A mostani IT-agymosás ("mindenki legyen programozó") megfelelője a 90-es években a legyen mindenki közgazdász volt?
11# teljesen jogos, nekem is volt olyan évfolyamtársam, aki nem volt soha gyakornok, egyetem alatt nem "dolgozott", hanem egyetemi projekt munkákban vett részt (ami ugyanúgy kutató munka, tehát dolgozott, csak nem gyárban), bsc-msc alatt 3 TDK-n vett részt, helyezést ért el OTDK-n, kitűnő tanuló volt és az elméleti tudása meglehetősen alapos volt. Őt is egyből felvették főállásba egyetem után, magasabb bérrel mint engem.
Nem sajnálom tőle, megdolgozott érte, de ha a számokat nézzük, 100-ból 1 ember ilyen, még az egyetemeken is, ahová (jobb esetben) tanulni megy az ember.
10-es voltam
Nincs programozó hiány. Amiből hiány van, az adott feladatra kijelölt keretrendszerben IS (meg minden ben Is) tapasztalt ultrasenior huszonéves fejlesztők, akik 250 bruttóért dolgoznak.
Junior, tanulás? Áhh arra nincs idő, meg keret! Minden készen kell, tegnapra! Ezt kérte a himinumi 3 betűs chief OMGWTF manager!
Így van, a betanulást nem akarják kifizetni, azt akarják, hogy olyan jöjjön, aki leül a gép elé, és egyből ontja a kódot.
Irreális elvárás, illetve nem az, ha nagyon jól megfizetik. Egyébként meg az van, hogy be kell tanítani az embert, és ezt nem akarják, ami bizonyos szempontból érthető, mert van olyan, hogy betanul, aztán megy más céghez több pénzért.
Ezt ki lehetne védeni egy olyan szerződéssel, hogy akit betanítanak, az köteles maradni X ideig, vagy visszafizeti a képzési költségeit. Mint a felsőoktatásban.
#15 pedig mindig kell betanulás, mert senki sem ismeri az összes divatos keretrendszert az összes divatos nyelven, tökmindegy mennyit fizetnek.
De aztán megy a sírás hogy nincs ember...
16: kell, erre mondom, hogy akkor kössenek olyan szerződést, hogy X ideig marad az ember vagy kifizeti a betanulást, ha elmegy.
Nem tudom, van-e olyan cég, ahol élnek ezzel a módszerrel.
17: mi van, ha éppen arra nincs álláslehetőség, amit te tudsz? Vagy van, de nem jól fizetik, vagy olyan helyre kellene költözni, amit nem akarsz, stb.?
Ilyenkor lehet mondani, hogy akkor kezdd el tanulgatni azt, amit keresnek. Ha ezt teszi az ember, mondjuk csinál néhány kisebb projektet az adott rendszerben szabadidejében, akkor azt elfogadják tapasztalatnak? Mert azért ez nem összemérhető azzal, ha valaki x éve csak azt csinálja.
Van pl. egy jó programozó, aki tényleg jól dolgozik, és szeretne egy ilyen állásra jelentkezni. Megtanulgatja előtte a PHP-t, meg a keretrendszert alapszinten, mert arra nincs idő, hogy évekig tanulmányozza a szabadidejében. Jogos, ha az ilyen embert kiszórják? Beletanulna jobban idővel, van hozzá affinitása, de néhány szabadidős projekt után még nyilván nem tud olyan szintre eljutni, hogy minden trükkjét ismerje az adott rendszernek/nyelvnek, ha belekérdeznek az interjún.
"17: mi van, ha éppen arra nincs álláslehetőség, amit te tudsz? Vagy van, de nem jól fizetik, vagy olyan helyre kellene költözni, amit nem akarsz, stb.?"
Ebben a szakmában benne van a költözés, hogyha előrébb akarsz lépni. Általában az emberek 2-3 évig maradnak egy vállalatnál és utána mennek, különben nem fognak tudni tovább fejlődni és rájönnek egy idő után, hogy már nincsen hova tovább, kiégetek, nincs már elég tudásuk.
Mindig találsz állást, ha már van tapasztalod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!