Ha te lennél a kormányfő mit tennél hogy mihamarabb vége legyen a Covid okozta krízisnek?
#31: Igen, a populizmus óriási gond. Orbánék járványkezelése mindig akkor működik, amikor a járványügyi szakértőkre hallgatnak, és akkor nem működik, amikor a tömegek által vágyott dolgok irányába mozdulnak.
Sajnos most azokat az időket éljük, amikor a demokratikus gondolkodás hibás, mert a széles népakarat szeretne öngyilkos lenni. Most kellenének azok a fajta felelős vezetők, akik népszerűtlen lépésekre is képesek. Ebben azért Orbánéknál is elég nagy restancia van. Ezért adnék döntési jogkört a szakértőknek, akik nem főállású politikusok, és képesek a helyes döntést meghozni, mert a következő választás egyáltalán nem érdekli őket. (És ezért pofoztatnám fel a fél kormányt. :))
A harmadik hullám azért szabadult el nálunk ennyire, mert a nép itt a nyitásról álmodozott egész februárban, Orbán pedig velük álmodozott, ahelyett, hogy szigorított volna. Ebbe az álmodozásba máris ezrek haltak bele.
#33: Elnézést a gyerekes pofozkodásért, természetesen viccnek szánom. Rejtőnél Fülig Jimmy, amikor rövid ideig uralkodó, így kívánja régi tettestársát kezelni (Piszkos Fred, a kapitány c. könyvben, érdemes elolvasni).
Én nem értek azzal egyet, hogy nekünk egy olyan diktátor kellene, amilyennek az Orbánt gyűlölők Orbánt láttatni szeretik. Normális helyzetben egy svájci típusú demokrácia szerintem sokkal jobban szolgálná az ország érdekeit, mint az Orbán-rendszer. A politikai vezetők elszámoltathatatlansága (a közpénzt Orbánék úgy költik magukra, hogy gyakorlatilag nem lehet őket felelősségre vonni érte: igen, tudom, tegyek feljelentést - aztán majd Polt főcimbiügyész bűncselekmény hiányában leállítja a nyomozást), a kicsinyes bosszúk (CEU, MTA kutatóintézetei), az érdekeltek be nem vonása nagy átalakításokba (az egyetemek alapítványi rendszere, az egészségügyi szolgálati jogviszony - persze, a kormány mindig jobban tudja az érintetteknél, hogy a jó az ágazatuknak), stb. békeidőben elfogadhatatlanok. Vagyis hát elfogadhatók, csak hosszú távon iszonyú veszteségesek (anyagilag, társadalmilag). Úgyhogy nem, azzal nem értek egyet, hogy ilyen vezető kellene nekünk. Amikor utoljára egyszemélyi vezetőnk volt Orbán előtt, akkor úgy lemaradtunk Ausztriától mindenféle értelemben, hogy arra nehéz szavakat találni. Semmi szükségünk rá, hogy egy újabb egyszemélyi vezető két-három-négy évtizednyi uralkodása alatt Szlovákiától is így lemaradjunk.
De most krízishelyzet van. Most kell a diktátor. De nem a XX. századi diktatúrák egyszemélyi vezetőire gondolok.
Hanem a klasszikus értelemben vett diktátorra, amilyen a római köztársaság idején volt. Akit krízis idején választottak, teljhatalommal bírt, de legfeljebb 6 hónapig maradhatott pozíciójában. Ha a krízis tovább tartott, jött helyette egy másik. Így a diktátor meg tudta lépni a népszerűtlen, de szükséges intézkedéseket. És nem zavarta annak a gondolata, hogy hogyan fog ő hatalomban maradni, mert tudta, hogy fél évnél tovább sehogy. Persze ismerjük a történelmet, ezt a rendszert is meg lehetett hekkelni, hatalomvágyból.
