Mit lehetne tenni az élelmiszer infláció ellen?
Előre is szeretném leszögezni, hogy nem vagyok közgazdász, vagy bármilyen szakértő, szóval kérem ne harapják le a fejemet. Köszönöm.
Szóval ugyebár koronavírus járvány van, aszály szerte a nagy világban, növekszik a népesség, egyre több húst esznek az emberek, hatalmas az ügyemanyag ár és még lehetne sorolni az okokat, amik az élelmiszerek drágulásához vezetnek. De megoldásokról keveset hallani.
Ugyebár amennyiben jól tudom - de majd kijavítanak - infláció akkor keletkezik, amikor a hirtelen megnőtt keresletet a kínálat nem tudja kielégíteni. Pl, jön egy hatalmas nagy aszály, a termés 30%-a tönkre megy, attól még a kereslet marad, az embereknek enniük kell, ezért a magasabb árat is kifogják fizetni + a termelők igyekeznek a veszteséget így pótolni. Gondolom én.
De mit tudna tenni az állam? Ha a nagy kereslet emeli az árakat, akkor elméletileg a nagyobb kínálat lejjebb szorítja azokat, nem?
Nagyon elvetemült lenne az az elgondolás, hogy az államnak legyenek saját birtokai, földjei, amiken élelmmiszereket állítanak elő? És ezeknek az áraival manipulálja a magánszektor árait?
Így mondjuk ha lenne egy nagyobb aszály, akkor mondjuk ezeknek az állami földeken megtermelt élelmiszernek az árát nem emelé állambácsi. A fogyasztók meg alapvetően ugyanazért a minőségért (tegyük fel, hogy ezek is minőségi termékek, a példa kedvéért)nem fizetnek többet, hiszen a józan ész ezt diktálja. Így alapvetően az állam lejjebb tudná szorítani az árakat a saját termékeivel a piacon, hiszen így a többi termelő sem nagyon tudná megengedni magának az áremelést, ha fogyasztókat akarnak megtartani.
Ok, lehet, hogy ennek az állami cégnek ez veszteséges lenne ilyenkor. Ok, az is fenn áll, hogy egy Mészáros Lőrinc kapná meg ezeket a tendereket is, de ebbe most ne menjünk bele. És értem, hogy ez nem lenne vígasz a többi termelőknek, mert ha nem emelnek árat, akkor a veszteséget nem fogják tudni pótolni. De mondjuk az állam ilyenkor kisegíthetné őket támogatásokkal, vagy nem tudom.
Vagy ok, ne legyenek állami földek, de akkor kapjanak több támogatást a termelők gépesítésre, öntözésre, stb, hogy a termelékenységük nőjjön.
Mit gondolnak? Még egyszer: nem vagyok szakértő, közgazdász, vagy hasonló, csak na, az ember agyal néha és jó megvitatni dolgokat másokkal.
Előre is köszönöm a választ és a felvilágosítást.
"Ok, lehet, hogy ennek az állami cégnek ez veszteséges lenne ilyenkor. "
Tehát ilyenkor az adónk egy része a veszteségre menne el, útfelújítás, stb. helyett.
Vagyis le akarod nyomni az árakat, a boltban olcsóbb, de akkor a nyomott árakat fizetjük meg a költségvetésből, vagyis emiatt kevesebb más fejlesztés lesz.
Ezzel az erővel ezt a pénzt kioszthatnánk az emberek között is, hogy kompenzáljuk az inflációt, nem?
-Az infálcio nem a kereslet kinálat miatt van.
-Ha az állam gazdálkodna nagy területű földeken akkor a rosz gazdálkodás miatt nyugodtan megszorozhatnád az élelmiszer árakat. (lásd Kommunista országok)
-A mező gazdaság most is egy rakat támogatást kap. Ha ezek nem lennének a mostaninál is sokkal magasabbak lennének az élelmiszer árak.
