A momentum is beállt a koalícióba! Momentumosok, örültök neki?
Velem vitázott..már ha annak lehet nevezni amit művelt.
#28 Hát én erre az eszmefuttatásra nem lennék annyira büszke, főleg nem h mást általános iskolásnak titulálj mikor te vagy kb azon a szinten.
30-assal teljesen egyetértek, még1x nem kívánom leírni.
Annyit azért hozzátennék, hogy pl a német szövetségi választási rendszer annak ellenére arányos, hogy van listás és egyéni választás, mivel a listás egy olyan kompenzációs lista aminek a feladata az h a parlament nagyjából tükrözze a választók akaratát. 2017-ben a CDU 26%-ot kapott a listán és a 410 listás képviselőből 15 képviselőt kapott meg, miért? Mert az egyéni helyekből a 299ből megszerzett 185-öt és nagyon unfair lett volna ha mindössze 30%-os támogatottsággal megszerzik a parlamenti többséget. A CDU 200 képviselőt szerzett így ami a 709 képvsielő 28%-a tehát durván tükrözi a valódi támogatottságot.
Ami meg a többi baromságodat illeti, igen a politikai tömörüléseknek kompromisszumot kell kötni és az a jó választási rendszer amiben gyakorlatilag esélye sincs 1 tömörülésnek megszerezni az alkotmányozó többséget. Ég és föld lenne a különbség ha a fidesz 2010től úgy lenne kormányon h soha nem lett volna 2/3-a amit egyébként meg se érdemelt.
A legutóbbi választások előtt ugyanez az optimizmus volt, aztán mi lett: egymásnak estek a "szövetségesek", mert rájöttek, hogy nem akarnak osztozkodni a hatalmon.
Egyébként nem nehéz kijátszani az ilyen összefogást: indítanak 2-3 új pártot és máris lesz helyük azoknak, akik nem akarnak se a Fideszre, se a Jobbikot vagy DK-t magába foglaló katyvaszra szavazni.
Én is előbb szavazok a Fideszre, mint a Gyurcsányékkal összefogó Jobbikra.
Na majd kiderül.
"Annyit azért hozzátennék, hogy pl a német szövetségi választási rendszer annak ellenére arányos, hogy van listás és egyéni választás..."
Tehát megint kevered a szó jelentését a választási rendszerrel.
Dönts már el, hogy milyen értelemben használod! Mert ha a szó eredeti jelentésében, akkor a magyar rendszer is arányos.
(Amúgy is, mert tartalmaz ilyen elemet is.)
Arányos választási rendszernek nevezik azt amelynek eredményeként a parlament összetétele többé kevésbé tükrözni fogja a választók pártpreferencia arányait. Ilyen például a tisztán listán rendszerek (Proportional representation) ammiből a te kritikád helytálló, h így független esetleg helyi népszerű képviselőnek nem lenne esélye bejutni. A német választási rendszer neve Vegyes arányos képviseleti rendszer (Mixed-member proportional representation) ami továbbra is arányos. Tényleg lásd már be h hülyeséget beszélsz továbbra is.
A magyar nem tartalmaz olyan elemet aminek az arányosabb parlamenti összetétel kialakítása lenne a lényege. 2010 előtt a nemzeti listának volt ez a feladata viszont mivel összesen csak 64 helyet osztottak el ezen ami a helyek 16%-a csak ( ezzel szemben németországban 410 helyet ami az összes hely 58%-a) érdemben nem befolyásolta az eredményt. Ezért kapott 2/3-ot a fidesz 2010-ben, illetve 94-ben az mszp-szdsz is mert ők se érdemelték meg, bár nem is éltek vissza annyira vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!