőt, ha még tovább nő a kereslet, akkor a másik irányba leng ki az inga.


A másik felvetéseddel maximálisan egyetértek. Még úgy lehet a legtöbbet spórolni, hogy kifizetsz a szakembernek egy halom pénzt, de ti csináltok mindent, ő csak papíron.

2019. aug. 24. 15:01
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

14 vagyok.

Azt nem állítanám, hogy "társadalmi szinten" több lett a pénz, inkább azt mondanám, hogy egy kicsi rétegnek jelentősen, több 10 százalékkal több lett a jövedelme, míg a nagy részének vagy minimálisan emelkedett, vagy elinflálódodtt a pénze. (Lásd a 120E-s összeszerelő, ami 10 éve még normális bérnek számított.)

A csokkal a sok baja mellett az az egyik baj, hogy torzította a piacot. Amikor már így is nagyon olcsó hiteleket kínáltak a kerbankok,akiknek volt befektetni való kp,már igatlanba tolták, és az építőipar is elkezdett munkaerő gondokkal küzdeni, gondoltak egyet, és a már felfűtött piacot elkezdték ingyenpénzzel továbbfűteni. Így lett az egészséges piacon 12M-ósból 16 milliós kádárkocka a csoknak köszönhetően 25M. Mert az eladó nem az átlag vásárlónak, hanem a csokos vásárlónak áraz be. Nézz csak körül, Bp. 30km-es körzetében ami csok képes méretű ingatlan, az 25 misi.

A másik bűne ennek a csoknak, hogy az olcsóbb ingatlanok árait is húzzák föl ezek a 25M-s házak, így aki kiesik a körből, az milliókkal fizet többet ugyanazért a házért/lakásért, ami nem csok képes.

Az ok, hogy a 3 gyerekesek jól járnak. De igazán nem ők szakítanak, hanem a kerbankok.

Volt szó az ingatlanpiaci ingáról, ami visszalendül. A baj ezzel a hasonlattal szerintem az, hogy amikor legutóbb itt járt az inga, akkor olyan pénzügyi megoldások voltak, amit többen igénybe tudtak venni, még ha nem is volt ennyire olcsó.

2019. aug. 24. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!