Hogyan változott meg ilyen drasztikusan Ferenc József megítélése a szabadságharc leverése után, a 19. század végére, és a 20. század elejére? Véreskezű zsarnokból kedves öreg nagypapa imázsa lett.
Több évtizedes gazdasági fejlődés volt. Ill. a kiegyezés elég nagyfokú politikai önállóságot is adott. Gyakorlatilag 18 évvel a szabadságharc leverése után utólag nagyjából megnyertük.
Hallottam olyat, hogy parasztcsaládoknál egymás mellé volt kitéve a falra Ferenc József és Kossuth Lajos képe.
Nem ismerős később ugyanez? Kádár János esete.
Ahogy Kádár úgy Ferenc József is egy biztos pont lett, ami az állandóságot szimbolizálta. Mindkét korban jócskán nőtt az életszínvonal, béke volt. Már jobbára Ferenc József esetében, egészen a legvégéig.
Tudod 68 év baromi hosszú idő. Most tőlünk ekkora időbeli távolságra a Rákosi-korszak vége van.
Ez már annyira történelem, hogy igencsak kevesek emlékeznek rá, milyen is volt.
15 évvel ezelőtt ugyan ilyen régen volt a Horthy-rendszer. Arra is sokan nosztalgiával tekintettek, pedig akkor is kijutott a rendőrterrorból.
5! Bocsánat, hogy mondom, de ha nem emlékszel pontosan ne akarj okosnak látszani!
A "Felirati és Határozati párt" csak két kvázi átmeneti formáció volt az 1861-es (A kiegyezést hat évvel megelőző) országgyűlésen, amik csak abban különböztek, hogy miben utasítsák el az uralkodó központosított államra vonatkozó javaslatát (Októberi diploma és Februári pátens) és mindkét párt egyetértett abban, hogy nem fogadják ezt el, csak a feliratiak azzal, hogy feliratban utasítják el, mintegy elismerik Ferenc Józsefet királynak -márpedig jogilag nem volt az, a magyar király ugyanis V. Ferdinánd volt, akit belülről puccsoltak meg 1848-ban a Habsburg házon belülről és Ferenc József nem volt megkoronázva magyar királynak ekkor még- de elutasítják, amit javasol. A határozatiak pedig még királynak sem ismerték volna el és így utasították volna el.
A végén a Feliratiak nyertek, de a "Felirat" olyan hangnemű volt, ami felért egy határozattal, és hogy-hogy nem pont 48 oldalas volt...
Volt ez meg a kiegyezés utáni időszak, amikor volt egy függetlenségi illetve 48-as pártpolitikai irányvonal, akik egyszer nyertek a választáson, de abban sem volt sok köszönet, ez az amire célzol, hogy krízis lett belőle.
Nem volt olyan, hogy Határozati meg Felirati párt! Ezek nem pártok voltak, amire lehetett szavazni! Ezek informális csoportosulások voltak, amik megszűntek 1861-es országgyűlés után! Az 1967 után politizálók mind elfogadták Ferenc Józsefet királynak, mivel megkoronázták formálisan is magyar uralkodónak a Szent Koronával. Még a függetlenségiek is perszonálunióban gondolkodtak, amiben Ferenc József marad király.
Ha valaki hülyeséget beszél és más kijavítja a hibájában az pont, hogy nem a kiegészítése.
Mondom ha magad mondod, hogy nem emlékszel erre, akkor legalább a wikipédán olvass utána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!