Orbán fura (hibrid) autoriter rendszerében ő egyszemélyi vezető. Nem annyira kizárólagos, mint Kádár volt, de a hatalma már sokkal nagyobb annál, mint ami egészséges volna. Ugyanakkor egy ilyen hibrid rendszerben neki muszáj a népszerűségre is játszania (még Kádár is játszott a népszerűségre, pedig ő igazi választásokat se tartott, sokkal "leválthatatlanabb" volt, Orbánnak azért a választás valódi, ha nem is túl nagy kockázat). Az igazán nehéz lépéseket nagyon lassan, kínlódva teszi meg, mint akinek a fogát húzzák. És ennek eredménye a harmadik hullám totális félrekezelése, amiért a világ legnagyobb lakosságarányos halálozását produkáljuk ezekben a hetekben.
A rejtős viccekért még egyszer elnézést, ez annál komolyabb téma.
#35: Nagyon is volt eredményük. Éppen az első hullám mutatta meg, hogy a korlátozások mennyire kordában tudják tartani a járványt. Magyarországot az első hullám alig érintette meg. Ennek két fő oka volt:
1. A korlátozásokat időben léptették életbe. Tehát amikor Olaszországban nagyon rossz volt a helyzet, már akkor lezártunk. Csak összevetésképpen, hogy akkor mennyire időben történt a dolog: amikor tavaly tavasszal bezártak az iskoláink, akkor az olaszországi napi halálozás körülbelül annyi volt, mint most a magyar. (Figyelembe véve, hogy Olaszországban hatszor annyian laknak, ez egyébként a mostani itthoni helyzetről nagyon siralmas képet ad.) Valamint a korlátozások szigorúak voltak. Szigorúbbak, mint a mostaniak.
2. A lakosság sokkal együttműködőbb volt. Sokkal kevésbé létezett a vírusszkepticizmus, a járványtagadás, az oltásellenesség, a járvány súlyosságának tagadása.
Tehát időben és valódi nemzeti összefogásban történt a védekezés. Most ez mindkettő hiányzik. Úgy is állunk.
Én kérek elnézést, mert nem esett le. Azt hittem, komolyan gondolod. :D
Azzal a részével nem értek egyet, hogy a járványhelyzettől eltekintve a demokrácia jót tenne az országnak. Svájcban az emberek mentalitása is más, ott elhiszem, hogy jól működik. De ahogy egy korábbi kommentedben helyesen megállapítottad: "a demokratikus gondolkodás hibás, mert a széles népakarat szeretne öngyilkos lenni"
Tudom, hogy a járványhelyzetre értetted, de azon kívül is bőven megállja a helyét, csak most különösen nagy kárát látjuk. A magyarokat annyira lefoglalja a szabadságuk kényszeres mutogatása, hogy a józan ésszes és a saját érdekeikkel is szembemennek.
A dictator gondolatmenete érdekes volt, valóban lenne előnye egy ilyen rendszernek, akár hosszabb távon. Amíg a nép köreiben az vált ki elismerést, aki minél jobban fittyet hány a vezetőkre, addig kemény eszközökre van szükség.
36. Az eddigi eredmények:
eladósodás,elszegényedés,emberi kapcsolatok tönkretétele,öngyilkosságok megnövekedése,egészségügyi dolgozók elüldözése,államcsőd
Inkább egy rövidebb ideig (3-4hét) tartó "durvább" teljes országlezárást választottam volna mint az ilyen tesze-tosza, semmit nem érő intézkedéseket már 1 éve.
Meg lehet nézni azt a pár országot aki így tett, hogy mennyivel jobb náluk a helyzet a többi országhoz képest.
#39: Mely országokra gondolsz? Mert én a szabad világból csak Ausztráliáról, Új-Zélandról és Dél-Koreáról tudom, hogy ők nagyon magas szinten védekeztek. De ebből az első kettő szigetország, a harmadik pedig effektíve szigetország (az egyetlen szárazföldi szomszéd Észak-Korea, ellenségek, határforgalom nincs). Azért az nagyon nagy könnyebbség. Illetve most rákerestem, más pici szigetországok számai is jók az óceánok közepén, de hát nekik azért lényegesen könnyebb.
A nem szabad világ se védekezik túl jól, egyedül a kínai számok szuperjók, de sajnos azok pont annyira megbízhatatlanok, amennyire jók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!