Ez reprezentatív lenne?
Megjelent előttem egy hirdetés a Facebookon, "Kövesd a fideszt Instán is!".
Jelen állás szerint:
- 1439 kiröhögő fej
- 1253 lájk
- 38 imádom
- 18 ölelés vagy mi az
- 103 dühös
- 5 csodálkozó
- 4 síró
Lehet, hogy ez többet mond, mint egy közvélemény kutatás?
#40. Kiváló kérdés, kezdjük is!
Először is szeretnék megismételi egy korábban már hangsúlyozott elvet, még pontosabban érvelési hibát. Kérlek, olvasd el figyelmesen az alábbiakat:
Vegyük észre, hogy én mégcsak nem is helyezkedtem szembe az eredeti állítást megfogalmazó hozzászólással, egyszerűen alátámasztásául kértem valamilyen bizonyítékot, hiszen bemondásra nem hiszek el egyetlen, reprezentativitásra vonatkozó (képtelen) állítást sem. Ez egy aszimmetrikus vita, nem az én dolgom a bizonyítás. Vegyük észre azt is (tudom, hogy ez zavar meg titeket), hogy a negatív állítás nem képezheti bizonyítás alapját. Ha tehát azt mondom, hogy "nincs Isten", vagy "egy random Facebook-szavazás nem reprezentatív", akkor nem nekem kell bizonygatnom, hanem ha valaki viszont úgy gondolja, hogy a fenti állítások közül egy vagy mindkettő igaz, akkor neki kell arra bizonyítékokat hoznia, mert ez ettől még nem lett egy szimmetrikus vita. Ha még mindig nem tiszta ez a része a dolognak, akkor már nem nagyon tudom, hogy írjam le egyértelműbben! Olvassátok el a fenti linken írtakat még párszor.
Ha viszont a fentiekkel nem elégszel meg, az engem ugyan nem kellene, hogy érdekeljen, de mivel írtam, hogy várom a kérdéseket, vettem a fáradtságot, és annak ellenére, hogy nem kell bizonygatnom a magam részéről semmit, egy gyors keresést azért végeztem. A következőket találtam.
Találtam is egy 2014-es tanulmányt. Egy diplomamunkában már nem használnám fel, keresnék frissebbet, de itt megteszi, mert az eredeti állítást már ez megdönti.
"Ma összesen több mint 1 milliárd (!) felhasználója van az oldalnak, közülük Magyarországon 4 300 000 felhasználó él, ez a hazai internetezők kétharmadát jelenti. A magyar felhasználók 48%-a férfi, 52%-a nő, és a 18 és 34 év közöttiek majdnem a felhasználók felét adják ki (socialbakers.com)." (3. oldal)
A KSH-nak van egy 2011-es statisztikája az ország népességéről, korcsoportok szerinti bontásban.
A kettőt összevetve kiderül, hogy még a szakirodalmi összefoglalóban láthatónál tágabb, 15-44 korsáv összesen adata és szemlátomást elmarad az össznépesség felétől. Ez bizony egyben azt is jelenti, hogy nem tehetünk olyan kijelenthetést, miszerint a Facebook-ra regisztrált felhasználók összessége lefedi a teljes társadalmat. Az ebből levont következtetések nem fognak tudni megfelelni a reprezentativitás követelményének.
De hogy ne érje szó a ház elejét, néztem azért egy frissebb adatot is, a statista-n lévő információk szerint 2020 decemberében már ~6.780.000 magyar regisztrált volt a Facebook-on, továbbá:
"Facebook users
The Hungarian version of Facebook was launched in 2008 and quickly became an almost essential part of people’s lives. As of 2020, almost 90 percent of Hungarian internet users had a Facebook account. In the same year, the social media platform was nearly equally popular with both genders, with a slightly higher share of female users. Furthermore, in 2020, most Hungarian Facebook users were between the ages of 25 to 34 years old, while the second biggest user group consisted of people between 35 to 44 years."
Ebből kiderül, hogy még az összes internettel rendelkező sem regisztrált, pláne azok nem, akik nem vesznek igénybe internetszolgáltatást. Míg ugyanezek az emberek szavazni viszont nyugodtan szavazhatnak egy választáson. (Ez most nem tartozik szorosan a kérdéshez, de érdemes leszögezni.) Az viszont az alábbi táblából látszik (korcsoport szerinti 5 éves bontás), hogy az itteni életkor szerinti megoszlás sem enged reprezentativitásra következteni. Ezt már nem gyűjtöttem ki, de ha később még kell, akkor segítek.
És akkor az elemzés még ki sem tért pl. arra, hogy hány "halott regisztráció" lehet az oldalon. Könnyen belátható, hogy még túl sokat is dolgoztam vele, a reprezentativitás erős követelménye nagyon könnyen megdől, nem véletlenül dolgoznak ezen komoly módszertani szakemberek a közvéleménykutató cégeknél, ez nem úgy megy, hogy felmegyek a Facebook-ra és indítok egy szavazást, mert csúnya bukta lesz belőle.
Bizony, rögtön írt is három választ egymás után. Ha mástól nem, ettől már biztosan igaza lesz. :)
Elolvastam az írásokat. Ezek közül egyik sem bizonyítja azt, hogy a Facebookon más arányban vannak jelen az emberek, mint a való életben. Sőt, mivel egyik írja, hogy a magyarok kilencven százalékának van Facebook fiókja, azt pont azt jelenti, hogy leképzi a társadalmat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!