Lehetséges a korrupciónak ilyen oka? kérdezem naivan
Szóval hogy értelmetlen dolgokra fizet az EU rengeteg pénzt (kilátó stb.) és azért nyúlják le, hogy azt értelmesebb dolgokba visszaforgassák? Ezt viszont nem kommunikálhatják le.
Ez az egyetlen naiv reményem abban, hogy a Fidesz nem a valaha volt legkorruptabb magyar kormány.
A NER feltőkésítése is zajlik az EU-s pénzekből.
DE mivel magyarázod azt, hogy 2002-2007 között 7% körüli államháztartási hiányok, állami vagyon privatizálása és koncessziós építkezések mellett is a régiós növekedés felét se tudtuk? Ami béremelések voltak közszférában és
nyugdíjaknál azokat az infláció 2010-ig szinte mind meg is ette.
Ha akkor nem mi voltunk a legkorruptabb ország akkor hogy lehet az, hogy most amikor végre régiós átlagon fejlődik az ország és 3% alatt van az államháztartási hiány hirtelen Bulgária szintjére süllyedtünk?
2-es nem volt annyi EU pénz, meg gazdasági világválság + mszp alkalmatlan bármire is.
3-as tényleg naiv, de ez az utolsó reményem bennük, nehéz ezt megemeszteni hogyha itt ténylegesen egy maffiaállam működne.
Ez csak 2 okból hibádzik.
1. Az EU nem szabja meg, hogy pontosan mire költhető a támogatás. Nem is lenne rá kapacitása, hogy többezer közbeszerzést elbíráljon tagállamonként. Így ez a kormányok hatáskörébe adja.
Illetve a kohéziós alap lényege, hogy az EU átlag gazdasági szintjének 90%-át el nem érő tagállamokat felzárkóztassák. Erre pedig nem pont a kilátóépítés a leghatékonyabb.
2. Építők, vagyis inkább a pályázatnyertesek (ez elég gyakran különbözik, és a tényleges munka csak al-al-alvállalkozók által készül) magánvállalatok, így a hasznuk alapból nem a költségvetést gyarapítja. Persze, ha épül egy ilyen 30 millás kilátó, akkor az ország GDP-je 30 millióval növekszik. Statisztikában szépen mutat, de aztán hasznot nemigen hoz.
Annyi igaz, hogy nem arra akarják költeni a pénzt, amire kiírják. Dolgoztam a 2010-es években végig egy elég nagy és ismert cégnél, ami pályázatokra szállított be egy bizonyos terméktípust. Minden esetben ment a cégek részéről az alkudozás, még az 50-100 milliós pályázati összegeknél is, hogy adjuk oda 1-2 millió alatt és ha nem adjuk, akkor találnak mást. A cég ahol dolgoztam ezután is meg fog élni ebből még az alacsony árai mellett is, mert 10 év alatt rengeteg pályázatra szállított be. Mellékesen, amint letelt a 3 év, ezeknek a cégeknek többsége újabb beszállítót keresett és megismételte ezt a pénzszerzési manővert. 10 év alatt háromszor is ránthattak egy nagyot a fejőstehén tőgyén. A pályázatírók eleve a lehető legnagyobb összeget igénylik meg és a legolcsóbbnak gondolt beszerzési forrást keresik fel. Az EU általában a pályázatoknak csak a felét állja, elvileg a másik felét meg kell finanszírozni, sok esetben hitelből. Amikor letudták 1 millióból a fejlesztést, mondjuk egy 50 milliós projektnél, akkor a támogatási összeg megérkezésekor mehet is a 24 millió zsebbe. Így megy ez alsó, felső szinten, vállalkozásfejlesztéssel, településfejlesztéssel, minden projekttel kapcsolatban.
Gondolhatnád, hogy ez nem lehetséges, mert ellenőrzik őket. Nagyon régen a MAG, utána az NFÜ, de ezek az ellenőrzések a vicc kategóriát súrolták, ők is tudták hogy megy ez, hacsak valahol nem lógott nagyon ki a lóláb, mindenki megkapta a támogatási összeget. Ha kicsit kilógott a lóláb, akkor is, csak valamivel kevesebbet.