-Jelenleg népbetegség az elhizás, hatalmas az élelmiszer pazarlás. A globális felmelegedéssel pedig elintézzük a környezetett. Nem biztos hogy az a jó megoldás ha ingyenessé tesszük az élémiszereket. A társadalom szempontjábol semmikép.
- "Lásd kommunista országok" . A kommunista hatalom munkás hatalom, a pénzt az iparba nyomják, míg a mezőgazdaságból kiszipolyozzák, ezért rossz a mezőgazdaságuk. Csak mert valami állami, nem feltétlenül lenne rossz.
- Sokan pazarolnak ez tény, a növekvő árak nem feltétlenül szorítanák ezt vissza, viszont a nélkülözők életét megkeserítik. Sehol nem írtam, hogy legyen az élelmiszer ingyen. Egyszerűen csak gusztustalan, hogy a bérek alig emelkednek, miközben az élelmiszer árak elszállnak.
-Mert a kommunista ipar a hatékonyság minta képe, vagy mit szeretnél ezzel mondani?
-Általában elég jó hatással van a fogyasztás ésszerüsitésére ha valos árat kell fizetned, ahelyet hogy valaki más fizeti helyetted. Nem igazán jellemző az emberekre hogy megbecsülnék amit más fizet helyettük.
Ez már a második alkalom, hogy olyat állít, amit én nem írtam sehol.
"Mert a kommunista ipar a hatékonyság minta képe, vagy mit szeretnél ezzel mondani?"
Sehol nem írtam ezt. Arra akartam kilyukadni, hogy a kommunista diktatúrák ideológia alapján irányítják a gazdaságot. Kommunizmus--> a munkás osztály hatalma --> nyomni kell a pénzt az iparba, a mezőgazdaság kárára is --> így lesz több munkás a társadalomban, így biztosított a munkás osztály hatalma.
Mielőtt megtenné, kérem véletlenül se hozza fel Kínát ellenpéldának, mert ő már egy másik tészta teljesen.
- Továbbra is fenntartom azt, hogy a pazarlás ellen nem jó érv az élelmiszer árak folyamatos növekedése. Igen, valóban bűn a pazarlás, nem szabadna, hogy megtörténjen, de a megoldás az lenne, ha nem szállnának el az élelmiszer árak + felvilágosítást kapnának az emberek a pazarlásról és tudatos vásárlásra nevelnénk a gyerekeinket.
Az elhízásról meg annyit hozzá tennék, hogy pl a friss zöldség és gyümölcsöktől nem lehet elhízni, mégis általában azoknak az ára szokott a leginkább elinflálódni. Szóval az elhízás sem egy jó érv.
Az meg külön hab a tortán, hogy a kormányok (tehát nem csak a Fidesz, hanem az előző kormányok) elégtelen egészségpolitikája is hozzájárult ehhez.
Szóval lehet, hogy nem lenne megoldás, hogy állambácsi is részt vegyen, mint "árszabályozó" szereplő a mezőgazdaságban, de végül is a kérdésemre érdemi választ nem kaptam, az érvelései pedig messze nem helytállóak. Mindazonáltal köszönöm, jó, hogy lehet emberekkel értelmesen vitatkozni, szidkozódás nélkül is.
Az államilag központilag irányitott mezőgazdaság egy kataszrőfa, ez tény rengeteg példával. Nem értem mit rugozól a kommunizmus felépitésén. Amúgy miért gondolod hogy it nem vonák ki a forrásokat, és költenék soros kampányra?
-Már az is nagy előre lépés lenne ha a saját pénzét pazarolná, és nem a közpénzt.
-A gabona az egyik leggyakorib elhizást okozó étel, és az egyik legjobban támogatott is.
-Állambácsi most is nagyon nagy mértékben szabályozza az árakat. Nem csodálkoznék két háromszorós árakon ha valoban minden piaci alapon müködne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!