Miért vonatkozik a politikusok mentelmi joga mindenre? És miért csak a parlament veheti el?
A mentelmi jog megléte indokolt, elvégre bármilyen alaptalan indokkal ki lehetne iktatni a politikából az embereket.
Ellenben ez miért vonatkozik mindenre? Ittas vezetés, gyorshajtás, közlekedési kihágások és bűncselekmények, hivatalos személy elleni erőszak, stb. Ez mind-mind olyan, amit nem kéne védenie a mentelmi jognak.
De ugyanígy miért csak a parlament veheti el a mentelmi jogot? Miért nem veheti el a kúria ( mint legfelsőbb bíróság )? A mentelmi jog védi a politikust amíg tart a tárgyalás és ha bűnösnek nyilvánítják, a bíróság elveszi a mentelmi jogát és büntetést szab ki. A legnagyobb különbség az lenne, hogy egy átlag embert már az elsőfokú ítélet után rabosítanak ( vagy előtte előzetesbe teszik ), nekik pedig egészen a kúria döntéséig nem kell.
"...miért vonatkozik mindenre? Ittas vezetés, gyorshajtás, ..."
Gondolom azért vonatkozik mindenre a mentelmi jog, mert sokan összetévesztik a feltételezést, és a tényállást. Elképzelhetőnek tartom, hogy megkennek rendőrt, hogy ittas vezetést fogjon rá politikusra. (Mindennek van ára.) Jogosnak tartható ez esetben a mentelmi jog megvonása? Előbb az állítást kell biztosan tényként látni, utána megvonni a mentelmi jogot, hogy eljárni, büntetni lehessen.
"...miért csak a parlament...?" - hát mert az hozza a törvényeket, és ilyen törvényt hozott. Ki adná át a Kúriának a jogkört, ha nem maga a parlament? Ha nem adja, hát nem adja.
Kérdező!
Megpróbálom egyszerűen, jogi fejtegetés nélkül.
Egyáltalán nem vonatkozik mindenre a mentelmi jog.
Pl. tettenérés esetén nem érvényesül.
Szabálysértés esetén meg a képviselő le is mondhat róla.
A politikusnak az állam (törvények) a nem éppen hétköznapi tevékenységének biztosítására adja a mentelmi jogot.
Azért van a mentelmi jog, hogy a köz érdekében történő tevékenységét - politikai szereplése - biztonságosan tudja végezni.
A köz szereplés egyik velejárója, hogy nagyon sokfajta - sokszor alaptalan - támadásnak ki van téve a politikus, aki mentelmi jog nélkül nem tudná a tevékenységét megfelelően folytatni, ha folyton kihallgatásokra és bíróságokra kéne járkálnia.
Mivel a képviselői munka velejárója, így a felfüggesztésére is csak az országgyűlés jogosult.
Ehhez a bíróságnak - az államhatalmi ágak függetlenségének elve miatt - semmi köze nincs.
Még indítványt is a legfőbb ügyész tesz a felfüggesztésre az országgyűlés előtt.
"A mentelmi jog védi a politikust amíg tart a tárgyalás és ha bűnösnek nyilvánítják, a bíróság elveszi a mentelmi jogát és büntetést szab ki."
Ezt nem tudom, honnan szedted.
Amíg a mentelmi jog fennáll, semmilyen eljárást nem lehet a képviselővel szemben kezdeményezni.
Ezért szokták megvárni a mandátum lejártát a hatóságok az eljárás alá vonással, eddig ugyanis az esetleges bűncselekmény elévülése is nyugszik.
Ennélfogva, amikor a (volt) képviselőt a bíróság esetleg felelősségre vonja, akkor már nincs mentelmi joga.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!