Akinek 28 ezer Forint a nyugdíja, az mennyit dolgozhatott az életében?
Egyik rokonom anno kiskeresetű munkás volt és betegség miatt idő előtt kénytelen volt nyugdíjba menni. Neki most 94 ezer Forint a nyugdíja, 19 év munkaviszony után.
Akinek 28 ezer vagy hasonlóan alacsony, az kb mit és mennyit dolgozott az éelte során (ha dolgozott), hogy ilyen alacsony a nyugdíja?
Nagymutter a vöröscsillag égisze alatt, 40 ledolgozott év után, 1992-ben ment nyugdíjba. 4 elemi végzettséggeln (leégett a ház minden bizonyítvánnyal..., nem járunk templomba..., így vették fel) gyárban, 3 műszakozott.
Jelenlegi nyugdíja özvegyivel együtt 192.000-körül van.
"Akinek 28 ezer vagy hasonlóan alacsony, az kb mit és mennyit dolgozott az éelte során (ha dolgozott), hogy ilyen alacsony a nyugdíja?"
Ez az alacsony összeg nem valódi nyugdíj. Az öregségi nyugdíjminimum nem a minimálnyugdíjat jelenti (elméletben igen), mint a béreknél a minimálbér. Ez ma már csak egy olyan viszonyszám, ami alapján pár más juttatást is meghatároznak pl. a gyes összegét. A nyugdíjminimum arra szolgál, hogy aki nem éri el a nyugdíj jogosultsághoz szükséges szolgálati időt - vagyis nincs meg élete során a bejelentett munkaviszonyával még 15 éve sem. A teljes nyugdíjhoz minimum 20 év szolgálati idő kell - vagyis legalább 20 évig kell nyugdíjjárulékot fizetni, de résznyugdíjat már kaphat akinek legalább 15 éve van. Akkor nem a keresete X százalékát kapja meg nyugdíjnak ( 20 évnél 53%) hanem egy kicsit kevesebbet, 15 évnél 43%-t.
Ha valakinek nincsen meg ez a 15 évnyi járulékfizetése és elérte a nyugídjkorhatárt, akkor kérhet méltányossági nyugdíjat. Akkor veszik figyelembe ezt a nyugdíjminimumot.
Korábban ez könnyebben megtörtént rendesen dolgozó embereknél is. Ha egy asszony a mezőgazdaságban dolgozott a tanyán ahogy akkor szokás volt a háború alatt és utána is, akkor nem volt semmiféle hivatalos jövedelme. Idős volt már mire a rendszerváltás jött és nem tudtak neki semmiféle munkaviszonyt összeszedni hivatalosan, holott keményen dolgozott egész életében. csak nem munkahelyen, hanem cselédként vagy a tanyán stb.
2008 óta nem emelték meg ezt a nyugdíjminimumot, mert más szemlélet szerint irányítják a dolgokat. A nyugdíjak 2008-ra már elszakadtak ettől az összegtől, tényleg csak azok nem tudtak felmutatni legalább 15 évnyi szolgálati időt 60 éves korukra, akik nem is akartak soha legálisan dolgozni. Viszont nem akarták emelni a gyes vagy a családi pótlék összegét, mert helyette a munkabérből adható családi adókedvezményt vezették be és emelték meg. Így nem nyúltak 12 éve a nyugdíjminimumhoz. Ne feledd, hogy a nők 40 egy kedvezményes nyugdíjlehetőség, vagyis hogy a nők 40 év szolgálati idő után elmehetnek nyugdíjba teljes nyugdíjjal akkor is ha nem érték el a nyugdíjkorhatárt. Vagyis alap, hogy 40 évet mostanában ledolgozzon mindenki (ebben benne van a gyerekekkel otthon töltött gyes, gyed ideje is persze).
van persze mindig kivétel aki mondjuk baleset miatt nem tudott dolgozni stb. de általánosságban akinek ilyen kevés a nyugdíja, az nem fizetett előtte nyugdíjjárulékot elég ideig.
Ahogy 12-es írja, a 28 ezer az öregségi nyugdíj, azaz aki ennyit kap, az csak a kora miatt jogosult rá.
Azért még mindig elég sokan vannak, akiknek nem volt munkaviszonyuk, mert háztartásbeliek voltak vagy mondjuk parasztok.
"Tudniillik, hogy a szocializmus idején nagyon gyakori és bevett szokás volt a munkavállalókat feketén alkalmazni."
Akkoriban még nem volt olyan hogy valakit feketén alkalmaztak te marha!
7, bármikor adok neked kamu bérjegyzéket. Főleg akkor volt könnyű, amikor még létezett munkáltatói adóbevallás. Kiadás a kamu M30-at én végén, adtál egy példányt kamu 53-ból.
Valós adatokkal meg beadtad.
A 28 ezret nem tudom, de nagykn nem mindegy mikor mész nyugdíjba. Vannak évek, amikor jobban, vannak amikor rosszabbul jársz. Kisebb léptékben pl. aki a válság utan ment nyugdíjba, rosszul járt, mert azóta infláció követő nyugdíjemelés volt, de az infláció nem tartalmazza az eszközinflációt és az ingatlanár emelkedést, emellett a bérek is sokat emelkedtek azóta. Azaz aki akkor ment nyugdíjba, az jóval kevesebbet kap, mint egy relatív ugyanúgy kereső, aki most ment nyugdíjba. De akik a 90-es években már nyugdíjba mentek, ráadásul akkor sem jó évben, azok közül sokaknak van most egészen kis nyugdíja sok év munkaviszony után is.
Még az is fontos, hogy a bruttósítás előtt (80-as évek vége) csak a jogviszony volt számontartva, tehát ha jól kerestél sem számítanak többet azon évek után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!