A hazafias nacionalisták nem gondolnak bele, hogy miattuk szakadt szét az ország? Trianon.
A nacionalizmus ideológiáját támogatják, nemzetállamot akarnak, egy országon belül egy nemzet éljen. Oké. Ugyanakkor abba nem gondolnak bele, hogy Nagy-Magyarország északi részén, Felvidéken szlovákok éltek mindig is? Ők is a nacionalizmust követték, nemzetállamot akartak. Ők is egy nemzet, ez az eszme pedig a nemzetállamokról szól, nekik is járt a saját ország.
Természetesen nagyon rosszul lett megvalósítva, mert rengeteg magyarlakta rész is hozzájuk került (nem vették figyelembe a vörös térképet a nagyhatalmak), attól még számomra összeférhetetlen, hogy újra Nagy-Magyarországot akarnak ezek a csoportok, de mellette nacionalisták. Úgy nem lehetne Nagy-Magyarország nemzetállam, ha a népesség 50 százaléka horvát, román, szlovák, stb. Mert az nem egy nemzet.
Trianonnál Magyarország (a történelem során sajnos nem először) két pad között a pofájára esett.
A nemzetiségi kérdés már a reformkor kezdetétől az egyik legfontosabb, legnyomasztóbb, és legrosszabbul kezelt probléma volt Magyarországon. A francia forradalom után kialakult a "nemzet" fogalma, Magyarországon elősorban a beszélt nyelvek mentén, de ahogy ezt láthattuk Franciaországban, Spanyolországban, vagy az Egyesült Királyságban, nem ez volt az egyetlen út a nemzetek megszületéséhez. Elsősorban a horvát és a román kisebbségeknél erősödött meg a nacionalizmus (lásd az erdélyi románok lázadását '48-ban és Jelacsics tevékenységét a reformkor és a szabadságharc idején), de később a szlovákok, a szerbek, ruszinok, és egyéb kisebbségek is egyre nacionalistábbak lettek (ez alól érdekes módon a németajkúak kivételt képeztek, náluk teljesen másmódon alakult ki a nemzeti identitás).
Namost, a szabadságharc után Magyarország előtt két út állt: vagy összefogunk a Magyar Királyság területén lakó kisebbségekkel a Habsburgok ellen, vagy összefogunk a Habsburgokkal a kisebbségek ellen. Mi a második megoldást választottuk.
"Miért?", lehetne feltenni a kérdést, amikor éppen most volt egy szabadságharc a Habsburgok ellen. A válasz egyszerű: a liberális reformisták (Kossuth, Széchenyi, Batthyány) eltűntek a politikai életből, és helyüket a főként nagynemesi származásúak vették át. Namost ezek a nagynemesek nagyrészt magyarok voltak, viszont a földjeiken nemzetiségiek laktak, és féltek attól, hogy ha esetleg a nemzetiségek politikai és gazdasági hatalommal lennének felfegyverezve, az ahhoz vezetne, hogy elveszítenék a saját politikai és gazdasági hatalmukat. Ezért célszerűbb volt a Habsburgoktól kiharcolni, hogy a magyar nemesség egyenrangú legyen az osztrák nemességgel, mint összefogni a kisebbségekkel.
A Kiegyezés után a nemzetiségek nacionalista törekvései tovább erősödtek. A magyar politikai elit továbbra is irtózatosan félt ezektől a mozgalmaktól a már előbb említett okok miatt. Úgy gondolták, hogy ha felruházzák őket nominális politikai jogokkal, békén hagyják a kultúrájukat, és szabadon gyakorolhatják a szokásaikat, akkor ezzel kivehetik a szelet a mozgalmak vitorláiból, és a kecske is jól lakik, meg a káposzta is megmarad.
Sajnos nem így lett: habár a magyarországi nemzetiségi törvények elképesztően progresszívek voltak a korszellemhez képest, ez nem volt elég: a gazdasági és a politikai hatalom továbbra is a magyar politikai elit kezében összpontosult, a nemzetiségek továbbra is effektíve ki voltak zárva a gazdasági és a politikai okokból. Ezt tulajdonképpen a korabeli helyzetben nem nagyon lehetett megoldani: az elit azért volt túlnyomú többségben magyar, mert a magyar nemesség volt az ország leggazdagabb rétege, és hát mint tudjuk, a pénz hatalom. Hiába ruházták fel a kisebbségeket politikai jogokkal, ez a valóságban nem jelentett sokat a kisebbségek számára.
Látván a nemzetiségi mozgalmak további erősödését, a magyarországi Országgyűlés egyre jobban a magyarizáció irányába szerette volna dönteni a törvényhozás mérlegét: ha nincsenek nemzetiségek, akkor nem lehetnek nemzetiségi törekvések sem. Ez működőképes lehetett volna, ha lett volna idő ezt véghezvinni. A franciák ekkor már 100 éve a kisebbségi kultúrák eltörlésével voltak elfoglalva, és ott ez hellyel-közzel működött is. De Magyarország ilyen téren elképesztően le volt maradva, és nem is volt olyan régen, hogy a kisebbségek helyzetén javítani próbáltak. Ahogy a magyarizációt elkezdték, a nemzetiségi mozgalmak támogatottsága még erősebb lett, és a pánszlávista mozgalom, illetve Románia függetlensége és a román propaganda még csak olaj volt a tűzre. Trianon már csak az utolsó csepp volt. Ha Magyarország valamilyen csoda folytán megnyerte volna a háborút, az OMM, illetve Magyarország a korabeli formájában egy fenntarthatlan állam volt, a Magyar Királyság szétesése elkerülhetetlen volt.
