A köztársasági elnök közvetlen módon történő választása megoldaná a "báb"-problémát?
Az egyik legfontosabb tisztség Magyarországon az államfői, vagyis a köztársasági elnöki pozíció. A köztársasági elnököt nálunk az országgyűlés választja, ami csorbítja hatalmát, hiszen képes bábot csinálni belőle.
Szerepe reprezentatív, ámde fontos: ő javasolja a miniszterelnök személyét és ő nevezi ki a kormány tagjait (a miniszterelnök javaslatára). Ő képviseli az államot nemzetközi szervezetekben (EU, NATO, ENSZ), ő a végrehajtó hatalom feje, a fegyveres erők főparancsnoka. Ő köt nemzetközi szerződéseket, ő normalizálja a törvényjavaslatokat, azaz elfogadhatja őket vagy belátása szerint visszaküldheti az országgyűlésnek, elküldheti felülvizsgálatra az Alkotmánybíróságnak és élhet vétójogával is. Ő dönt a bírák személyéről, ő javasolja a kúria elnökét és a legfőbb ügyész személyét, sőt a helyetteseit ő maga nevezi ki. Felmenthet egyetemi tanárokat, rektorokat, számtalan szervezet vezetőjét nevezi ki (például a Gazdasági Versenyhivatalét vagy az MTA-ét), nagyköveteket és tábornokokat nevez ki. Dönthet állampolgári ügyekben, élhet elnöki kegyelemmel és ő dönt az önkormányzati és országgyűlési választások időpontjáról is.
Gyakorlatilag az ország legnagyobb hatalmú emberének kéne lennie, nem véletlenül van a maximum 2*5 éves mandátum korlátja (egy személy élete során maximum 2 alkalommal lehet megválasztható köztársasági elnöknek, mandátuma pedig 5 évre szól). Ellenben mivel a parlament választja, jó eséllyel lojális megválasztóihoz (eleve olyan embert indítanak, aki hűséges a párthoz és nem ingatag a bizalma). Jóformán kérdés nélkül, vagy legalábbis nagyon kevés kivétellel azt csinálja, amit a kormány mond. Ebből kifolyólag a szerepe csak és kizárólag jelképes, a valódi hatalmát nem tudja kihasználni.
Ha közvetlen módon választanánk, megoldódna a "báb"-probléma?
A jelenlegi köztársasági elnöki pozíciónak teljesen felesleges, hogy a nép válassza, leginkább protokoláris szerepe van, felesleges és értelmetlen ehhez ekkora legitimáció. És a nép úgyis a pártok jelöltjére szavazna végül, szóval nagy változás nem lenne.
Akkor már más a helyzet, ha átváltanánk félprezidenciális (félelnöki) kormányformára, de ez hatalmas közjogi átalakulást jelentene. Ebben az esetben nagyobb hatalma lenne az elnöknek és természetesen a népnek kéne megválasztania.
#14
Ez szimplán csak hülyeség. Magyaroszág államformája köztársaság, attól még hogy a nevében nincs benne a köztársaság szó.
#15
Mivel köztársaság Magyarország államformája ezért logikus hogy van köztársasági elnök. Ezen felül, ha nem lenne, akkor nincs államfő (olyan ország pedig nincs), nincs vétójog stb, ki legyen a hadsereg főparancsnoka? Az is a miniszterelnök? Elég diktatorikus lenne.
A köztársasági elnök az államfő, őrködik az állam demokratikus működése felett, vétójoga van, meghatározza a választások, népszavazások időpontját, javaslatot tesz a miniszterelnök személyére, bírókat, professzorokat nevez ki, képviseli az országot, törvényeket alá írja és szentesíti stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!