Miben módosította a választási törvényt a Fidesz 2012-ben?
Bocsánat, ha nagyon alapvetőt kérdeztem, de nem vagyok a poltikában járatos személy.
Ám gyakran hallom a Fideszt utálóktól, hogy a Fidesz a 2/3-dal tudta módosítani a választási törvényt, és ez igazságtalan, mert úgy variálták, hogy biztosítsák maguknak a további 2/3-ot.
Meg hogy a szavazatok alig felét kapják meg, de ez mégis elég a parlamenti helyek 2/3-ára.
Ez szerintem tényleg igazságtalan, de ez nem volt másképp korábban sem. Megnéztem a korábbi választási eredményeket, és 1990-ben az SZDSZ a szavazatok 24%-ával a helyek 42%-át nyerte el, 1994-ben az MSZP 33%-kal a helyek 54%-át. Ezek sokkal igazságtalanabb helyzetek voltak, mint a 2018-as, amikor a Fidesznek 49%-kal lett meg a helyek 67%-ka.
Ez leglényegibb különbség, amit látok, hogy a választási törvénymódosítástól kezdve, ami nekem pozitívum, hogy a 386 parlamenti képviselő helyett csak 199 van.
Ezen felül miben történt a módosítás 2012-ben?
Át lettek szervezve a választókerületek.
Pl ha vagytok négyen, két fideszes, meg két ellenzéki, és a két ellenzékit összevonta titeket meg különvett akkor 1-2 helyett 2-1 lett, egyből nyertek vele
Ezért nem lenne szabadna csak listára szavaznunk, a képviselőkből pedig minden körzetből függetleneknek kellene képviselnie a városukat. A körzetezés a választási csalás garanciája, egyszerűen teljesen el lehet a manipulálásukkal ferdíteni a valódi választói akaratot.
1 Előtte a választás két fordulós volt
2 sokkal több helyet lehetett nyerni listával
3 előtte nem 5% volt a bejutási küszöb hanem kevesebb (nem tudom pontosan mennyi)
4 + most már az van hogy ha egy mini párt nem lépi át az 5%ot de mondjuk szerez 2%ot egy másik hasonlóan kicsi párt meg mondjuk 4%ot akkor azokat a töredékszavazatokat a győztes viszi. Tehát így a győztes pluszban kap 6%ot olyanoktól akik adott esetben soha nem szavaztak volna rá.
Köszönöm a válaszokat, mindenkinek ment a zöld pipa.
Ha jól értem a legnagyobb trükk, hogy a választási körzetekkel játszadoztak. Bár ez a dolog azelőtt sem volt valami frankó, ha az MSZP meg az SZDSZ is ilyen durván tudott nyerni, és már 2010-ben is hasonló aránnyal nyert a Fidesz, amikor még nem voltak a körzetek kedvükre alakítva. Mindegy.
Az utolsó hozzászólónál fennakadtam azonban, hogy a győztes viszi az 5% alatti pártokat? Ez biztos hogy így van, vagy félreértelmeztem? Ha nem kerül be valami 5%-os párt, akkor annak a pártnak a szavazatai semmibe vésznek és elvileg a bejutók arányosan részesülnek belőle (mint ahogyan a nem szavazók fel nem használt szavazatai is elvileg arányosan szétosztódnak.)
"A listás helyek szétosztását befolyásoló töredékszavazatok számításának módja is jelentősen módosult, így ezentúl már nem csak az egyéni választókerületekben alulmaradt jelöltekre leadott szavazatokat számítják be a listás szavazatok összesítésekor, hanem az egyéni választókerület győztesére leadottakat is figyelembe veszik"
Így pontos de a lényeg kb ugyan az mint amit az 5-ös.
Érdekes lehet ez a cikk
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!