Magyarországon politikától függetlenül miért utálják a legtöbben a szakszervezeteket?
Például a BKV sztrájk felvetése kapcsán is olyan szitkozódásokat látok, hallok,hogy hihetetlen.
De a legtöbben a különböző gyárak sztrájkjait is negatívak kommentálják.
Én szellemi dolgozóként, nem dolgoznék olyan cégnél, ahol nincsen szakszervezet.
A munkavállalói érdekképviselet teljesen alap dolog kellene,hogy legyen.Mindenkit érhet hátrány, lehetnek olyan menedzseri döntései, amik inkorrektek, hátrányosan érintik.
Én dolgoztam olyan multinál, ahol nem volt szakszervezet, nem is engedték volna, pedig komoly cég volt.Az anyavállalat pedig olyan országból származott, ahol a szakszervezet a munkahely része.
Ott is az volt,hogy kitalált valamit a vezetés és nem tudtak ellene tenni a munkavállalók.
Üzemi tanács az volt, de az csak egy bohóckodás.
Ahol most vagyok,szintén multi, van szakszervezet és dolgozik rendesen.
Nem születik komoly vezetői döntés nélkülük, rengeteg mindent kiharcoltak, elintéztek, előnytelen döntéseket torpedóztak meg.
A vezetést mindig kompromisszumokra kényszerítik.
Nélkülük ez a munkahely sokkal rosszabb lenne.
Szakszervezetek terén, nem ilyen MÁV meg , Posta szakszervezetből kell kiindulni, ugyanis ami az államé az politikával átitatott.Privát cégek szakszervezetét kell megnézni.
Melyik az a cég ahol a szakszervezet diktál a cégvezetésnek?
Én ilyenről még nem hallottam magyarországon.általában meg vannak félemlítve a szakszervezetek vezetői.
A dunaferr-ügyről mi a véleményed?nem állami cég,de a szakszervezeti vezetőket kirúgdalták akik jobb feltételekért harcoltak.
nem utálják az emberek, hanem ahogy én látom, fogalmuk sincs arról, hogy léteznek.
elfogadták, hogy sza rért húgyért dolgoznak, kiskapus bejelentős játékokkal, amik jók a cégnek.
amúgy meg 3 hiba van mo n a szakszervnek.
1. az hogy egyáltalán nincs.
2. van, de full fidesz érdekeket szolgál, vagyis mehet a minimálos bejelentés a többi zsebbe.
vagy nem fizeti meg a cég a magyarokat, sebaj és rendelnek ukránt aki 160 nettóért is megcsinálja.
és az ilyesmi ellen egyetlen szavuk sincs, nemhogy sztrájkot szervezzenek, vagy blokád alá vennék a céget, vagy erre szakosodott ügyvédekkel eljárást indítanának.
3. van szakszervezete a cégnek, sőt, van belőle 5 is.
és mondjuk a cég szellemi állományának a fizujáról bértálgyalnak, megegyeznek teljesen figyelmen kívül hagyva mondjuk a fizikai állomány ugyanezen helyzetét és érdekét.
a cég meg adja alájuk a lovat, hogy legyen széthúzás, ne szülessen megegyezés közöttük.
egyetlen 1 módon lehetne ezt megszüntetni.
ha 1 szakszervezet lenne, mint az osztrák munkáskamara.
felszerelve erre szakosodott jogászokkal és rengeteg taggal.
Kérdező
A feltevésed eleve nem igaz, nem utálja mindenki a szakszervezeteket.
Háromféle ember van. 1. soha nem volt kapcsolata a szakszervezetekkel, a véleménye másoktól származik és lehet hogy semmi köze a valósághoz. 2. korábban volt kapcsolata valamilyen szakszervezettel és ez rossz tapasztalat volt számára, ezért a többi szakszervezetről sincsen jó véleménye. 3. volt tapasztalata szakszervezettel és az számára jó eredményt hozott.
A rendszerváltás előtt a szakszervezetek az állampárt helyi kiskirályait jelentették. A szakszervezetis pont olyan volt mint a pártbizalmi, jóban volt a megfelelő elvtársakkal, nem dolgozott vagy nem sokat, mert hogy ő a szakszervezetis, nem a többi dolgozó érdekében ült a pozíciójába de többet keresett. A szakszervezetbe sok helyen kötelező is volt belépni ami csak annyit jelentett hogy havonta levonták a szakszervezeti díjat a fizetéséből és ennyi. A rendszerváltás után emiatt az emberek jelentős része nem akart semmit a szakszervezetektől, mert nem látták értelmét. A nagyobb cégeknél maradt meg a szakszervezet, sokszor csak egyszerűen megszokásból, de haszna nem sok volt.
Ha megfigyeled az első 10-20 évet, akkor a szakszervezetek legtöbbje kormánytól függően reagált és nem problémától függően. Akkor voltak sztrájkok, útlezárások, tüntetések, amikor jobboldali kormány volt és akkor meg nem, amikor balliberális kormány volt. Pedig akkor voltak tömeges elbocsátások, akkor kellett volna harcolni a béremelésekért stb. Volt olyan nagy országos szakszervezet amelyik a ballib kormány alatt minden különösebb tiltakozás nélkül elfogadta a reálbércsökkenést, vagyis hogy az inflációnál alacsonyabb volt a béremelés és munkahelyeket szüntettek meg - majd az Orbán kormány alatt azért utcai megmozdulást szervezett, mert az infláció feletti emelést kevésnek tartották.
Ezzel párhuzamosan viszont kialakult hogy hol van igazi érdekképviselet, mely szakszervezetek teszik jól a dolgukat. Az egyik ilyen az egészségügyi dolgozók szakszervezete. Kormánytól függetlenül mindig kiállt a dolgozóikért - csak sikerük nem volt vele, kivéve az Orbán kormányokat. Ezek az emberek, akiknek ők az érdekképviselete, biztosan jó véleménnyel vannak a szakszervezetekről.
Egy ideig egy nagy cégnél dolgoztam - nem állami cégnél. Az egyik kollégám még a rendszerváltástól kezdve folyamatosan szakszervezeti tag volt, a fizetése 1,5%-a volt a tagdíj. Abban az évben lépett ki, amikor a szakszervezet a "kemény" tárgyalásait követően simán belement egy 1,2%-os béremelésbe mikor az éves infláció 5% körül volt.
Egymás mellé tette a tagdíját és azt amit a szakszervezet számára el tudott érni és azt mondta hogy köszöni szépen, ez neki nem éri meg.
Mert ki lettek nyírva a szakszervezetek, ahol még van ott csak a piszlicsáré dolgokon pörögnek, igazán fontos dolgokat sosem tudnak átvinni és valódi érdekképviseletet nem nyújtanak. A cégvezetés meg a politika zsebében vannak.
De nincs is mit csodálkozni ezen mivel társadalmi összefogás és szolidaritás sem létezik manapság. Ha valaki kap 200 Ft béremelést neki onnantól tökmindegy hogy másokkal mi lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!