Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valóban állami a nyugdíj?

Valóban állami a nyugdíj?

Figyelt kérdés
Magyarországon felosztó-kirovó rendszer működik, amiben az aktív dolgozók és a munkáltatók befizetései tartják el a nyugdíjasokat. Elméletileg az állam csak a pénzek beszedésében és a szétosztás miképpjében, ill. a nyugdíjkifizetésben vesz részt, vagyis NEM állami. Állami a katonaság eltartása és működtetése, mert senki nem fizet honvédelmi hozzájárulást - pedig a sorkatonaság idején a sorkötelesek, de még be nem vonultak fizettek katonaadót, a bruttó bérük 10%-át. Állítólag veszélyben a nyugdíjrendszer, mert kevesebb a befizetés, mint a kifizetés. Vagyis, akik építették az országot, munkájukkal hozzájárultak az eredményekhez (hídépítők nélkül nincs Erzsébet híd, csak egy papírterv), és nem bírtak munkabérükből félretenni, azok majd éhen fognak halni?

2021. jún. 8. 08:37
 1/7 A kérdező kommentje:

Gondolatébresztő:

a jelenlegi szabályozás szerint az érettségi után 47 évet kell dolgoznod a nyugdíjig, ami 564 hónap. Az idei havi átlagnyugdíj 148450 forint. Elméletileg számíthatsz halálodig 15 nyugdíjas évre, azaz 180 hónapra. Átlagnyugdíjjal számítva idei árakon ehhez 26 millió 700 ezer forint félretett pénzre lenne szükséged. Ezt a pénzt az 564 hónap aktív munkában, havi 47300 forint spórolással gyűjtenéd össze - kamatok nélkül.

2021. jún. 8. 08:57
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen. Ez játék a szavakkal.
2021. jún. 8. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Tökmindegy hogy nevezzük, a lényeg az, hogy előbb-utóbb nem lesz, vagy nem ilyen formában. Egyébként kezdetben a nyugdíj tényleg éhenhalás ellen volt, aztán hogy-hogynem lassanként emelkedett, és most már a legtöbb nyugdíjas kényelmesen megél ebből a pénzből. Ha visszatérnénk az éhenhalás elleni szintre, akkor a nyugdíjkassza se lenne ekkora bajban. De ez nem várható, inkább a nyugdíjkorhatár további kitolásával fognak játszani, nem a nyugdíjak elinflálásával. Mindkettő népszerűtlen, de ha muszáj, a korhatáremelést még mindig könnyebb átvinni.


Az összes pénz, amit az állam elkölt, adóként folyik be (vagy hitelt is fölvehet az állam, amit viszont vissza kell fizetni - az adókból). Egyébként ma már a nyugdíj-hozzájárulást is adónak nevezik, ami viszont nem csak játék a szavakkal, jogi következménye van a megkülönböztetésnek, az a lényege, hogy az adóért cserébe nem jár ellátás (a járulékért járna).

2021. jún. 8. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#3

Kezdetben a nyugdíj önsegítő volt, és szakmákra tagolódott. Külön volt a vasasoknak, a bányászoknak, a vasutasoknak, a tisztviselőknek, a csendőröknek stb. és biztosítói pénztár formában működött. Azaz vagyonuk is lett, pl. ebből építették a MABI kórházát, ma is működik Budapesten a Péterfy Sándor utcában. De a 2. vh. felemésztette az ország vagyonát, a nyugdíjbiztosítók pénzét is, ezért vezették be a felosztó-kirovó rendszert, amiből kimaradtak többek között a mezőgazdasági dolgozók. Pár év múlva bevették őket is, de jóval később lehettek nyugdíjasok, mint a munkások. Aztán végül 1976-ban lett mindenkire kiterjedő a kirovó-felosztó nyugdíjrendszer, ami a számításaiban és az életkori jogosultságában változott.

A dolgozótól levont Tb járulékba söpörték a nyugdíjjárulékot, és egységesítették a munkáltatói befizetést munkaadói járulék címen. Ezek fedeznék a nyugdíjakat és a közegészségügyi ellátások költségeit.

2021. jún. 8. 10:43
 5/7 anonim ***** válasza:
Kérdező, te most történelemórát tartani jöttel? Vagy kérdezni? Úgy tűnik, inkább az előbbi.
2021. jún. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Koplárovics Béci ***** válasza:
2021. jún. 8. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
100%
Szerintem egy vegyes rendszer a megoldás. Egy fix összegű állami nyugdíj és egy piaci magánnyugdíj.
2021. jún. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!