Az 50-es, 60-as években hogyan s miért csalogatták a magyar határőröket és a határvidéken élő civil lakosságot a "szabad Nyugatra?
Sehogy, akkor még nem volt akkora különbség Kelet és Nyugat-Európa között, ez fokozatosan alakult ki.
Azok utaztak el (jobban mondva szöktek ki), akiket a kommunista hatalomátvétel rosszul érintett. Sokkal több ok akkor még nem sorakozott az emberek listáján.
Szerintem már akkor is megvolt a "nyugat csábítása", a coca cola meg mickey mouse ígérete
Ami persze sokszor csak szemfényvesztés
Urban legenda.
Civil lakosságot a határ közelébe sem engedték az osztrák határnál, ha valaki oda jutott, azt már nem kellet csalogatni, hogy át is lépje a határt.
A határőröket időnként cukkolták, de az se mindennapos eset volt.és volt abban némi szivatás is (ha átmegy, vissza nem jöhet - és azért megválogatták, kiket állítanak oda, akiről feltételezték a disszidálási szándékot, az osztrák határ közelébe se engedték.
Annyit tennék hozzá (mert a kötet fülszövege önmagáért beszél...), hogy a kapitalisták az 50-es, 60-as évekre rájöttek, hogy kivülről, háborúval nem tudják visszaszerezni a hatalmukat kelet és közép európában ezért folyamodtak a fent ismertetett KIFINOMULT módszerekhez tudva azt, hogy belülről lehet a legjobban egy rendszert szétverni úgy, hogy a bennelévők azon rétegét célozzák meg akik tulajdonságaik gyengesége révén amúgyis hajlamosak az ingadozára.
A kilencvenes évekre sikerült is a terv...
Ma kelet és közép európában egyre szükül azok köre akik gazdagok, ugyanakkor ők egyre gazdagabbak míg az elszegényedők száma egyre több. Ennek a vége logikailag is tudható, hogy forradalom lesz.
"akkor még nem volt akkora különbség Kelet és Nyugat-Európa között"
Akkor volt csak nagy különbség.
Még a legvidámabb barakk sem közelítette meg a nyugati piacgazdaságot.
Nem kell nagy dolgokra gondolni, akkor még szinte természetesnek vettük, hogy mindig van valami hiánycikk a boltokban, egy kifizetett autóra várni kell éveket, banán, narancs jó ha évente egyszer volt az üzletben, de pl nyáron még sört se mindig lehetett kapni.
Ezek után, ha valaki kiment nyugatra, persze, hogy leesett az álla.
"Még a legvidámabb barakk sem közelítette meg a nyugati piacgazdaságot."
A "legvidámabb barakk" korszak akkor még épphogy csak kialakult, hivatalosan a '60-as évek legvégétől beszélünk ilyenről és "gulyáskommunizmusról".
Most igazából kicsit nehéz helyzetben vagyok, mert az '50-es éveknél határozottan állítom, hogy még nem volt nagy különbség köztünk és pl. Ausztria között (nyilván azt leszámítva, hogy a f*sznak a rosszabbik végén álltunk a háború eredményét tekintve). A 60-as években kezdődött el szétnyílni az olló és a '70-es évek olajválságai döntötték el, hogy ebből egy korszakjelentőségű lemaradás lesz.
"Lám, a derék oroszokhoz nem akar senki menni ..."
Akarni akar, csak oda nem olyan könnyű bejutni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!