Nagyon nagy összegekből lett így magánvagyon, luxuslakás, luxusvilla, luxusautó, sok befektetési célú saját ingatlan (milyen véletlen, megtolták a lakáspiacot is, így hirtelen nagyot nőtt az ingatlan befektetéseik értéke). Még a becsületesebbek is azt csinálják, hogy az eredeti összegnek legfeljebb a negyedét költik a projekt megvalósítására, a többit eltüntetik papírmunkával, mert máshogy nekik sem éri meg. Ha állami megbízásból végez el egy munkát egy cég és megszalad a költségekkel, ami azt jelenti, hogy veszélyezteti az extra profitját, vagyis hogy lenyúlhassa a projekt összegének nagyobb részét, akkor szoktak még kérni további összegeket. Nem azt mondanám, hogy naiv kérdés, hanem inkább szerecsenmosdatás úgy beállítani, mintha ez a sok simliskedés a közjóért lenne. Nem a mennyországban élünk (ahol talán így lenne), hanem a földön.
Korrupció nem csak kormányból fakad ... Itt ma Magyarországon ha csak a legfelsőbb körök , az az a kormányba lenne a korrupció akkor 100x jobb hely lenne magyarorszag és eus korrupció listának se a hátuljába hanem az elejébe lennék ... Itt a probléma inkább abban van hogy tényleg a társadalom aljától a teteéig korrupció van ... Mondok egy nagyon jo példát ,hála pénz , egyik legnagyobb magyarorszagi korrupció , fizetsz extrán az orvosnak a kezelésért ... Nevetséges ... És brutál is pénz van benne , csak szülészeteken évi 7-8 milliárd készpénz ment keresztül feketén , és a szülészet csak egy kis része az egészség ügynek ahol megy a fekete korrupcíós pénz ...
Ha tudnád mik zajlanak iskolákba , közintézményekbe ... És ez nem kormány még azt se lehet mondni hogy politikusok , halál átlagos emberek ... Random máv alkalmazott meg ilyesmi ... Ez a nagy probléma , ez az ahol a korrupcio igazán bánt minket közvetlenül a hétköznapokba ...
Itt melyik régióról beszélünk? Csak azért mondom, mert régiós növekedésben pont jók voltunk 2000-2010 között. Nem egy régiós országot hagytunk le.
"mi béremelések voltak közszférában és nyugdíjaknál azokat az infláció 2010-ig szinte mind meg is ette."
Ezt úgy mondod, mintha most nem lenne rosszabb. Ami leginkább változott az az infláció számítása, ami miatt 3% körüli érték jön ki, de ez nem tükrözi a havi vásárlói kosarat, ami bőven 10% felett van.
"Ha akkor nem mi voltunk a legkorruptabb ország akkor hogy lehet az, hogy most amikor végre régiós átlagon fejlődik az ország és 3% alatt van az államháztartási hiány hirtelen Bulgária szintjére süllyedtünk?"
Számoljunk együtt.
Mo. 2010 és 2018 között 20%-kal növelte a GDP-jét. Úgy, hogy az EU évente az GDP 5%-ának megfelelő összeget adta ide, vagyis összesen 40%-ot.
Az EU-s átlag évente olyan 2%-os növekedés volt, vagyis 8 év alatt 16%-ot kellett növekednie egy átlagos EU-s országnak.
Nos, ha a Mo GDP növekedéséből kivonjuk, amit az EU adott, akkor 20%-os csökkenést tapasztalunk. Vagyis az ország önerőből csökkent volna.
Viszont, ha csak egy EU-s átlagot hozó kormányunk lett volna, akkor az azt jelenti, hogy önerőből 16%-ot nőtt volna a GDP és emellé jött volna még 40% EU-s pénz, vagyis 56%-os növekedést értünk volna el egy ÁTLAGOS kormánnyal.
Az átlagon felüli emelkedés annak köszönhető, hogy az EU fizet nekünk, de ettől még jól látható - ahogy levezettem -, hogy gazdaságilag katasztrofális helyzetben vagyunl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!