Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A politikusok mire föl kapnak...

A politikusok mire föl kapnak mentelmi jogot?

Figyelt kérdés

Miért állhatnak a törvényeken felül azok akik a törvényeket hozzák?


Az rendben van, hogy ne lehessen letartóztatni, vagy előállítani mert az akadályozza a hivatalos munkát, de ettől még miért ne lehetne megfelelően szabályozott keretek között felelősségre vonni, ha elkövetett valamit.


2021. ápr. 21. 11:48
 1/4 anonim ***** válasza:
60%

"miért ne lehetne megfelelően szabályozott keretek között felelősségre vonni, ha elkövetett valamit."


Van szabályozva.

2021. ápr. 21. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%
Mert feljelentené őket egyenként tízezer ember (lényegtelen, hogy alaptalanul vagy sem), és ennek az ügyintézése ellehetetlenítené az érdemi munkát.
2021. ápr. 21. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
52%
Mivel ők csak kiszolgálják a háttérhatalmat, természetesen megkapják a felelősségrevonás elkerülésére való mentelmi jogot. Vagy hogy képzelted? Ki lenne akkor politikus, ha börtönben végezné?
2021. ápr. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

"Miért állhatnak a törvényeken felül azok akik a törvényeket hozzák?"

Nem állnak a törvényeken felül.

A politikusokat védik attól, hogy az aktuális hatalom vagy a politikai ellenfelük azzal lehetetlenítse el őket, hogy mindenféle vádakkal letartóztatják.

A mentelmi jog nem azt jelenti hogy nem folyhat a nyomozás bármilyen ügyben. Azt jelenti, hogy nem lehet megnevezni gyanúsítottként és úgy nyomozni az ügyében, AMÍG a parlament meg nem vonta tőle ezt a mentelmi jogot.

Az országgyűlési törvény szerint:"(2) A jelen lévő képviselők kétharmadának szavazata szükséges

a) a 77. § (3) bekezdése alapján az országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséhez,"

"VII. Fejezet

A mentelmi jog

73. § (1) * A képviselő bíróság vagy hatóság előtt - megválasztása napjától képviselői megbízatásának ideje alatt és azt követően - nem vonható felelősségre leadott szavazata, továbbá a képviselői megbízatásának gyakorlása során a képviselői megbízatásával összefüggésben általa közölt tény vagy vélemény miatt.

(2) * Az (1) bekezdésben meghatározott mentesség nem vonatkozik a képviselők polgári jogi felelősségére és a következő bűncselekményekre:

a) a 2013. június 30-ig hatályban volt, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény szerinti közösség elleni izgatás, nemzeti jelkép megsértése, a nemzetiszocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása, visszaélés szigorúan titkos és titkos minősítésű adattal, visszaélés bizalmas minősítésű adattal, visszaélés korlátozott terjesztésű minősített adattal,

b) a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerinti közösség elleni uszítás, nemzeti jelkép megsértése, a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása, minősített adattal visszaélés.

74. § (1) * A képviselő ellen csak az Országgyűlés előzetes hozzájárulásával lehet büntetőeljárást, valamint - a mentelmi jogról az adott ügyre vonatkozó önkéntes lemondás hiányában - szabálysértési eljárást indítani vagy folytatni, továbbá büntető eljárásjogi kényszerintézkedést alkalmazni

(2) A képviselőt csak

a) bűncselekmény elkövetésének tettenérésekor lehet őrizetbe venni, vagy vele szemben más büntetőeljárásjogi kényszerintézkedést alkalmazni,

b) szabálysértés elkövetésének tettenérésekor lehet - ha a szabálysértési őrizet elrendelésének törvényben meghatározott feltételei fennállnak - szabálysértési őrizetbe venni, vagy vele szemben más szabálysértési kényszerintézkedést alkalmazni.

(3) * A mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt a vádemelés előtt a legfőbb ügyész, azt követően, illetve magánvádas, pótmagánvádas ügyben a bíróság terjeszti elő a házelnökhöz. Az indítványt a képviselő tettenérése esetén haladéktalanul elő kell terjeszteni.

(4) Szabálysértési ügyben a szabálysértési hatóság közvetlenül a képviselőt keresi meg azzal, hogy mentelmi jogáról önként lemondhat. A képviselő mentelmi jogáról történő nyolc napon belüli önkéntes lemondása esetén a szabálysértési hatóság az eljárás jogerős befejezésekor a mentelmi jogról történt lemondás tényéről, valamint az eljárás eredményéről a legfőbb ügyész útján tájékoztatja a házelnököt. A tájékoztatást a házelnök a Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság részére megküldi. A Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság elnöke a tájékoztatást a bizottság soron következő ülésén ismerteti. Ha a képviselő a szabálysértési ügyben a megkeresés kézhezvételétől számított nyolc napon belül mentelmi jogáról nem mond le, a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt - a szabálysértési hatóság megkeresése alapján - a legfőbb ügyész terjeszti elő a házelnökhöz. Az eljárás lefolytatása alatt a képviselő bármelyik eljáró hatóság előtt, bármikor - legkésőbb az országgyűlési határozat meghozataláig - lemondhat mentelmi jogáról.

75. § * A képviselő mentelmi joga nem terjed ki a közigazgatási hatósági eljárásokra.

[link]

2021. ápr. 21. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!