Mi lehetett volna az alternatíva?
Elsősorban szerintem a Magyar Királyság vagy az egész Monarchia föderalizációja. Kossuth Lajos és Ferenc Ferdinánd is ebben gondolkozott: a centralista/dualista hatalomgyakorlás a nacionalizmus megerősödése miatt fenntarthatlan volt, viszont egy nemzetszövetség működőképes lett volna. Kossuth még rövid idővel a szabadságharc után ki is dolgozta a tervet: ő ezt úgy képzelte el, hogy a Magyar Királyságot több részre kell osztani, ahol minden megye, város, falu (a helyzettől függően) szavazhat, hogy melyik nemzetiségi egységhez akar tartozni. A különböző nemzetiségi egységek önálló nemzetgyűléssel, kormánnyal, és törvényekkel rendelkeztek volna, államszinten csupán a külügyeket illetve a pénzügyi dolgokat hagyták volna meg. Ezáltal a nemzetiségi mozgalmakat meg lehetett volna állítani, hiszen az OMM területén az életszínvonal nagyságrendekkel nagyobb volt, mint a környező országokban, és a nemzetiségek is önrendelkezéssel rendelkeztek volna.
Miért nem ment ez végbe? Sajnos a magyar politikai elit rövidlátása miatt. A korabeli elit csupán a saját privilégiumait és gazdasági helyzetét féltette. Félő volt, hogy ha a nemzetiségek szabad törvényhozást illetve kormányzást kaptak volna, akkor az első intézkedésük az lett volna, hogy megfosszák a magyar elitet a földjeiktől, hogy azokat helyi, nemzetiségi kézbe helyezzék. Természetesen Trianonnal ez is végbement: akinek a földjei a határon túl ragadtak, az b@szhatta.
U.i. az utolsó gondolat amúgy az irredentista mozgalmat is picit árnyalja: ajánlott utánanézni annak, hogy kik voltak azok, akik legjobban ragaszkodtak a Trianon által elcsatolt területek visszaszerzéséhez, illetve hogy kiknek jutott a bécsi döntések által visszacsatolt területek természeti kincsei, iparüzemei, stb.
#10
Milyen bolsevik iskola, jó ember....?? A mocsok Habsburg-háznak köszönhetjük a magyarság pusztulását, akik a török megszállás után szlávok, meg románok ezreit telepítették be a Kárpát-Medencébe, és a 20. századra a fejünkre nőttek. Ebbe bolsevik gondolatokat bele látni... Istenem, mi lesz a következő? Mohácsnál gyurcsányozni, meg ballibsizni fogsz, öcskös?
#12
"Kossuth Lajos és Ferenc Ferdinánd is ebben gondolkozott: a centralista/dualista hatalomgyakorlás a nacionalizmus megerősödése miatt fenntarthatlan volt, viszont egy nemzetszövetség működőképes lett volna."
Most így ezt olvasva, Ferenc Ferdinánd likvidálása nem csak a szerb nacionalistáknak, hanem a berlini udvarnak is jól jött. Na, nekik nem tetszett volna egy erős Monarchia, szerették az OMM-et ilyen kistestvérként kezelni.
"a nacionalisták nem azt mondják, hogy egy országon belül egy nemzet éljen. Ha valaki szlovák létére a magyar nemzet részének vallja magát, és úgy is viselkedik, akkor ő a magyar nemzet része."
"a nemzethez tartozás nem genetikai alapú és különösen nem a nemzetiek szemében"
Ehhez képest többek között a nacionalisták is cigányoznak, zsidóznak, migránsoznak, stb...
Értem én, az a magyar, aki magyarnak érzi magát, kivéve ha cigány, zsidó, afrikai, ázsiai, fekete (biztos van akiket kifelejtettem).
Trianon való oka abban keresendő, hogy a történelem folyamán nagyon sokszor nem szólhattunk bele abba, hogy kikkel akarunk együtt élni. Gondolok itt arra, hogy amikor a törökök elfoglalták az ország nagy területeit, a várakba és azok környékére délszlávokat telepítettek be.
A Habsburgok a németek betelepítését erőltették, és a török háborúk után jelenik meg több száz ezer román Magyarországon és Erdélyben. Ekkor indul meg a szlovákok betelepítése egészen az Alföldig.
Azzal mindenki tisztában van, hogy kellett az élő erő az országba, de a sok idegen miatt ez vezetett Trianonhoz, mivel ezek nagy tömegben és egységes tömbökben lettek betelepítve.
15
Nem szeretem az ilyen egy irányú és szemellenzős rágalmazást. Arról miért hallgattok mélyen, hogy a cigányok és a zsidók nagy százalékban rasszisták? De az is megérne néhány vitát, hogy a mélyen demokraták között szinte virágzik a hungarofóbia.
#16
Hát ez is volt a céljuk az osztrákoknak. "Okosan" kitalálták, hogy hogyan kell a magyarságot meggyengíteni.
Kérdező, rosszul kérdezel.
Még mielött bonyolult összefüggésekre kérdeznél rá, az alapokkal kéne tisztában lenned.
Legelőször is a nacionalizmussal.
Szóval házi feladatnak vagy nézz utána, vagy tedd föl itt a gyakorin a kérdést, hogy mi is az a nacionalizmus?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!