Tulajdonképpen mit jelent a jobb- vagy baloldal?
A francia forradalom idején a konventben a radikális forradalmi pártok (pl:jakobinusok) bal oldalt ültek, az alkotmányos monarchisták középen, a király támogatói pedig jobb oldalon. Innen az elnevezés.
A jobboldal nemzeti és tradicionalista értékrendet vall, célja a szerves fejlődés, a hagyományok és a klasszikus családmodel megőrzése, gyakran vallásos, teljesítményelvű(olyan gazdasági és adópolitikákat alkot, melyek a sikeresebb és keményebben dolgozót polgárokat jutalmazzák pl:egykulcsos adó), polgári országot kíván kialakítani. Gazdaságilag a szabad piac és a laissez fair kapitalizmus híve, adózási rendszerében egyenlő közteherviselésre(egykulcsos adó, magasabb ÁFA), vállalkozásösztönzésre(alacsony társasági adó) és a minnél alacsonyabb adóztatásra és állami újraelosztásra törekszik.
Ezzel szemben a baloldal internacionalista elveket vall, céljának tekinti a nemzetállamok felszámolását, hogy annak helyét "magasabbrendű" nenzetközi intézmények vegyék át(Európai Egyesült Államok eszméje), megveti a nacionalizmust és a patriotizmust, helyette osztályokban és osztályharcban gondolkodik, célja a minnél gyorsabb fejlődés, gyakran utópiákat hajszol, megveti a hagyományokat és le kívánja rombolni a hagyományos társadalmi hierarchiát és családmodellt, nem vallásos, egalitárius(olyan gazdasági és adópolitikát hozz létre, melynek a többet keresők megbüntetése és a pénz a szegényebbek közötti szétosztása, pl:progresszív adózás), nem a lehetőségek, hanem a végkifejletek egyenlőségében gonfolkodik. Gazdaságilag a nagyobb állam és így természetesen a magasabb adók pártján áll, céljának tekinti a vagyonok állami újraosztását és a szabad piac korlátozását. Adórendszerében egyenlőtlen közteherviselésre törekszik(többkulcsos adó), magas adókban gondolkozik(pl a skandináv államokban gyakran több mint 50%-os kulcsal). Költségvetésében fontos helyet tölt be az egészségügy és a szociális háló, sokat segélyez.
Nagyjából ennyit érdemes tudni. Ha gondolkodtál már rajta, hogy miért hívják az ellenzéki összefogást gyakran baloldali összefogásnak is, akkor a válasz az, hogy ők például inkább baloldali értékeket vallanak(eu ügyészség, adó a gazdagokra, több pénzt az eü-re...), míg jelenleg itthon leginkább a Fidesz képviseli a jobboldalt, bár lenne még hova fejlődnie.
Ha elméleti szinten kérdezed, akkor a baloldal eredendően a dolgozók, munkások, szegények képviseletét jelenti, olyan célokat, hogy a társadalmi egyenlőség valósuljon meg, legyenek szociális intézmények, az állam vállaljon felelősséget és segítse az állampolgárait stb..
A jobboldal inkább a polgári középosztály képviselője, az állam helyett az egyén boldogulását tűzi ki célul, inkább a magántulajdont képviseli, a piaci viszonyok szabadságát, a nemzeti érzelmeket és hasonlókat.
De ez csak egy régi, elméleti besorolás, a valóság ettől eltér, főleg nálunk.
Ebben az országban a bal és jobboldali jelző inkább fed történelmi előzményeket, mint a képviselt célokat, értékeket.
Nálunk baloldaliak azok akik vagy a volt állampártnak az mszmp-nek az utódpártjai, mint mszp, dk, vagy velük hasonlóan politizálnak. Nálunk a baloldal egyáltalán nem a munkások, dolgozók képviseletét jelenti, nem az állam beavatkozását vllják. Az mszp, dk vezetői politikusai már 20 éve inkább a milliomosok, milliárdosok (gyurcsány, Kóka, Medgyessy, Kiss, Bajnai) és a privatizációt ők csinálták, eladva minden állami tulajdont. Ők akarnak mindent kivenni a közösség tulajdonából, privatizálni az egészségügyet, a nyugdíjrendszert, közlekedést. Ők akartak tandíjat bevezetni mindenkire a felsőoktatásban és ők képviselték a szabad piacot az állami beavatkozással szemben.
Ahogyan a jobboldal meg éppen fordítva, visszavásárolták állami tulajdonba a közműveket, nyugdíjrendszert visszaállamosították, nagyobb állami szabályozást valósítanak meg stb. stb. Ami maradt a jobboldaliságból az a nemzeti értékek képviselete, a szuverenitás - szemben a balosok globalista elképzeléseivel.
Vagyis a magyar bal és jobboldal nem az elméleti baloldaliságot és jobboldaliságot jelenti, egyszerűen egy történelmi következmény, hoyg a kommunistáktól eredő mszmp-ből folytonosan lettek a mai "baloldali" pártok, politikusok, míg a velük szemben állók meg lettek a "jobboldaliak".
"a jobboldal meg éppen fordítva, visszavásárolták állami tulajdonba a közműveket, nyugdíjrendszert visszaállamosították, nagyobb állami szabályozást valósítanak meg stb. stb."
Ezért van lölönek nagyobb vagyona, mint az edész baloldalnak.
Ezért játszották ki (bocsánat árverezték el) az állami földeket a fideszes haveroknak.
Ezért csökken az iskolai kompetencia teszt eredménye.
És ezért jönnek nagy autógyárak az országba.
(érezd a szarkazmust)
Baloldal: szociálisan látja a világot, anyagi dolgok, segélyek, szegények segítése, szerencsétlenek segítése, kisebbségeké, stb.
Jobboldal: nemzetben, hagyományban, lélekben gondolkodik, lelki dolgok, az emberek közti nemzeti, vallási, kulturális kapcsolatok, stb.
Ezt úgy is mondhatjuk, hogy egyén vs közösség.
A Nagy Francia Forradalom idején, 1789. július 17-én az alkotmányozó nemzetgyűlésben az ülést levezető elnökhöz képest balra foglaltak helyet azok a képviselők, akik a forradalmat támogatták, a feudalizmus felszámolását, a királyi önkényuralom, a zsarnokság, a monarchikus abszolutizmus, a feudális kizsákmányolás felszámolását, tehát a status quo meghaladását támogatták. A baloldal vagy progresszív oldal a az aktuális állapotok meghaladását tűzi ki célul, míg a jobboldal a status quo fenntartását. Innen a progresszív vs konzervatív szemléletbeli különbség.
Az 1-es és a 2-es is jó nagy ökörségeket ír. A baloldalnak nem célja a nemzetállam felszámolását, a patriotizmust meg végképp nem veti meg. Sőt, a legtöbb országban, főleg az egykori gyarmatokon a baloldal kifejezetten hazafias retorikával rendelkezik, ezekben az országokban a szociális, progresszív célok egyet jelentettek az ország függetlenségével, a kettő egymástól elválaszthatatlan volt. Nagyon sok országban pont a jobboldaliak, a konzervatívok voltak a gyarmattartók oldalán és a függetlenség ellen, míg pont a baloldal harcolt az elnyomók, a kizsákmányoló gyarmatosítók ellen. Európában is számos baloldali patriotista párt van, lásd Sinn Féin Írországban.
A progresszívek a status quo meghaladását, a konzervatívok a status quo fenntartását tűzik ki célul. Ez a különbség a kettő között, a szakpolitikai különbségek már ebből fakadnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!